Каталог товарів

Димери. Типи, призначення та застосування регуляторів світла

Автор: trainee53 Дата: 24.05.2022 Переглядів: 2841 Коментарі : 0

Регулювати освітлення шляхом вмикання або вимикання певної кількості лампочок різної потужності – день вчорашній. Можливості сучасної електроніки подбали про наш комфорт і в цьому питанні. Розумні транзистори та тиристори зібралися разом й створили пристрій, за допомогою якого змінювати освітленість стало набагато простіше. За частку секунди, завдяки легким рухам пальців, об'єм приміщення наповнюється яскравим світлом або занурюється в сутінки, а якщо потрібно – знаходить свій оптимальний режим освітлення. Такий функціональний прилад отримав назву димера. Про те, як він улаштований, для чого використовується і де може бути застосований, розповість наша стаття.

Світлорегулювальний пристрій

Зміст

Призначення димерів

По суті, димер – це електронний прилад, застосування якого дозволяє регулювати силу світла в освітлювальних пристроях. Такий світлорегулятор отримав свою незвичайну назву від англійського слова "dim", що буквально означає "тьмяний". Логічно припустити, що димер спочатку був задуманий для створення можливості зменшення освітленості з метою створення комфортних для очей умов та економії електроенергії. Втім, це вже не важливо – пристрій, вигаданий для створення тьмяного світла, так само успішно, може робити його і яскравим.

Диммер

Принцип дії димеру полягає у зміні навантаження, внаслідок чого змінюється рівень освітленості. Світлорегулювальні пристрої застосовують для управління яскравістю світла, яке випромінюють електричні лампочки різного типу, починаючи від моделей, що використовують нитку розжарювання, та закінчуючи, обладнаними високотехнологічними світлодіодами.

Прообразом сучасного димера можна вважати простий реостат – винайдений ще в позаминулому столітті. З його допомогою фізики могли регулювати електричний опір в ланцюгу для формування необхідних значень, пов'язаних з ним, за допомогою закону Ома, напруги та сили струму.

Спробуємо уявити сутність процесу. Зміна яскравості світла залежить від збільшення чи зменшення напруги у мережі. При збільшенні напруги світло буде ставати яскравішим і навпаки. Основні характеристики електричного ланцюга, такі як: напруга, сила струму та опір – знаходяться у прямій залежності між собою та описані, згаданим вище, законом Ома. Відповідно до нього, напруга дорівнює добутку сили струму на опір електричного ланцюга. Змінюючи опір, можна регулювати напругу і впливати на силу світла.

Якісну роботу димерів можуть забезпечувати трансформатори, які дозволяють підтримувати необхідний діапазон зміни напруги з необхідними параметрами. Їхнє застосування має високу ефективність, але також і багато недоліків. Трансформатори мають значні розміри, вони важкі, незручні в управлінні, а також дорого коштують.

Оптимальним, з погляду ефективності та економічності, є димер, в конструкції якого використовується сучасна електроніка. Її застосування дозволяє пристрою мати компактні розміри, бути надійним та недорогим. А тому, саме електронні конструкції лягли в основу сучасних димерів, що використовуються в освітлювальному господарстві нашого житла.

Використання димерів

Тепер, коли зрозумілий загальний принцип роботи димерів, що полягає у впливі на силу світла зміни напруги, ми можемо перейти до практичного їх використання.

Необхідність регулювання рівня освітленості виникає досить часто. В одному і тому ж приміщенні можуть виконуватися процеси, що вимагають світла різної сили, наприклад, у спальні можна дивитися телевізор при приглушеному світлі або читати книгу при яскравому.

Багатьом людям комфортно спати не у непроглядній темряві, а при ледь видному освітленні довкола. Іноді регулювання світла є складовою у контексті дизайнерських рішень. Навіть проста економія електрики, при використанні мінімально достатнього освітлення – далеко не остання причина для використання димера.

Димери відносять до групи товарів електромонтажного обладнання та використовують не тільки у житлових приміщеннях, але й доволі часто на виробництві. Застосування світлорегулювальних пристроїв дозволяє оптимізувати освітлення різних виробничих зон, а також забезпечити економічні показники.

Використання димера

Окремо слід зупинитися на модних напрямках світлового дизайну, де гра світла, його відтінків та насиченості відіграє важливу роль у реалізації інтер'єрних рішень. У контексті сказаного, сьогодні все частіше використовується додаткове, так зване вторинне підсвічування. Воно застосовується для освітлення певних ділянок або зон у приміщенні, для акцентованого підсвічування окремих елементів інтер'єру чи декорацій. Все це набагато легше реалізувати шляхом регулювання сили світла.

Для оформлення святкових церемоній, з метою створення відчуття урочистостей, широко використовують сучасні LED-світильники, в яких, застосовуючи димери, реалізують ефектні задуми.

Прикладом може слугувати проведення урочистого заходу вдома або в спеціалізованому закладі, коли для застілля буде доречним яскраве освітлення, що дає змогу оцінити сервірування святкового столу, а для музично-танцювальної фази – створення приглушеного, дещо інтимного освітлення. Ще більш актуальною стає можливість зміни освітленості під час проведення романтичних вечорів.

Існує безліч ситуацій, коли можливість регулювання світла стає доцільною і бажаною. Кожен із нас легко зможе скласти такий список. І справа тут не в кількості, а в розумінні важливості існування такої технічної можливості, як ручне регулювання освітленості.

Різновиди димерів

Сучасні світлорегулювальні пристрої можна розділити на чотири основні типи: механічні, сенсорні, акустичні та дистанційні.

Механічні димери є найпростішими з перерахованих, а тому найчастіше зустрічаються. Зміна сили світла здійснюється через потенціометр шляхом прокручування ручки-регулятора круглої форми. Перевагою механічних пристроїв є надійність та недорога ціна.

Сенсорні димери мають складнішу конструкцію. Регулювання освітленості проводиться за допомогою сенсорної панелі, пов'язаної з датчиками, що зчитують. Такі моделі дуже функціональні, але коштують істотно дорожче за механічні.

Сенсорний димер

Акустичні димери управляються звуковими сигналами, що подаються за допомогою сплеску долонями або в голосовий спосіб. Такі пристрої менш поширені, ніж механічні та акустичні. Їхнє застосування обмежене в нічний час через необхідність створення гучних звуків. Іноді такі димери можуть спрацьовувати помилково при виявленні схожих за звучанням команд.

Дистанційні димери комплектуються пультами керування. З їхньою допомогою можна на відстані віддавати команди, що активують режими роботи.

За типом корпусу димери бувають блокові, модульні та моноблочні. Блокові моделі димерів конструктивно з'єднані з вимикачем світла. Модульні димери монтуються в мережі, наприклад, у розподільній коробці. Їх використовують для регулювання рівня світла у місцях громадського користування. Моноблочні димери використовуються як вимикачі і є найпоширенішими побутовими регуляторами світла.

Механічні моноблочні пристрої, за принципом вмикання та регулювання, можна класифікувати на такі моделі: поворотні, поворотно-натискні та клавішні.

В поворотних конструкціях включення та налаштування рівня освітлення здійснюється шляхом обертання круглої ручки. Виходячи з крайнього лівого положення, при якому електричний ланцюг розірваний, прокручування колеса-регулятора спочатку його замикає, а в міру подальшого обертання за напрямком годинникової стрілки, призводить до збільшення яскравості світла.

Поворотний димер

Поворотно-натискні моделі за принципом роботи схожі на поворотні, але замикання електричного ланцюга здійснюється натисканням на колесо-регулятор. На відміну від поворотної конструкції, при включенні поворотно-натискного пристрою, освітлення приміщення залишається на тому рівні, який був на момент вимкнення.

У клавішних моделях увімкнення світла здійснюється натисканням безпосередньо на клавішу, а регулювання світлом – шляхом її утримання.

Клавішний димер

Світлорегулювальні пристрої, залежно від джерел світла, з якими сумісні, поділяються на три категорії. До першої відносяться димери, що працюють в мережі з напругою 220 В і регулюють силу світла в галогенних або лампочках розжарювання. Друга категорія пристроїв працює через трансформатор з освітлювальними приладами зниженої напруги 12 В або 24 В, в яких використовуються галогенні джерела світла. Третя категорія димерів призначена для роботи з LED-джерелами світла.

Як влаштовані димери

Як ми вже знаємо, димер є пристроєм, всередині якого встановлена електроніка. Головною ланкою електронної конструкції є вимикач, керований напівпровідниковими елементами. Він є своєрідним ключем, що регулюється транзисторами, який обмежує амплітуду вихідного сигналу. Форма сигналу набуває вигляду усіченої синусоїди й у такий спосіб впливає на зміну освітлення. Принципова електрична схема димера наведена на рисунку нижче.

Принципова електрична схема димера

Відсікання частини синусоїди може відбуватися за двома напрямками. Залежно від їхнього розташування, спереду або ззаду, з'являється можливість регулювати силу світла різних джерел освітлення. Заднє – для галогенних та LED-джерел, що працюють через електронний трансформатор. Переднє – для люмінесцентних та світлодіодних джерел у мережі 220 В, а також низьковольтних освітлювальних пристроїв, що працюють через електромагнітний трансформатор.

Для регулювання рівня світла для світильників, що використовують лампочки розжарювання, можливе застосування будь-якого із зазначених варіантів.

Електрична схема димера дозволяє забезпечити захист пристрою від перегрівання та аварійних режимів роботи, таких як коротке замикання.

Особливості димерів

Найперший винайдений димер був механічним і мав лише одне призначення – збільшувати та зменшувати яскравість освітлення. Поступово функціонал світлорегулювальних пристроїв розширювався, і сьогодні багато моделей димерів мають такі можливості:

  • забезпечується автоматичне спрацьовування чи вимкнення;
  • управління може здійснюватися на відстані, звуковою командою, інфрачервоним сигналом та іншим;
  • регулювання освітленості здійснюється дуже плавно, що захищає світильник від стрибків струму та виходу його з ладу;
  • шляхом автоматичного почергового включення світла в різних кімнатах створюється імітація присутності, яка ефективно може використовуватися для відлякування від вашого житла потенційних злодіїв.
Види та типи вимикачів світла. Варіанти підключення


Види та типи вимикачів світла. Варіанти підключення
Детальніше

Як бачимо, димер є дуже корисним та ефективним пристроєм. Разом з тим, він має ряд недоліків, серед яких: створення електромагнітних перешкод, неможливість застосування для регулювання світла люмінесцентних ламп, неможливість забезпечення максимальної ефективності роботи при використанні лампочки розжарювання, а також ймовірне мерехтіння світла при низькому рівні освітленості.

Димери ефективно використовувати для управління роботою світлодіодної стрічки. За їх допомогою легко створити комфортну обстановку в будинку та суттєво заощадити витрати електрики.

Якщо ви зацікавилися можливістю регулювання рівня освітленості за допомогою димерів, запрошуємо відвідати мережу магазинів Брілле. У нас представлений широкий асортимент товарів електромонтажного обладнання для житла, серед якого світлорегулювальні пристрої різних типів. Кваліфіковані продавці-консультанти дадуть відповідь на всі питання і допоможуть підібрати необхідний вам товар.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар