Каталог товарів

Освітлення для акваріума

Автор: Brille Дата: 14.02.2023 Переглядів: 23662 Коментарі : 0

Освітлення є не просто важливим доповненням для акваріума. Воно у багатьох випадках стає основою, яка пожвавлює акваріум і розкриває всю красу мешканців домашнього підводного світу. Правильне світло робить колір рибок і рослин чіткішим і яскравішим, а добре освітлений акваріум виглядає красиво і стає центром інтер'єру! У більшості випадків світло в акваріумі можна створити самостійно в домашніх умовах, використовуючи лише кілька простих матеріалів та інструментів. Тому, ми створили простий посібник, який допоможе вам легко зробити освітлення для акваріума своїми руками, на свій смак, побажання та можливості.

Підвісний світильник для акваріума
Зміст

Вибір лампи та розрахунок освітлення для акваріума

Правильна система освітлення не тільки надасть естетичної привабливості вашому акваріуму, але також стане вирішальним фактором для благополуччя рибок і зростання акваріумних рослин. Тому, якщо ви вирішили створити освітлення в акваріумі своїми руками і хочете зробити це правильно, необхідно знати про чотири основні фактори, що стосуються джерел світла - ват, люмен, кельвін і PAR.

Ватт відображає кількість споживаної енергії. Люмен вказує на яскравість світла, а Кельвін на колір свічення. PAR є активним фотосинтетичним випромінюванням. Це значення важливо знати при вирощуванні рослин та водоростей.

Перед тим, як вибрати лампу для акваріума Врахуйте, що риба еволюціонувала для виживання в диких умовах у природі. Тому вам необхідно максимально точно відтворити їх природні умови життя. А оскільки більшість морських риб і рослин водяться в теплих водоймах і вони пристосувалися до яскравих і теплих сонячних променів, вибір джерела світла стане визначальним фактором.

Сьогодні на ринку освітлювальних виробів домінують три основні види ламп для акваріума:

  • світлодіодні,
  • металогогенні,
  • люмінесцентні.

Лідером освітлення в акваріумі стали світлодіоди або лед. У світлодіодних лампах використані передові технології, що забезпечують їхню приголомшливу продуктивність і енергоефективність. Одна світлодіодна лампа для акваріума може прослужити вам до 50 000 годин, а її яскраве, рівне світло покриє всі потреби у освітленні. Легкі та прості в установці світлодіоди практично не виділяють тепла, що дуже важливо, оскільки зайве тепло від лампи підвищує температуру води та створює небезпеку для всіх мешканців акваріума.

Прості в установці металогалогенні лампи надають воді мерехтливий ефект, але їх недоліком стала висока вартість експлуатації та зайве тепло. Якщо у вас великий і глибокий акваріум і ви віддаєте перевагу природному мерехтіння, то ці лампи вам підійдуть. Але в інших ситуаціях наша рекомендація led світильники для акваріума.

Технологія люмінесцентних ламп значно краща, ніж металогалогенні. Ці джерела світла досить яскраві та менш енерговитратні. Вони забезпечують яскраве та рівномірне світло на кожен сантиметр акваріума. Але часта заміна ламп — основний їх недолік.

Тому, щоб зробити правильне освітлення акваріума своїми руками, ми рекомендуємо використовувати акваріумні лед лампи. А той факт, що світлодіоди регулюються робить їх ідеальними для всіх акваріумних світильників, включаючи світлодіодне освітлення акваріума з рослинами.

Наступним вашим кроком для того, щоб створити освітлення в акваріуме своїми руками, стане розрахунок освітлення для акваріума.

Освітлення в акваріумі розрахунок

Розрахунок освітлення акваріума в люменах

Всі ми знаємо, що лампочки класифікуються за потужністю або, іншими словами, за кількістю електроенергії, яку вони споживають. Однак, звична нам класифікація ускладнює порівняння різних типів ламп для акваріума, тому що звичайні лампи розжарювання, люмінесцентні, світлодіодні лампи і довгі лампи денного світла не можна безпосередньо зіставити у цій ситуації. Для того, щоб зробити розрахунок люменів для акваріума, рекомендується подивитися на упаковці, скільки люмен виробляє лампочка, що вас цікавить. Люмени показують скільки світла випромінює кожне джерело світла.

Для спрощення завдання і щоб вам було легше все розрахувати, ми розповімо, скільки люмен рекомендується на літр води для освітлення акваріума з рослинами.

Тут все залежить від того, які рослини ростуть у вашому акваріумі. Якщо в ньому в основному мешкають рибки і є лише кілька простих рослин (анубіаси, мохи, буцефаландри і т.д.), то на літр води цілком достатньо 10-20 люменів (від 0,25 до 0,5 Вт). Для складніших рослин рекомендується на літр води 20-40 люмен (від 0,5 до 1 Вт), а велика різноманітність рослин вимагає вже понад 40 люмен (1 Вт) на літр. При цьому рівні освітленості вам слід звернути увагу на очищення і правильну фільтрацію акваріума, оскільки яскраве світло може викликати ріст водоростей.

Як ми бачимо, кількість світла або люмен, безпосередньо залежить від рослин, що ростуть в акваріумі, і їх кількості. Загалом можна сказати, що акваріуму на 40 літрів з великими рослинами необхідно щонайменше 800 люмен світла.

Розрахунок світлодіодного освітлення для акваріума

Кількість світла значно знижується при віддаленні від світильника до корпусу акваріума і від центру до кутів. Для денного освітлення ця відстань немає значення, оскільки дистанція від землі до сонця просто величезна. Але від штучного світла відстань набагато менша, що може бути критично для багатьох акваріумних рослин.

Щоб зробити розрахунок світлодіодного освітлення для акваріума використовуємо простий приклад із пластиною, що представляє його основу , та лед лампою, розташованої на відстані 30 см від пластини. Провівши виміри від центру акваріума до кутів і стільки ж по 10 см заввишки, ми побачимо, що безпосередньо під лампою в центрі акваріума переважає велика кількість світла, а по кутах освітлення різко знижується. Якщо ви піднімете рослину у напрямку до лампи вгору всього на 10 см, їй надходитиме на 40% більше світла. Цього ефекту немає по кутах через погане розсіювання світла від світильника. У цьому випадку рослини можна помістити на стрижень або камінь і підняти ближче до світла.

Важливо! Найбільш світлолюбні рослини краще розмістити в центрі акваріума, бажано піднявши їх вгору до світла, а рослини, які менш вимогливі до освітлення, такі як Microsorum і Cryptocorynes, зможуть чудово почуватися і по кутах.

Люмени та спектр світла для акваріумних рослин

Який спектр потрібен для акваріумних рослин?

Рослини використовують комбінацію кольорів видимого спектру для стимуляції фотосинтезу. У природних умовах це відбувається завдяки сонячному світлу, але в акваріумі ми імітуємо цей процес штучним освітленням, створюючи саморобне світло в акваріумі за допомогою світлодіодів.

Слід зазначити, що зелені рослини не використовують зелений колір у видимому спектрі. Вони відбивають цей колір назад, тому більшість із них зелені! Кольори, які нам найбільше знадобляться для того, щоб створити необхідний спектр світла для акваріумних рослин — це синій, червоний та жовтий!

  • В акваріумах із рослинами відмінним варіантом стануть лампи з колірною температурою 6500-7500К.
  • На відміну від рослин, риби біологічно не потребують світла. Якщо у вашому акваріумі живуть лише рибки, то можна сміливо використати джерела світла з колірною температурою 5500К-6500К.
  • Лампи з блакитним свіченням та колірною температурою 8000К допускається використовувати тільки для акваріумів з морською водою та вирощування коралів.
  • Колірна температура нижче 4000K дає відтінок жовтого або червоного кольору, як у старомодній лампочці.

Чесно кажучи, значення колірного спектру не відіграє особливої ролі, якщо мешканцями вашого домашнього підводного світу є виключно акваріумні рослини, тому що вонивідмінно розвиваються при широкому діапазоні температур Кельвіна. Спектр світла в основному важливий для сприйняття людським зором та естетики, тому що не дуже приємно дивитися на те, як горітиме надто червоне або синє акваріумне світло. Багато хто віддає перевагу нейтральному білому світлу в діапазоні температур від 5000 до 6500 К, оскільки він найбільше схожий на природне денне світло. Тому, ви можете вибирати світло практично з будь-яким колірним спектром, крім синього, який необхідний лише коралам та деяким глибинним морським мешканцям.

Рада! Щоб зробити світильник для акваріума зі світлодіодної стрічки своїми руками, ми рекомендуємо прохолодне денне світло, яке становить близько 6000 Кельвінів.

Підсвічування акваріума з коралами

Освітлення в акваріумі своїми руками

Якщо ви шукаєте відмінний та недорогий спосіб освітлення в акваріумі, настав час проявити творчий підхід!

Розглянемо деякі варіанти освітлення акваріума, зроблені своїми руками, які заощадять гроші та забезпечать ваших мешканців морського чи прісноводного світу достатнім освітленням. На ринку доступні різні типи акваріумних ламп, які можна використовувати для того, щоб вийшла красива і якісна підсвітка акваріума.

У розділі на вибір лампи для акваріума, ви вже познайомилися з ними і напевно задумалися, який з варіантів краще зробити — світлодіодні світильники для акваріума своїми руками або люмінесцентні світильники для акваріума своїми руками? Що краще використовувати для того, щоб створити якісне світло в акваріумі своїми руками – світлодіодні стрічки, led світильник чи люмінесцентну лампу? Давайте докладніше розглянемо всі варіанти і ви зрозумієте - яке світло потрібне акваріумним рослинам і як підібрати світло для акваріума з одними тільки рибками?

Світлодіодний світильник для акваріума

Перш за все розглянемо, як зробити світлодіодний світильник для акваріума своїми руками. Цей саморобний світлодіодний світильник вимагає зовсім небагато комплектуючих та інструментів, а процес його створення займе годину часу.

Самодельне світлодіодне освітлення для акваріума

Такий підвісний світильник для акваріума своїми руками чудово підійде для моделі на 150 літрів. У ньому використовується одна світлодіодна лампа, яка дає достатньо світла для неглибокого планування з кількома рослинами та рибками.

Підготуйте необхідні матеріали:

  • 1 відро на 7-8 літрів
  • 1 затискний ліхтар (з 12-ти сантиметровим відбивачем)
  • 1 світлодіодна лампа
  • 2 болти з вухом
  • 1 ланцюжок
  • 1 кронштейн для полиці

1. Розберіть затискний ліхтар.

Спершу зніміть хомут. Зазвичай вони кріпляться до основи гвинтом з накатаною головкою і легко роз'єднуються. Також відкрутіть металевий відбивач від ліхтаря, щоб у вас залишилися тільки основа розетки та шнур живлення.

2. Просвердліть отвір у дні відра.

Отвір має бути досить великий, щоб через нього пройшла розетка. Вставте патрон в отвір. Вкрутіть болти в основу ковша.

3. Зберіть виріб.

Вставте металевий відбивач у відро і прикрутіть його до пластикової основи. Встановіть світлодіодну лампочку, що відповідає потужності та розміру патрона.

4. Закріпіть світильник.

Завершальний крок найпростіший. Прикріпіть ланцюг до болтів і підвісьте його до стелі або стіни.

Комплектуючі для світлодіодного світильника в акваріум

Світильник для акваріума із лед стрічки

Тепер давайте створимо освітлення акваріума своїми руками, використовуючи для цього світлодіодну стрічку.

Тут нам знадобляться такі матеріали:

  • Комплект світлодіодних стрічок.
  • Чорна ізолента — вона використовуватиметься для створення зовнішньої поверхні корпусу світильника.
  • Плівка – для захисту поверхні світлодіодних ламп від можливого пошкодження водою після встановлення.
  • Аркуш картону — служитиме структурою для нашого світлодіодного корпусу.
  • Провід із потрібним перетином — переконайтеся, що він зможе витримати навантаження від вибраної вами стрічки.
  • Адгезивна рідина – для цього ви можете використовувати гарячий клей, силікон (сохне довше) або нетоксичний суперклей.
Світлодіодна стрічка в акваріум своїми руками

Інструменти:

  • Паяльник для того, щоб припаяти дроти до світлодіодних стрічок.
  • Рулетка або лінійка — для вимірювання розмірів світлодіодних стрічок та картону.
  • Шматочки — для різання дроту.
  • Ножиці — для різання картону та світлодіодної стрічки.

Процес виготовлення:

  • Для початку вам потрібно відміряти довжину акваріума і прикинути, якою довжиною мають бути смужки на світлодіодах. Відріжте дві досить довгі лінії стрічки, щоб вони діставали по довжині до обох кінців акваріума.
  • Далі виміряйте відстань між місцем, де будуть розміщені світлодіоди, та місцем, де буде підключатися адаптер змінного струму. Це буде довжина дроту, який нам знадобиться для живлення світлодіодних стрічок.
  • Виріжте дві смужки картону, що відповідають довжині світлодіодних стрічок.
  • Потім прикріпіть два шматки картону до "дротяної вішалки" і обмотайте її ізолентою. Така вішалка відмінно підходить для кріплення освітлення над акваріумом, тому що вона є досить гнучкою для регулювання.
  • Прикріпіть світлодіоди до однієї сторони стрічки і припаяйте дроти відповідно до стрічок. Перевірте підключення до адаптера змінного струму, який ви можете купити у відділах комплектуючих для led стрічок. і перевірте роботу світлодіода. У разі невдачі перевірте з'єднання та переконайтеся, що плюс та мінус припаяні правильно.
  • Хороший і доступний спосіб захистити світлодіоди від вологи - вирізати смужку поліетиленової плівки та наклеїти її на світлодіоди.
  • Наприкінці акуратно оберніть зовнішній корпус останнім шаром ізольенти.
  • Перевірте з'єднання ще раз і, за бажання, використовуйте пульт дистанційного керування для регулювання яскравості світла до бажаного рівня!
Освітлення в акваріумі своїми руками

Люмінесцентні світильники для акваріума

В останні кілька років стали доступні компактні люмінесцентні лампи з колірною температурою, що ідеально підходить для рифових акваріумів, і це надало акваріумістам ще одну можливість створити найкращий акваріумний світильник своїми руками. Мета цього розділу – полегшити вам складання саморобної люмінесцентної системи освітлення акваріума.

Люмінесцентні світильники для акваріума в основному потребують таких компонентів:

  • Компактна люмінесцентна лампа. Найбільш важливими параметрами, якою є: потужність, розмір та діаметр, форма, тип цоколя, колірна температура.
  • Всі люмінесцентні лампи для акваріума працюють від баластів. Баласти, які використовуються для цих ламп, можуть бути електромагнітними або електронними.
  • Патрони та кронштейни для ламп. Компактні люмінесцентні лампи різної потужності мають різні цоколі і, отже, вимагатимуть різних власників (гнізд).
  • Додаткові електромонтажні елементи, які вам знадобляться — це ковпак/кожух, відбивачі, дроти, вентилятори для відведення тепла тощо. Оскільки ці елементи є спільними для будь-якої системи освітлення, і про них ми розповідали у попередніх розділах, тут ми зібрали лише ті елементи, які є унікальними для освітлення люмінесцентного в акваріумі.
Види лампочок


Види лампочок
Докладніше

Як бачите, зібрати систему освітлення акваріума своїми руками — нескладне завдання. Акваріумний світильник своїми руками гарний з багатьох причин. По-перше, це економія грошей, тому що ви можете зібрати свою лампу для акваріума та заощадити кошти. Підсвічування акваріума своїми руками, також хороше, тому що його можна зробити відповідно до декору вашого акваріума. Нарешті, світильники для акваріума своїми руками легко зробити - для їх виготовлення потрібно зовсім небагато часу та досвіду. Використовуючи інформацію, представлену в еТієї статті, ви зможете знайти всі необхідні деталі в мережі магазинів світла Брілле, і отримати задоволення від проекту, що легко здійсниться, «зроби освітлення в акваріумі своїми руками".

Теги: brille, світильник для акваріума, освітлення акваріума, світло для акваріума, світлодіодні стрічки, освітлення для рибок, види світильників, лед лампи, led, світлодіоди, дизайн, лампи розжарювання, люмінесцентні лампи, металогалогенні лампи, світловий пот

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар