Каталог товарів

Види та типи вимикачів світла. Варіанти підключення

Автор: trainee53 Дата: 26.04.2022 Переглядів: 7472 Коментарі : 0

З далеких міфічних часів, коли відважний Прометей викрав у богів з гори Олімп їх вогонь і подарував людям, ми всі користуємось його світлом. Звісно ж, наші оселі давно вже позбулися відкритого полум'я, замінивши дію вогню безпечним освітленням, створеним за допомогою електрики. Втім, будь-який сучасний пристрій залишиться просто елементом інтер'єру і не даруватиме нам світло, якщо він не буде активованим. І ось тут на головну сцену виходить, можливо й не примітний з першого погляду, але такий важливий елемент в системі забезпечення освітлення як вимикач. На відміну від стильних та незвичайних світильників, він особливо не відрізняється оригінальністю форм і розмахом дизайнерського задуму, проте це компенсується значним набором конструктивних особливостей й рішень, що забезпечують ергономічність та ефективність застосування системи освітлення в цілому. Тож в цій статті ми детальніше познайомимо вас з наявними сьогодні видами сучасних вимикачів, особливостями монтажу та використання, а також варіантами їх підключення до електричної мережі.

Сучасний вимикач світла

Зміст

Вимикачі світла та їх призначення

З суто технічної точки зору вимикач являється електричним приладом, який може з'єднувати або роз'єднувати будь-який ланцюг контактної мережі. Побутові вимикачі переважно використовуються для вмикання та вимикання освітлювальних приладів, але також застосовуються для активації кондиціонерів, витяжної вентиляції та інших пристроїв.

Вимикачі світла повинні забезпечувати зручну та ефективну роботу, бути надійними та безпечними, а також мати відповідне привабливе виконання. За способом встановлення розрізняють вбудовані та вимикачі, що встановлюються зовні.

Для вмикання освітлювальних пристроїв зазвичай використовують одноклавішний вимикач, а для світильників та люстр, обладнаних декількома джерелами світла, застосовують двохклавішні вимикачі або трьохклавішні вимикачі. Останні також використовують для вмикання світла у сусідніх приміщеннях, таких як туалет і ванна, або ж коридор.

Крім звичайних вимикачів з функцією вмикання/вимикання існують складніші моделі, обладнані додатковим функціоналом, таким як: підсвічування, таймер, регулювання яскравості (димер) тощо.

Використання вимикача світла

Види вимикачів світла

Розглянемо основні види вимикачів світла, які можуть використовуватись у нашому повсякденному житті. До них відносяться такі вимикачі: прості, прохідні, перехресні, з підсвічуванням, з дистанційним управлінням, з функцією димера, контрольні, розумні, сенсорні, акустичні, з таймером, з датчиками руху або присутності.

Стандартні клавішні вимикачі є найбільш поширеним видом, що відрізняються простотою конструкції та використовуються для внутрішньої або зовнішньої проводки. Вони зручні в користуванні та містять всередині максимально спрощений механізм, який замикає/розмикає електричний ланцюг. Більшість стандартних вимикачів світла конструктивно мають від однієї до трьох клавіш, але існують окремі моделі з більшою їх кількістю.

Стандартний клавішний вимикач світла

Прохідні вимикачі являються двопозиційними перемикачами, електричне з'єднання яких дозволяє вмикати чи вимикати певний освітлювальний пристрій або джерело світла з двох віддалених між собою місць. Зовні такі вимикачі не відрізняються від стандартних, але через особливість їх підключення, вони не мають фіксованого положення вмикання/вимикання. Наприклад, натиснена донизу клавіша може як розмикати, так і замикати електричний ланцюг і навпаки. Такі вимикачі світла часто використовують у довгих прохідних приміщеннях, таких як коридори. Ви можете на вході до нього увімкнути світло, а на виході – вимкнути. Схема підключення прохідного вимикача наведена нижче.

Схема підключення прохідного вимикача світла

У разі необхідності вмикання світла з місць, кількість яких перевищує два, застосовуються перехресні вимикачі. Такі пристрої, які ще називають реверсивними, мають по два контакти на вході та виході. Під час роботи ці контакти перехресно замикаються між собою, відповідно перший на третій, а другий на четвертий. Перемикання здійснює зміну з'єднання контактів – першого на четвертий, а другого на третій. Схема підключення перехресного вимикача наведена нижче.

Схема підключення перехресного вимикача світла

Зручність застосування вимикачів світла з підсвічуванням полягає в можливості бачити його у темряві завдяки встановленій на пристрої світлодіодній індикації, яка слугує орієнтиром. Такі вимикачі практично не споживають додаткової електроенергії, а точність натискання на клавішу убезпечить вас від ймовірного забруднення шпалер або пофарбування стіни навколо при спробах знайти місце натискання в темний час доби.

Вимикач світла з підсвічуванням

Вимикачі світла з можливістю дистанційного управління дозволяють керувати світлом як напряму з корпуса пристрою, так і за допомогою спеціального операційного пульта. Функціонал може бути доволі широким і залежить від конкретної моделі, втім до основних можливостей відносяться вмикання, вимикання та регулювання освітленості.

Вимикач світла з дистанційним управлінням

Вимикачі з можливістю регулювання яскравості світла (з димером) являються своєрідними пристроями-світлорегуляторами. Вони дозволяють повільно змінювати рівень освітленості приміщення від ледь тьмяного до максимально яскравого. Така можливість дозволяє обирати оптимальні параметри інтенсивності світла в залежності від роду діяльності – перегляду телевізора, читання тощо.

Вимикач світла з димером

Контрольні вимикачі світла застосовуються коли потрібна активація освітлювального пристрою, який знаходиться в іншому приміщенні. Індикатор, що розташований на корпусі вимикача сигналізує про поточний стан освітлення, включено воно або ж вимкнене.

Контрольний вимикач світла

Найсучаснішим видом є розумні вимикачі світла. Як і звичайні пристрої вони призначені для комутації електричної мережі з джерелом світла. Втім, такі вимикачі обладнані спеціальним приймачем, який забезпечує отримання операційних команд та можливість інформування централізованого контролера автоматизації або смартфона свого господаря. Тобто, таким розумним вимикачем легко керувати за допомогою звичайного смартфона, дистанційно управляючи вмиканням/вимиканням освітлення та регулюючи його параметри. Бездротовий зв'язок здійснюється за допомогою інтернет-роутера.

Розумний вимикач світла

Сенсорні вимикачі світла не мають механічних клавіш й спрацьовують завдяки панелі з датчиками, активація яких відбувається при ледь чутливому торканні до них кінчика пальця. Такий тактильний контакт впливає на сенсорні елементи, розташовані на поверхні вимикача, передаючи потрібний сигнал електронній схемі пристрою з подальшим його перетворенням на конкретні дієві команди. Такі сенсорні вимикачі є універсальними пристроями та можуть також комплектуватися іншими датчиками, а також працювати в дистанційному режимі.

Сенсорний вимикач світла

Цікавим інноваційним типом вимикачів світла є акустичні пристрої, які спрацьовують завдяки реагуванню на сплеск долонями або будь-який інший звуковий прояв. Усередину пристрою вмонтована конструкція, що складається з мікропроцесорного елемента, здатного розпізнавати звуки, мікрофона та підсилювача.

Акустичні вимикачі світла

Вимикачі світла обладнані таймером застосовуються з метою економії електроенергії в невеликих за розмірами приміщеннях, таких як: туалет, ванна, комора, які використовують обмежений нетривалий час і де часто густо забувають вимикати світло. Завдяки регульованому таймеру забезпечується автоматичне відключення освітлення через визначений проміжок часу.

Вимикач світла з таймером

Ще одним дієвим засобом економії електрики є вимикач світла, обладнаний датчиком руху або датчиком присутності. Завдяки інфрачервоному датчику, пристрій може фіксувати присутність людини в приміщенні й відразу давати сигнал на увімкнення освітлювального пристрою. Можливе подальше вимкнення світла при повторних рухах або завдяки наявності таймера. Такий пристрій не передбачає жодних маніпуляцій з боку людини – лише її присутність забезпечує спрацювання вимикача.

Вимикач світла з датчиком руху

Підключення вимикачів світла

При монтажі вимикачів світла використовується один з двох наявних механізмів комутації – за допомогою гвинтового затискання або пружинного контакту. Обидва методи підключення мають свої особливості, тож розглянемо кожен з них окремо.

При підключенні за допомогою гвинтового затискання електричні проводи фіксуються гвинтами до спеціальних конструкцій. Таке з'єднання являється доволі складним, але, разом з тим, забезпечує надійний контакт. З'єднання з часом має властивість послаблюватись, що потребує періодичного підтягування гвинтового сполучення.

Монтаж вимикачів світла в такий конструктивний спосіб передбачає пріоритетне застосування електричних проводів, виконаних з алюмінію.

Механізм з гвинтовим затисканням

Підключення вимикачів світла за допомогою пружинного контакту – більш досконале за гвинтове затискання. При такому способі присутні спеціальні підпружинені пластини, конструкція яких дозволяє надійно затискати в них електричні проводи.

Такий вид з'єднання доволі простий у монтажі. Втім, дуже важливо правильно зафіксувати провід в затискуючому пристрої задля забезпечення оптимального спрацювання вимикача.

Монтаж вимикачів світла в такий конструктивний спосіб передбачає пріоритетне застосування електричних проводів, виконаних з міді.

Способи встановлення вимикачів світла

Варіанти встановлення вимикачів світла залежать від їх конструктивних особливостей. Серед широкого асортименту пристроїв для комутації виділяють два основні типи – накладні та вбудовані вимикачі.

Накладні пристрої фіксуються зовні до стіни за допомогою спеціальних кріплень. Такі вимикачі світла виступають над поверхнею, що інколи вступає в протиріччя з естетичною складовою. Накладні вимикачі переважно застосовуються при використанні зовнішньої електричної проводки, але також можуть підключатися і до внутрішньої. Разом з тим, такі типи вимикачів світла відрізняються простотою та надійністю, як при монтажі, так і під час функціонування. Останнім часом з'являється все більше цікавих моделей накладних вимикачів, виконаних у вінтажному стилі, що продиктовано модними течіями в оформленні інтер'єрів.

Вінтажні накладні вимикачі світла

Вбудовані пристрої встановлюються у попередньо підготовлену в стіні нішу, що ускладнює їх монтаж, але разом з тим покращує візуальне сприйняття. Такі вимикачі практично не виступають над поверхнею або взагалі повністю заглиблені в стіну. Вбудовані пристрої використовуються виключно з внутрішньою електричною проводкою. В асортименті представлений широкий вибір вимикачів світла з різноманітними зовнішніми декоративними панелями, що дає можливість підібрати для кожного інтер'єру ідеальну модель.

Вбудований вимикач світла

Рівень захисту корпуса вимикачів світла

Вимикачі світла можуть експлуатуватися в приміщеннях різного призначення, де умови середовища можуть суттєво відрізнятися – від підвищеної вологості, наприклад, у ванній кімнаті, до суттєвої запиленості, наприклад, на відкритій веранді. Відповідно для кожного з таких приміщень слід використовувати вимикачі, які мають відповідний ступінь захисту від несприятливих факторів.

Для електричних пристроїв існує загальна класифікація, що регламентує ступінь захисту їх корпуса від потрапляння пилу та вологи. Маркується вона літерним позначенням ІР та двозначним цифровим, яке показує рівень захисту, наприклад ІР54. Перша цифра показує захист від потрапляння всередину пристрою пилу та інших твердих предметів (від 0 до 6); а друга – від потрапляння вологи (від 0 до 8). Чим більше значення цифри – тим надійніше захист. Така позначка зазначається в документації на пристрій та присутня на корпусі вимикача.

Види та типи розеток. Правильний вибір


Види та типи розеток. Правильний вибір
Докладніше

Враховуючи зазначене, підбираючи вимикач світла до конкретного приміщення слід враховувати присутні в ньому атмосферні умови. Для житлових приміщень, таких як спальні або вітальні – достатнім буде захист ІР20, для туалетних та ванних кімнат – від ІР44, а ось для душових або бань – мінімум ІР54.

В будь-якому разі, стосовно рівня захисту електричного пристрою, а також питань, що стосуються вимикачів світла та інших світлотехнічних пристроїв ви завжди отримаєте кваліфіковану відповідь від продавців-консультантів мережі магазинів Брілле, де представлений, один з найбільших в країні, асортимент освітлювальної техніки та супутньої фурнітури.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар