Каталог товарів

Індекс передачі кольору (CRI)

Автор: Brille Дата: 08.02.2023 Переглядів: 8088 Коментарі : 0

Побутове розуміння якості освітлення може не відповідати державним і міжнародним стандартам. Останні складені фахівцями, діють за принципом "не нашкодь" і враховують фізіологію людського організму. Користувачі спираються в першу чергу на особисті переваги і стереотипи. З огляду на роль штучного освітлення в нашому житті, вимагає особливої уваги передача кольору - важлива характеристика електричних лампочок.

Що таке передача кольору і про що говорить індекс Rа?

Один із критеріїв оцінювання якості лампи для світильника - це її можливість передати кольори предметів такими, якими вони є при природному освітленні. Під світлом кухонної люстри яблуко і фарби картини на стіні повинні бути тих же відтінків, якими ми їх бачимо днем. Денне освітлення приймається за еталон. І навіть якщо візуально ми можемо не помітити різницю або не надати їй значення, чутливі фоторецептори відміну вловлюють і запускають ланцюгову реакцію. Наслідки будуть відчутні: наприклад, якщо встановити в спальні лампу холодного кольору світіння, виспатися вдасться насилу.

індекс передачі кольору

Кожне штучне джерело створює світло певного спектрального складу, спотворюючи колір освітлюваних об'єктів. Чим ближче світло до спектру природного освітлення, тим вища якість товару. Те, як впливає джерело світла на зорове сприйняття людиною навколишніх об'єктів, в порівнянні з денним світлом, називають передачею кольору. Для можливості порівняння якості роботи різних лампочек, передачі кольору надали числового значення в діапазоні від 0 до 100 і назвали його індексом передачі кольору Ra (або CRI - "color rendering index"). Індекс показує, наскільки колір предмета, освітленого лампочкою, близький до природного відтінку.

що таке передача кольорів

CRI, CQS або ТМ-30-15?

Індекс передачі кольору допомагає створити якісний продукт і відрізнити хороший товар від поганого. Це відносний показник, який поки що далекий від досконалості. На сьогоднішній день в магазині можна купити дві різні лампочки з однаковим значенням CRI. При цьому, їх спектр буде відрізнятися і людське око це легко помітить.

CRI створений в 1965 р в результаті опитування людей, яким демонстрували картки різних кольорів під різним рівнем освітлення. Таким чином була створена шкала з 8 основних кольорів R1 - R8.

Максимальне значення індексу повинно говорити про те, що лампочка випромінює світло, яке максимально близьке за своїми характеристиками до денного і найбільш комфортне для людини. Тоді як насправді все навпаки: людському оку комфортніше світіння лампочки розжарювання з низьким значенням CRI (80); ніж світло від LED, індекс передачі кольору яких близький до 100 (99 у СОВ-матриць).

індекс передачі кольору лампочки

Причина подібної невідповідності ховається в методиці створення індексу (статистичний вираз результатів дослідів з обмеженою кількістю людей, індивідуальні відмінності зорового сприйняття, багатство відтінків, які розпізнаються фоторецепторами). Тому індекс - це оптимальний, але не достатньо точний інструмент вимірювання. Людина не залишає спроб зробити його більш точним, про що свідчить історія: нові стандарти враховують не тільки показник точності передачі кольору, але і насиченість відтінків.

Альтернативою CRI довгий час була Шкала якості передачі кольору (CQS - "color quality scale"). Застосовувалися більш точні методики вимірювання, які дозволили створити більш сучасний інструмент. CQS оцінював якість світла по 15 кольорам, але принцип роботи залишився незмінним. Використовувалися середні показники індексів і кольори ненасичених відтінків, що ставало причиною неточних результатів.

індекс передачі кольору лампи

Механізм розрахунку CRI не підходив для більш сучасних джерел світла - газорозрядних, а згодом і світлодіодних. Виникла необхідність створити інструмент, який би дозволив виміряти передачу кольору, ігноруючи значення колірної температури. З цієї причини в 2015 році був створений стандарт IES ТМ-30-15, який визначає передачу кольору значеннями показників насиченості і точності. В оцінці використовується палітра з 99 відтінків. Новий показник - Rg - став точнішим.

індекс передачі кольору Ra

Індекс Rg, на відміну від Ra, може мати значення від 0 до 100 і більше: 100 - звичайна насиченість кольорів при освітленні предмета еталонним джерелом, менше 100 - відтінки більш бляклі, більше 100 - насиченість вища. Лампочки, які продаються Brille, мають показник Rg в діапазоні від 60 до 140.

Передача кольору і температура світіння

Передача кольору не залежить виключно від температури світіння лампочки: очі розрізняють велику частину відтінків, незалежно від часу доби і погодних умов. Зір швидко адаптується до коливань температури кольору природного освітлення, яка може змінюватися від 2000 К до 7000 К. Близький механізм адаптації зору спостерігається при роботі галогенних лампочок і ламп розжарювання.

Те, що дві лампочки з однаковою температурою свічення 5000 К можуть відрізнятися спектральним складом добре помітно при освітленні об'єктів. На малюнку відображено відмінності спектра природного освітлення і LED однієї колірної температури - 5000 K.

что такое CRI

LED не випромінює світло червоного спектра, тому яблуко при світлодіодному освітленні не буде таким же насиченим, як при денному. Це тому, що світло при такому складі спектра не відбивається від яблука, а поглинається ним.

Як вибрати лампочку

Незважаючи на нововведення і постійну роботу над точністю показника кольору, CRI продовжує широко застосовуватися для оцінки якості світла ламп. Саме він лежить в основі класифікації ламп, що дозволяє споживачам вибрати модель для конкретних цілей використання.

передача кольору різних ламп

Міжнародний стандарт DIN 5035 виділяє шість рівнів індексів кольору:

  • 1А: для лампочок цього рівня точність передачі кольору - один з найбільш важливих показників (використовуються магазинами одягу, поліграфічними підприємствами, музеями);
  • 1В: люмінесцентні лампи, які встановлюються в більшості випадків в навчальних та адміністративних закладах, промислових підприємствах і спортивних об'єктах;
  • 2А:лампочки з досить хорошими показниками CRI;
  • рівень 3: моделі з більш низьким індексів Ra, які використовуються підприємствами важкої промисловості;
  • рівень 4: не рекомендуються встановлювати всередині приміщення.

Для безпомилкового оформлення інтер'єру можна скористатися наступними порадами щодо вибору лампочок:

  • лампи зі значенням Ra 80-85 вигідно використовувати в приміщеннях з дерев'яними меблями, оскільки таке світло відмінно з ними поєднується і підкреслює естетичні якості;
  • при показнику Ra на рівні 85 світло створить комфортну і спокійну атмосферу, тому використовується для загального освітлення житлових приміщень: вітальні, спальні, кухні;
  • більш чіткої видимості вимагають тканини. Якщо планується зробити акцент на їх фарбах і текстурі, краще вибрати лампу з Ra в діапазоні 90-100 і температурою свічення більше 5000 K.

Теги: brille, індекс передачі кольору, індекс Ra, лампочки, світильники, люстри, бра, підсвічування, CRI, CQS, ТМ-30-15, огляд, енергозберігаючі лампочки, лампочки розжарювання

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар