Каталог товарів

Вибір вуличного освітлення. Чек-лист

Автор: Brille Дата: 08.01.2023 Переглядів: 5491 Коментарі : 0

Табличка на паркані від зловмисників не врятує, якщо зла собака недостатньо зла. Вуличне освітлення двору – це не тільки зручно, красиво, але і безпечно. Як освітити територію навколо будинку? Який світильник купити, щоб не пошкодувати про вибір? Ми підготували детальний чек-лист, який допоможе зробити будинок світлим і затишним за допомогою зовнішнього підсвічування.


вуличне освітлення приватного будинку

Зміст


Як вибрати вуличний світильник

Закону, який би зобов'язував слідувати нашому чек-листу, звичайно ж, не існує. Ви можете довіритися думці наших експертів або спертися на свої переконання – вибір залишається за вами. Brille піклується про покупців і тому статтю ми доповнили фотографіями надійної продукції, яку рекомендуємо використовувати.

Кожен пункт чек-листа складається з варіантів використання, враховує технічні можливості моделей різного типу. Дайте відповідь на кожен з 12 питань, представлених нижче. Сподіваємося, це допоможе зробити правильний вибір.

1. Яке завдання потрібно вирішити?

Якщо ви не знаєте, що вам потрібно, вибрати правильний товар дуже складно. Чітке розуміння завдань спростить і прискорить вибір товару без ризику викинути гроші на вітер.


Загальне освітлення території


ННеобхідно освітлити простір навколо будинку так, щоб виключити темні місця. Для цього потрібні садові ліхтарі, не потужні прожектори.


світлодіодний ліхтар для загального освітлення вулиці садовий ліхтар для загального зовнішнього освітлення будинку з лампочкою розжарювання малопотужний прожектор для загального освітлення двору приватного будинку

При правильному загальному освітленні двір буде добре проглядатися з будь-якого вікна. Встановлювати потужний прожектор або вкручувати занадто яскраву лампочку не варто – вони будуть сліпити. Достатньо садових ліхтарів або фасадного підсвічування, кількість яких залежить від площі території. Загальне освітлення частково виконує функцію охоронного (якщо немає темного куточка, важко сховатися непроханому гостю) та маркувального (легше ходити по доріжках).


Фасадне


Освітлення потрібне, щоб залити світлом і прикрасити стіни будинку, огорожу по периметру. Рішення – фасадне підсвічування, настінні ліхтарі та компактні з ніжкою.


фасадна підсвітка для дому та огорожі настінний накладної ліхтар для фасаду вуличний ліхтар для підсвічування фасаду

Рекомендуємо в першу чергу висвітлити область вхідних дверей. Так буде зручніше і господарям, і гостям. Той, хто приймає гостей, зможе уважно розглянути їх через вічко. Підходить для виконання декоративної функції, особливо у святкові дні. У цю ж групу можна віднести й гірлянди.


Ландшафтне


Завдання – підкреслити природні переваги території. З цією метою використовується садовий ліхтар, ґрунтовий точковий світильник.


світильник для освітлення ландшафту наземний ландшафтний ліхтар грунтовий точковий світильник для доріжок, газону

Освітлити ландшафт – одне з найважчих завдань. Можна себе не обтяжувати, але якщо хочете жити в казці, комплексне підсвічування ландшафту – найпростіший для цього спосіб. Підсвічується газон, дерева, кущі, доріжки, особливості рельєфу.


Акцентне


Підкреслює переваги фасаду, архітектурних об'єктів. Встановіть фасадне підсвічування, настінні, садові та ґрунтові ліхтарі.


світильник для акцентного освітлення фасаду настінне акцентне підсвічування для фасаду та огорожі грантовий світильник для акцентного вуличного підсвічування

Мінімум уваги на джерелі світла, максимум – на об'єкті. Можна виділити дерева, ґанок, архітектурні елементи (наприклад, нішу, мозаїку на стіні, сімейний герб).


Маркіровочне (робоче)


Підсвітити під'їзну дорогу до гаража, садові доріжки та сходи допоможуть невисокі ліхтарі на ніжці або високі на стовпі, фасадне підсвічування, моделі для установки в ґрунт або бетон.


ліхтар на ніжці для робочого освітлення доріжок і двору ліхтарний стовп для освітлення саду і доріжок світильник для підсвічування сходів

З таким світлом ви точно не спіткнетеся об дитячу іграшку або поливальний шланг під час прогулянки по садових доріжках. Будете сміливо підійматися і спускатися по сходах в будь-яку погоду (є моделі для сходів).


Охоронне (чергове)


Для того, щоб підвищити рівень захисту території від зловмисників, поліпшити видимість камер відеоспостереження купуйте прожектори з датчиком руху, з акумулятором.


прожектор з датчиком руху для зовнішнього освітлення будинку прожектор з датчиком руху для вуличного освітлення світильник з датчиком руху для освітлення будинку

В цьому випадку необхідні потужні вогні. Вони не мають працювати постійно і вмикаються тільки тоді, коли в цьому є необхідність. Тому комплектуються датчиками руху та акумуляторами. Акумулятор гарантує роботу, коли припиняється подача електроенергії (навмисно або в результаті ламання). Датчик реагує на активність в області свого "зору", чутливість активації регулюється. Раптове включення відлякує порушника і засліплює на деякий час.


2. Де кріпимо?


Місце установки (під навісом, просто неба, в басейні) залежить від ступеня захисту оболонки (IP). IP20 підходить для установки в кімнаті, але не на вулиці. Під дахом або навісом монтуйте світильники з IP33 і вище, ґрунтові випускаються зі ступенем захисту від IP65, для басейну – IP68.


Настінні


Кріпляться на стіні або будь-якій інший вертикальної поверхні. Ідеальний варіант для ґанку, гаража, затишного патіо. Служать для освітлення фасаду і частково – ландшафту. Порівняно недорогі прилади, оскільки мають низький рівень вологозахисту (захищені козирком даху). Зазвичай їх можна побачити перед вхідними дверима – це економ варіант. Більш заможні господарі використовують можливості фасадного підсвічування по максимуму, щоб зробити з дому палац з фільму Діснея. Для огорожі беріть від IP54.


настінна підсвічування для забору, фасаду, будівлі


Стельові


Монтуються на стелі безпосередньо або через спеціальний кронштейн. Перевага такого варіанта – укриття від дощу, а значить, можна купити легшу та оригінальну модель з невисоким значенням IP. Часто розміщують біля дверей, монтують в альтанках, накритих верандах.


стельове підсвічування для ґанку, патіо, альтанки


Вбудовувані


Вбудовуються (врізаються) в фасади будівель, огорожі, бордюри, інші поверхні. Передбачають найскладніший монтаж, але він цілком виправданий: корпус слабо помітний, ступінь захисту від пилу і вологи – висока. Можуть монтуватися в ґрунт або доріжку, не бояться калюж, снігу, льоду. Найчастіше випромінюють спрямований потік світла.


світильник для доріжок, асфальту з вбудованим монтажем


Грунтові (садові ліхтарі та на великій ніжці)


Встановлюються уздовж доріжок, по периметру огорожі, в саду. Вирішують завдання загального освітлення, виконують декоративну функцію. Завдяки тому, що плафон знаходиться високо над землею, його світло охоплює великий радіус.


ґрунтовий світильник для саду, ландшафту, доріжок

3. Яким способом монтуємо?


Спосіб монтажу залежить від завдань і місця розміщення. Якихось особливих рекомендацій немає, спирайтеся на доцільність того чи іншого способу.

Виділяють чотири варіанти монтажу.

  • Накладний з монтажною планкою (або дюбелями)
  • Підвісний (з планкою або крюком)
  • Вбудований (врізний)

світильник з монтажною планкою для накладного монтажу вуличний світильник для кріплення з дюбелями світильник для вбудованого монтажу в асфальт і ґрунт

Перші два варіанти передбачають щільне прилягання корпусу до поверхні або ж установку монтажної основи, з якою плафон з'єднується через трос або ланцюг.

