Меню

Колірна температура джерел світла

Автор: Brille Дата: 16.07.2020 Переглядів: 17837 Коментарі : 0

Колірна температура освітлення відіграє важливу роль як в оформленні приміщень, так і при виконанні різних завдань. Від правильно підібраної лампочки, офісного світильника, люстри залежить не тільки сприйняття навколишнього оточення, але й психологічний стан людини. І щоб краще зрозуміти природу того чи іншого кольору світіння потрібно зважати на їхні принципові особливості.

Зміст:

Колірна температура, колірна температура джерел світла, температура світла

Температура світла та її відтінки

Джерела штучного освітлення роблять життя простіше та комфортніше. Під час вибору освітлення важливі показники – це потужність, тип освітлення, колір світіння та його температура. Температура свічення лампочки впливає на роботоздатність, настрій і навіть психіку людини. Про це можна детальніше прочитати в статті нашого блогу Вплив світлодіодних ламп на здоров'я людини. Залежно від обраного кольору світіння, включена лампочка може допомогти розслабитися або навпаки надати бадьорості. Від правильно підібраної колірної температури джерела світла залежить зовнішній вигляд і особливості приміщення, в якому воно розміщене.

Колірна температура за ДБН, що таке колірна температура, колірне випромінювання

Біле світло є сукупністю всього спектра кольорів і для визначення різних його відтінків використовують спеціальну систему вимірювання – колірну температуру. Вимірюється вона в градусах Кельвіна і позначається літерою K. Для простоти використання усі видимі людському оку відтінки білого світла об'єднали в три групи:

  • тепле світло (до 3500 K);
  • нейтральне світло (3500-5000 K);
  • холодне світло (від 5000 K).

Підбираючи лампочку для приміщення слід враховувати, яку функцію їй доведеться виконувати. Щоб краще зрозуміти для чого застосовуються різні відтінки варто трохи розібратися як вони впливають.

Колірна температура ламп, температура світіння лампочки, температура світла в Кельвінах

Колірна температура

Існують чіткі нормовані рекомендації про сфери застосування різних колірних температур джерел світла:

  • Для освітлення об'єктів з поверхнями холодних відтінків, і вуличних рослин рекомендують розрядні джерела світла з колірною температурою 4000 К і більше.
  • Для освітлення об'єктів, оформлених у теплі тони, застосовують освітлювальні прилади з температурою світла менше за 3500 К.
  • Поліхромні об'єкти, особливо декор на фасадах (мозаїчні і мальовані панно, графіті, фризи, кахлі, барельєфи і скульптури тощо); освітлюються світловим потоком із індексом Rа не менше ніж 80.
  • При художньо-декоративному освітленні об'єктів ландшафтної архітектури допускається використання джерел кольорового світла.
  • Для загального та місцевого освітлення приміщень необхідно використати джерела світла з колірною температурою від 2400 К до 6800 К. Інтенсивність ультрафіолетового опромінення спектрального діапазону 320-400 не повинна перевищувати 0,03 Вт/м2

Таблиця температур світіння різних ламп
Температура світіння лампочки Колір Джерела світла
2700 К Теплий Лампи розжарювання
3000 К Жовтувато-білий Галогенні лампи
3500 К Білий Флуоресцентні трубки
4000 К Нейтральний Дугові ртутні лампи
5000-6000 К Природній денний Світлодіодні лампи
6500 К Холодний Спеціалізовані лампи

Теплий відтінок світіння (2700-3500 К) джерела світла

Для теплого відтінку світіння характерний заспокійливий ефект. Недарма верхній його поріг приблизно відповідає вечірньому сонцю та асоціюється із закінченням робочого дня, приємною атмосферою вечірнього будинку і близькості відпочинку.

Головним джерелом освітлення даного тону виступає звичайна лампочка розжарювання. Саме вона створює освітлення найбільш подібне сонячному. Крім того, існують різні варіанти світлодіодних ламп теплого свічення, а також люмінесцентні, газорозрядні, натрієві. Однак даний відтінок не рекомендують використовувати там, де потрібно проявляти активність, оскільки ефект від даного освітлення буде негативним.


Що таке індекс передачі кольору, чим відрізняються лампи з низьким і високим показником Ra, як вимірюється CRI


Дізнатися про індекс кольоропередавання
Детальніше


Нейтральний відтінок світіння (3500-4500 К) джерела світла

Даний тон світлового потоку відповідає денному сонячному світлу і є найбільш приємним для людини. Лампи з нейтральним освітленням створюють звичайну робочу обстановку і сприятливо впливають на зір. Їх використовують в приватних будинках, квартирах і установах як стандартний або навіть універсальний варіант ілюмінації.

Джерелами світла тут служать люмінесцентні, світлодіодні лампи нейтрального свічення, газорозрядні, галогенні. Залежно від моделі можна підібрати варіант, більш наближений до теплого або холодного тонів. Нейтральне світіння не має яскраво вираженого негативного впливу, проте в обстановці де потрібно відпочити й розслабитися або навпаки сконцентруватися і проявити активність краще підібрати інший варіант.

Колірна температура, колір світіння світлодіодних ламп, тепле світло, холодне світло, нейтральне світло

Холодний відтінок світіння (4500-6500 К) джерела світла

Найбільше цей тон відповідає полуденному сонячному світлу. Такий колір підвищує активність, енергійність і асоціюється з бадьорістю, уважністю, налаштовує на діяльність. Лампочки з таким типом світіння частіше інших використовується в адміністративних будівлях (лікарні, школи, держустанови); офісних комплексах, а також як вуличне освітлення. Саме холодне світло в нічний час здається більш яскравим.

Джерелами освітлення традиційно вважаються світлодіодні лампи з холодним світлом, а також різні спеціальні варіанти люмінесцентних і галогенних ламп.

Холодне світло, попри свої переваги, не рекомендується до використання тривалий час. Це пов'язано з тим, що таке світіння спричиняє негативний вплив на сітківку ока. Однак якщо його використовувати спільно з іншими відтінками, це допоможе знизити навантаження на очі.


Освітлення магазину одягу та продуктів, як правильно організувати освітлення магазину побутової техніки, організація освітлення вітрин магазинів одягу


Як організувати освітлення в магазинах?
Детальніше


RGB та інші кольори освітлення

Окремо варто згадати лампочки, які випромінюють інші кольори або мають функцію RGB. Як правило, вони не використовуються як головне джерело світла, але служать додатковим освітленням. З їхньою допомогою можна створити різні тематичні зони, виділити потрібну ділянку або посилити загальну стилізацію, користуючись якимсь одним кольором.

Світлодіодні лампи холодного світіння, світлодіодні лампи теплого світіння, світлодіодні лампи холодне світло, різнокольорове освітлення

Колір світіння як частина оформлення простору

Вибираючи пристрій освітлення слід також приділити увагу і навколишньому оточенню. Не тільки колірна схема, але також розміри й планування приміщення залежать від того який відтінок освітлення встановлено. Так, тепла температура світіння рекомендується для невеликих приміщень, а також для модних бутиків вечірнього вбрання, яке планується носити під штучним освітленням. Тепле світло підходить також для нічників або світильників, призначених для читання перед сном. Воно заспокоює і надає затишку.

Нейтральна колірна температура ламп якнайкраще підходить для підсвічування робочих місць вдома і в офісі. Нейтральне свічення найкраще підходить для читання, роботи з паперовими та цифровими документами. Вона застосовується в школах, дитячих садках, ТРЦ (крім кімнат відпочинку); салонах краси та магазинах одягу в стилі кежуал.

За допомогою холодної температури свічення, краще підкреслювати розміри великих приміщень. Простір стане візуально більше, наповниться повітрям. Світіння холодних тонів рекомендується для ванних кімнат, лікарень, поліклінік, а також для торгових рядів з викладанням заморожених продуктів.

Колір світіння світлодіодних ламп 2700-6000 К і більше потрібно пов’язувати з зоною комфорту за номограмою Крюітгофа і збільшувати у міру зростання колірної температури. ДБН України наголошують на тому, що комфортна освітленість прямо залежить від температури світла і має збільшуватися у разі підвищення колірної температури лампи відповідно до номограми

Номограма Крюітгофа, колір світіння світлодіодних ламп, комфортна освітленість залежить від кольору світл

Холодна колірна температура застосовується в автомобільних світлодіодних лампах. Вони мають підвищену світловіддачу, економлять пальне, підвищують зручність та безпеку на дорогах, практично не нагріваються і здатні працювати до 50 000 годин.

Підсумовуючи, можна сміливо сказати, що колірна температура світіння грає не менш важливу роль, ніж інші параметри. Недарма розрахунок освітлення приміщення є цілою наукою. Невраховані нюанси або не опрацьовані деталі можуть серйозно зіпсувати зовнішній вигляд або навіть створити ефект протилежний очікуваному. Звичайно ж хороший фахівець завжди може допомогти підібрати оптимальний варіант схеми освітлення, а з вибором необхідних джерел світла вам завжди допоможе мережа магазинів Brille.

Показники температури світіння та світлової віддачі для різних лампочок
Тип джерела світла Світлова віддача у лм/Вт, не менше ніж, при мінімальних індексах кольоропередавання Rа Температура світла
≥ 90 90-80 80-60 ≥ 45 ≥ 25
Люмінесцентні лампи - 70 75 - - 2700-6500
Енергоощадні лампочки - 65 - - - 2700-6500
Металогалогенні лампи - 75 90 - - 2700-6500
Дугові ртутні лампи - - - 55 - 4000-6500
Натрієві лампи високого тиску - - 75 - 100 2100-2400
Світлодіодні лампочки 75 98-75 144-98 - - 2700-3500
75 98-75 144-98 - - 4000-5700
75 98-75 144-98 - - 5700-6500
Світлодіодні світильники з розсіювачами 75 98-75 144-98 - - 2700-3500
75 98-75 144-98 - - 4000-5700
Світлодіодні світильники 75 98-75 144-98 - - 5700-6500

Теги: brille, лампочки, види лампочок, типи лампочок, сучасний стиль, модерн, технології, форма, підключення, огляд, світлодіодні лампочки, газорозрядні лампи, галогенні лампочки, поради, інтер'єр, стиль, лед лампи, led, світловий потік, колір світіння

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар

Випробуй удачу