Освітлення для акваріума
Освтлення акваріума виконує не тільки естетичну функцію, воно має важливе практичне значення. Звісно, акцентувати в інтер'єрі такий ефектний елемент, наповнений живими рослинами і аква фауною різного забарвлення – це вигідне стилістичне рішення. Але організувати відмінний зовнішній вигляд, нормальний фотосинтез, зменшити стресовий фактор для живих організмів – не менш важливо. На щастя, сучасні технології надають прості та ефективні способи підсвічування.
Види світильників для акваріума
![]() |
Фото Такаші Амано |
---|
На сьогоднішній день існують не тільки надводні, але і підводні світильники для акваріума. Моделі, які монтуються над поверхнею води, діляться на:
- підвісні;
- накладні;
- вбудовані в кришку.
Світлодіодна стрічка дюралайт | Люмінесцентна лампа Т5 | Лінійний LED світильник |
---|---|---|
![]() |
![]() |
![]() |
Зовнішній дизайн і спосіб кріплення надводних світильників для акваріума залежить від індивідуального смаку користувача і особливостей приміщення. Увагу слід приділити джерелам світла. Для аква флори і фауни найчастіше використовуються наступні лампи:
- розжарювання – дешева і доступна лампочка, яка з моменту свого винайдення не втрачає затребуваності серед покупців. Має відмінний спектр світіння, в якому рибки і водорості виглядають дуже привабливо. Її недоліки: недовгий термін роботи і сильне нагрівання поверхні, через який вона може лопнути, якщо на неї потрапить вода;
- металогалогенна – компактна лампа, що має високу енергоефективність та підвищене випромінювання ультрафіолету, що неприйнятно для підсвічування домашніх інтер'єрів, але підходить для акваріума, особливо, наповненого морською водою. До недоліків належить високий нагрів поверхні і вміст ртуті в колбі;
- люмінісцентна – співвідношення ціни та якості робить лампи денного світла найбільш вживаними серед любителів та професіоналів. В основному, використовуються форми Т8 і Т5, зі зменшеними розмірами і збільшеним ККД. Вони служать довго, мають великий вибір спектрального діапазону, помірно нагріваються під час роботи, через що їх можна встановлювати безпосередньо над поверхнею, не боячись нагріти воду. Мінусами є вміст в конструкції шкідливих речовин, необхідність у додатковому пусковому обладнанні та дискретність спектра випромінювання;
- світлодіодна – сучасні світильники для акваріума на LED елементах з'явилися не так давно, але вже стали дуже популярними. Вони екологічно чисті, не нагріваються в процесі експлуатації, працюють довше всіх інших аналогів, мають широкий модельний ряд. При низькому енергоспоживанні відрізняються відмінним рівнем світловіддачі. Мінус полягає в стартовій ціні, яка вище, ніж у решти.
Параметри освітлення акваріума
Перед вибором дизайну та місця розташування світильника для акваріума, необхідно врахувати кілька важливих характеристик.
- Скільки необхідно світла. Інтенсивність освітлення вимірюється в люменах і люксах. На який параметр слід звертати увагу? Люмени прораховують, скільки світла випромінює прилад, а люкси – яка кількість світла потрапляє на поверхню. Оскільки поверхня дна не буває повністю рівною, а ще існує факт заломлення променів в товщі води, то раховувати ступінь освітленості краще в люменах (Лм).
- Спрямованість світлового потоку. Яку б виробник не вказував інтенсивність світильника для акваріума, існують ще й особливості розподілу променя в просторі. Люмінесцентні світильники мають широкий кут розсіювання, їх краще використовувати з відбивачами – в іншому випадку енергоефективність знизитися наполовину. Світлодіодні джерела світла, навпаки, мають спрямоване світло. Досить встановити їх правильно – і все світло буде надходити в необхідне місце.
- Розрахунок освітленості. На форумах існує думка, що 50-70 Лм достатньо на 1 л води. Але це дуже приблизні параметри. Під час покупки світильника, необхідно враховувати глибину, густоту і рельєф рослинного покриву.
- Режим світлового дня.Для нормального процесу життєдіяльності організмів, важливо враховувати природну зміну дня і ночі, а також положення сонця на небосхилі. Для цього слід запам'ятати просту формулу: світанок і спокійне освітлення триває 6 годин, зеніт і високоинтенсивний світловий потік – 3 години, захід і спокійне світло – 3 години. Світлодіодні світильники для акваріума дають можливість регулювати яскравість освітлення однією кнопкою або за допомогою пульта дистанційного керування – таким чином буде просто організувати потрібний режим.
- Спектр світла. Видиме світло складається з багатьох колірних відтінків – від червоного до фіолетового. Кращий вибір для акваріумного освітлення – синій діапазон, адже він здатний проникати крізь товщу води – саме тому моря мають блакитний відтінок під час підводної зйомки. Для того, щоб забезпечити аква фауні нормальний фотосинтез, глибоководним рослинам достатньо синього спектра. Для тих, які стеляться по поверхні води, і світлолюбних потрібно вибирати лампи з червоним і синім діапазонами світіння. Для рибок та інших живих організмів відтінки світлового потоку не мають визначального значення.
- Температура світіння. Для рослинності рекомендують встановлювати лампи з денним світлом, порядку 6500 за шкалою Кельвіна.
Ефектне світло в акваріумі
Мета освітлення підводного простору полягає, в першу чергу, в забезпеченні нормальної життєдіяльності всіх організмів, що його населяють і відтворенні для них природного середовища. Тому важливо враховувати, звідки походять ті чи інші види – адже деякі з них тіньолюбиві, інтенсивне світіння може зашкодити їм, призвести до хвороб і навіть загибелі. Для того, щоб регулювати час включення, можна скористатися таймером.
Акваскейп – вид декоративно-прикладного мистецтва, створення високохудожніх штучних підводних пейзажів і композицій. Його виникнення пов'язують з ім'ям Такаші Амано, революціонера в оформленні та вмісті акваріумів.
Утримання акваріума з рослинами, рибками, молюсками та іншими мешканцями – задоволення не з дешевих. Проте, знизити ціну встановлених приладів можна. Як зовнішнє джерело світла підійдуть звичайні прожектори. За їхньої допомоги можна організувати навіть багатоступеневе підсвічування, яке буде виглядати переконливо і дорого. Підводний світильник замінюється світлодіодною стрічкою або дюралайтом з високим ступенем захисту від проникнення вологи – IP68 буде оптимальним вибором. Лед стрічки дуже ефектні, монтуються неймовірно просто і виглядають при цьому приголомшливо. Це чудовий спосіб зробити світильник для акваріума своїми руками. Для того, щоб посилити враження, можна звернути увагу на моделі з RGB світінням.
Найкраще розташування для зовнішнього світильника – зверху над водною гладдю. Він може бути вбудований в кришку, підвішений на тросах або закріплений на стінках за допомогою спеціальних кріплень. Необхідно пам'ятати, що чим ближче до води знаходиться освітлювальний прилад, тим вище у нього повинен бути вологозахист IP.
Вибрати та купити світильники для акваріума та необхідні комплектуючі до них можна на нашому сайті або в одному з магазинів мережі Brille. Приємних покупок!