Чим щільніше корпус "лягає" на поверхню стелі ґанку або патіо і чим далі він розташований від краю даху, тим менше води під час дощу на нього потрапить. Найбільш захищені при монтажі під дахом або козирком – вбудовані, меншою мірою – підвіси. Це не означає, що врізні, приховані від води, захищені й від вологи – від конденсату не врятує й IP67. Але заважати роботі волога з таким корпусом не буде.

Більшість моделей комплектуються монтажною планкою, важкі йдуть з гаком, який надійніше для великовагових і габаритних підвісних моделей.


4. Високо чи низько?


Випадкова установка підходить лише для тих, хто бачить сенс в безладді. Решті краще подбати про правильне місце фіксації. Для безпомилкового вибору є кілька простих умов.

  • Біля вхідних дверей
  • Щоб вибрати висоту настінного вуличного світильника для установки біля дверей, скористайтеся простою формулою: помножте висоту двері на одну чверть (0,25). Якщо ви віддаєте перевагу габаритним виробам – на одну третину (0,33). Наприклад, при дверях 200 сантиметрів ідеальна висота світильника становить: 200 х 0,25 = 50 сантиметрів.

    Відстань від центру корпусу до підлоги – 165 см.


    вуличний світильник для кріплення з дюбелями

  • На стелі
  • Щоб визначити найкращі розміри підвісу, множимо висоту дверей на одну п'яту. Тобто, для дверей 200 см висота підвісу повинна бути 40 см. Оскільки підвіс кріпиться до стелі через ланцюг, трос або стрижень, при розрахунку слід враховувати їх довжину.

    Якщо це не підвіс, а стельовий зовнішній світильник, прослідкуйте, щоб відстань між ним і рамою була не менше 15 сантиметрів. Це забезпечить кращу видимість ґанку.

  • Садові та ґрунтові ліхтарі
  • Маленький ліхтар легше встановити – він не вкопується, досить надійно вкрутити або вбити ніжку в газон. Для правильного розміщення великого, вкопайте стовп в ґрунт на глибину не менше 45 см. Найкраще освітлення буде за умови, що висота всього ліхтаря не менше 240, а стовпа – від 135 до 180 см.

  • Для гаража
  • Користуємося тією ж формулою – множимо ширину воріт на 0,25 (для гаража на одну машину) або на 0,33 (на дві машини). Типові одинарні гаражні ворота зазвичай мають ширину 240 – 300 сантиметрів і висоту 210 сантиметрів, подвійні починаються з 370 і досягають 550 сантиметрів. Наприклад, для гаража з воротами 240 см для однієї машини оптимальна висота світильника – 60, при воротах висотою 550 см – 90. Дотримуйтеся відстані 30 сантиметрів між корпусом і воротами.

  • В цілях безпеки
  • Про правила установки прожектора з датчиком руху і про те, як його налаштувати читайте в цій статті.


5. В який бік спрямувати світло?


Світло може випромінюватися вгору, вниз, убік або в декількох напрямках одночасно. Ґрунтова і фасадна підсвітка зручніша з регульованим прожектором: повернув – поміняв напрямок.


вуличні світильники з різним напрямком світла вуличні світильники з різним напрямком світла вуличні світильники з різним напрямком світла

Кут поширення світла «точки» – 15 градусів, прожектора – від 30 до 60 градусів. ЕЯкщо ви хочете виділити фасад будинку або висвітлити рослини біля стіни, рекомендуємо встановлювати світильники під карнизом з кутом розсіювання 15 або 30 градусів. Завдання освітлення двору добре виконують ліхтарі, кут розсіювання яких 360 градусів. Якщо територія велика, не обійтися без додаткового підсвічування.

Хороша та оригінальна ідея садового підсвічування в літній і осінній час року – прикріпити до стовбура дерева і направити промінь вниз. Гілки та листя створять візерунки на землі – ефект місячного світла. Ще один варіант з хорошим результатом – розмістити прожектор позаду об'єкта. Це ідеальний спосіб створення темних контурів рослин, кущів з фігурною стрижкою, скульптур.


6. Яку лампочку вибрати?


Хочете мати можливість міняти лампочку, тим самим вибираючи температуру або колір світіння? Тоді купуйте світильник зі змінним джерелом світла. Вуличні світлодіодні моделі оснащені вбудованими LED, їх не можна викрутити: купили LED холодної температури світіння – такий вони будуть випромінювати весь час. Окремі сучасні LED дозволяють регулювати температуру і колір світіння без необхідності міняти лампочку – досить вибрати відповідні налаштування за допомогою пульта. Коштують вони дорожче, але комфорт ціну виправдовує.


Як вибрати світлодіодну лампочку


Як вибрати світлодіодну лампочку?
Детальніше!


Лампочки підходять будь-які: розжарювання, енергозберігаючі, галогенні, світлодіодні. Важливо лише враховувати особливості їх роботи: галогенки сильно нагріваються і тому погано поєднуються з пластиком. Енергоощадні містять пари ртуті та вимагають особливого догляду й утилізації, що в умовах приватного господарювання стає проблемою. Розжарювання – дешевий варіант з теплою температурою свічення, але час роботи найменший – близько 1000 годин.

Істотна характеристика – кількість споживаної енергії. Вона залежить від потужності. У статті «Таблиця відповідності потужностей світлодіодних ламп» ми детально оцінюємо і порівнюємо роботу та економічність ламп.

Не менш важлива характеристика – індекс передачі кольору CRI. Від неї залежить насиченість кольору предметів екстер'єру. Чому при одних лампочках троянди палають фарбами та здоров'ям, а при інших виглядають хворобливо та блідо, ви можете дізнатися тут.


7. Яка температура світіння?


Колірна температура (CCT) – ще один важливий фактор, який обов'язково враховується. Вимірюється в Кельвіна і чим вище значення, тим ближче відтінок світла до реального сонячного.

Якщо хочете, щоб світло мало синій відтінок, беріть лампи від 4200K і вище. Для теплого бурштинового відтінку потрібні лампи з температурою 3500K або нижче, діапазон 3500 – 4100K дасть вам білий відтінок.

Температура 4200K зробить зелений колір листя зеленішим, сильніше виділить темний колір (чорний або сірий). Квіти, помаранчева огорожа, коричневі камені ландшафту чи тротуарної плитки, інші предмети жовтого, червоного кольору та їх відтінків, будуть яскравіше виділятися при теплому світлі 2700K.


Про що говорить температура світіння лампочки


Про що говорить температура світіння лампочки?
Детальніше!


8. Як бути з яскравістю?


За винятком службового та акцентного, вуличне освітлення не повинно бути яскравим. Віддайте перевагу комфорту і м'якому розсіяному світлу.

На жаль, до цього часу існує практика оцінювання яскравості лампочок по їх потужності. Так краще не робити, це формула дає приблизний результат: сучасні LED на 8 Вт світять яскравіше лампочок розжарювання 60 Вт і при цьому навіть не нагріваються.

Завжди звертайте увагу на Люмен – одиницю світлового потоку (яскравості). Чим вище показник, тим яскравіше світло. В Люменах вимірюється яскравість всіх відомих ламп.

Ось короткий список рекомендованих Люменів. Дотримуйтесь їх – і за вашим вікном завжди буде свято.

  • Прожектори: 700 – 1300 Лм
  • Настінні: 50 – 185 Лм
  • Ліхтарні стовпи: 120 – 180 Лм
  • Ландшафтні: 50 – 300 Лм
  • Точкові: около 120 Лм
  • Для басейну: 200 – 400 Лм

Величина світлового потоку вказана на упаковці та в технічному паспорті. Якщо їх під рукою немає, зорієнтуватися в яскравості допоможе потужність. Пам'ятайте, що таке порівняння буде приблизним. Приклад коректного перетворення Ватт в Люмени наведено тут.


9. Який матеріал корпусу?


Довше прослужать світильники з міцним металевим корпусом, стійким до зносу. Але і від пластику відмовлятися не варто. Ось варіанти, які слід розглянути:

  • Нержавіюча сталь
  • Світильники з нержавіючої сталі мають гарний вигляд в сучасних дворах. Але цей метал – магніт для пилу і корозії. Вибирайте його тільки в тому випадку, якщо готові до частого та ретельного чищення.

  • Латунь
  • Латунь – це поєднання міді та цинку. Надійний сплав, який прослужить багато років і згодом набуде красивого темного відтінку. Один з істотних недоліків виробів з латуні – ціна, це дорога інвестиція. Якщо можете собі її дозволити, сміливо вибирайте цей варіант!

  • Мідь
  • Хоча мідь зовні схожа на латунь, вона не така міцна. Але колір, стійкість до природних умов і краса металів ідентичні. Більш того, мідь – це менш дорогий варіант, ніж латунь.


    вуличні світильники з металевим корпусом

  • Алюміній
  • Доступні та міцні алюмінієві світильники найбільш популярні. Матеріал стійкий до іржі, при належному догляді служить роками. Недолік алюмінію – властивість окислюватися. Це означає, що будь-яка фарба, нанесена на матеріал, з часом зблякне. Щоб цьому запобігти використовують порошкове покриття. Уточнюйте у консультанта наявність такого товару в магазині.

  • Пластик
  • Сучасні пластикові вироби не менш стійкі до впливу природи й часу, ніж металеві. Коли винайшли світлодіоди та замінили ними лампочки, стало можливим робити корпус повністю герметичним. Основна причина популярності – компактність, легкість, багатство дизайну.


10. Чи зручно користуватися і обслуговувати?


Подбайте про комфорт завчасно і купіть світильник без декоративних прикрас і рельєфних малюнків на корпусі – такий простіше чистити. Якщо розмістити його на рівні свого зросту, не потрібно буде брати драбину. Обслуговувати легше світлодіодні моделі – відпаде необхідність міняти лампу (час роботи LED – до 30 тис. годин).


11. Який стиль вибрати?


Привабливість екстер'єру залежить від правильно підібраного стилю світильника. Подумайте про те, щоб поєднати архітектурні особливості будинку і його інтер'єру з освітленням двору.

Всі стилі можна об'єднати у дві великі групи:

  • Традиційні або класичні
  • Зазвичай має багато декоративних елементів, елегантні деталі (вигнуті гачки, завитки, рельєфні малюнки). У корпус встановлюється лампочка розжарювання, рідше – сучасна LED з імітацією ниток напруження. Класичні інтер'єри завжди в моді, витончені фасадні ліхтарі вигідно підкреслять внутрішню обстановку в будинку. Купуйте їх, якщо готові за ними доглядати, вичищаючи бруд, протираючи скляні плафони, замінюючи перегорілі лампи.

    Шукайте свій товар серед асортименту стилю прованс, Тіффані, флористика, а також класичних, вантажних моделей і кантрі.


    підвісний вуличний світильник для ґанку класичного стилю

  • Сучасні
  • Закон сучасного міського інтер'єру свідчить: чим менше – тим краще! Менше декору – більше практичності. Кожен предмет виконує свою роль, без якої не обійтися, а якщо можна – краще так і зробити. Сучасне зовнішнє освітлення підтримує цю моду, сприяє обтічній, мінімалістській естетиці сучасного будинку. Як правило, воно любить геометричні лінії, однаковість, лаконічність.

Якщо будинок має сучасний вигляд, вибирайте стиль мінімалізм, хай-тек, лофт, індустріальний.


Теги: brille, вуличні світильники, види вуличних світильників, зовнішнє освітлення, технічні характеристики, розбір світильників, ліхтарний стовп, дизайн, підвісні світильники, прожектори, led, монтаж, хай-тек, ліхтар

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар