Меню

Освітлення для акваріума

Автор: Brille Дата: 31.07.2020 Переглядів: 9216 Коментарі : 0

Освтлення акваріума виконує не тільки естетичну функцію, воно має важливе практичне значення. Звісно, акцентувати в інтер'єрі такий ефектний елемент, наповнений живими рослинами і аква фауною різного забарвлення – це вигідне стилістичне рішення. Але організувати відмінний зовнішній вигляд, нормальний фотосинтез, зменшити стресовий фактор для живих організмів – не менш важливо. На щастя, сучасні технології надають прості та ефективні способи підсвічування.

Види світильників для акваріумаСвітильник для акваріума
Фото Такаші Амано


На сьогоднішній день існують не тільки надводні, але і підводні світильники для акваріума. Моделі, які монтуються над поверхнею води, діляться на:

 • підвісні;
 • накладні;
 • вбудовані в кришку.


Світлодіодна стрічка дюралайт Люмінесцентна лампа Т5 Лінійний LED світильник
Світильник для акваріума своїми руками Підсвічування для акваріума led світильники для акваріума

Зовнішній дизайн і спосіб кріплення надводних світильників для акваріума залежить від індивідуального смаку користувача і особливостей приміщення. Увагу слід приділити джерелам світла. Для аква флори і фауни найчастіше використовуються наступні лампи:

 • розжарювання – дешева і доступна лампочка, яка з моменту свого винайдення не втрачає затребуваності серед покупців. Має відмінний спектр світіння, в якому рибки і водорості виглядають дуже привабливо. Її недоліки: недовгий термін роботи і сильне нагрівання поверхні, через який вона може лопнути, якщо на неї потрапить вода;
 • металогалогенна – компактна лампа, що має високу енергоефективність та підвищене випромінювання ультрафіолету, що неприйнятно для підсвічування домашніх інтер'єрів, але підходить для акваріума, особливо, наповненого морською водою. До недоліків належить високий нагрів поверхні і вміст ртуті в колбі;
 • люмінісцентна – співвідношення ціни та якості робить лампи денного світла найбільш вживаними серед любителів та професіоналів. В основному, використовуються форми Т8 і Т5, зі зменшеними розмірами і збільшеним ККД. Вони служать довго, мають великий вибір спектрального діапазону, помірно нагріваються під час роботи, через що їх можна встановлювати безпосередньо над поверхнею, не боячись нагріти воду. Мінусами є вміст в конструкції шкідливих речовин, необхідність у додатковому пусковому обладнанні та дискретність спектра випромінювання;
 • світлодіодна – сучасні світильники для акваріума на LED елементах з'явилися не так давно, але вже стали дуже популярними. Вони екологічно чисті, не нагріваються в процесі експлуатації, працюють довше всіх інших аналогів, мають широкий модельний ряд. При низькому енергоспоживанні відрізняються відмінним рівнем світловіддачі. Мінус полягає в стартовій ціні, яка вище, ніж у решти.

Параметри освітлення акваріума

Освітлення для акваріума

Перед вибором дизайну та місця розташування світильника для акваріума, необхідно врахувати кілька важливих характеристик.

 • Скільки необхідно світла. Інтенсивність освітлення вимірюється в люменах і люксах. На який параметр слід звертати увагу? Люмени прораховують, скільки світла випромінює прилад, а люкси – яка кількість світла потрапляє на поверхню. Оскільки поверхня дна не буває повністю рівною, а ще існує факт заломлення променів в товщі води, то раховувати ступінь освітленості краще в люменах (Лм).
 • Спрямованість світлового потоку. Яку б виробник не вказував інтенсивність світильника для акваріума, існують ще й особливості розподілу променя в просторі. Люмінесцентні світильники мають широкий кут розсіювання, їх краще використовувати з відбивачами – в іншому випадку енергоефективність знизитися наполовину. Світлодіодні джерела світла, навпаки, мають спрямоване світло. Досить встановити їх правильно – і все світло буде надходити в необхідне місце.
 • Розрахунок освітленості. На форумах існує думка, що 50-70 Лм достатньо на 1 л води. Але це дуже приблизні параметри. Під час покупки світильника, необхідно враховувати глибину, густоту і рельєф рослинного покриву.
 • Режим світлового дня.Для нормального процесу життєдіяльності організмів, важливо враховувати природну зміну дня і ночі, а також положення сонця на небосхилі. Для цього слід запам'ятати просту формулу: світанок і спокійне освітлення триває 6 годин, зеніт і високоинтенсивний світловий потік – 3 години, захід і спокійне світло – 3 години. Світлодіодні світильники для акваріума дають можливість регулювати яскравість освітлення однією кнопкою або за допомогою пульта дистанційного керування – таким чином буде просто організувати потрібний режим.
 • Спектр світла. Видиме світло складається з багатьох колірних відтінків – від червоного до фіолетового. Кращий вибір для акваріумного освітлення – синій діапазон, адже він здатний проникати крізь товщу води – саме тому моря мають блакитний відтінок під час підводної зйомки. Для того, щоб забезпечити аква фауні нормальний фотосинтез, глибоководним рослинам достатньо синього спектра. Для тих, які стеляться по поверхні води, і світлолюбних потрібно вибирати лампи з червоним і синім діапазонами світіння. Для рибок та інших живих організмів відтінки світлового потоку не мають визначального значення.
 • Температура світіння. Для рослинності рекомендують встановлювати лампи з денним світлом, порядку 6500 за шкалою Кельвіна.

Ефектне світло в акваріумі

Світло в акваріумі

Мета освітлення підводного простору полягає, в першу чергу, в забезпеченні нормальної життєдіяльності всіх організмів, що його населяють і відтворенні для них природного середовища. Тому важливо враховувати, звідки походять ті чи інші види – адже деякі з них тіньолюбиві, інтенсивне світіння може зашкодити їм, призвести до хвороб і навіть загибелі. Для того, щоб регулювати час включення, можна скористатися таймером.

Акваскейп – вид декоративно-прикладного мистецтва, створення високохудожніх штучних підводних пейзажів і композицій. Його виникнення пов'язують з ім'ям Такаші Амано, революціонера в оформленні та вмісті акваріумів.

Утримання акваріума з рослинами, рибками, молюсками та іншими мешканцями – задоволення не з дешевих. Проте, знизити ціну встановлених приладів можна. Як зовнішнє джерело світла підійдуть звичайні прожектори. За їхньої допомоги можна організувати навіть багатоступеневе підсвічування, яке буде виглядати переконливо і дорого. Підводний світильник замінюється світлодіодною стрічкою або дюралайтом з високим ступенем захисту від проникнення вологи – IP68 буде оптимальним вибором. Лед стрічки дуже ефектні, монтуються неймовірно просто і виглядають при цьому приголомшливо. Це чудовий спосіб зробити світильник для акваріума своїми руками. Для того, щоб посилити враження, можна звернути увагу на моделі з RGB світінням.

Найкраще розташування для зовнішнього світильника – зверху над водною гладдю. Він може бути вбудований в кришку, підвішений на тросах або закріплений на стінках за допомогою спеціальних кріплень. Необхідно пам'ятати, що чим ближче до води знаходиться освітлювальний прилад, тим вище у нього повинен бути вологозахист IP.

Вибрати та купити світильники для акваріума та необхідні комплектуючі до них можна на нашому сайті або в одному з магазинів мережі Brille. Приємних покупок!

Теги: brille, світильник для акваріума, освітлення акваріума, світло для акваріума, світлодіодні стрічки, освітлення для рибок, види світильників, лід лампи, led, світлодіоди, дизайн, лампи розжарювання, люмінесцентні лампи, металогалогенні лампи, світловий пот

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар

Випробуй удачу