Світлодіодні лампи – це джерела світла зі світлодіодами (англ. Light-Emitting Diode – діод, що випромінює світло; скор. LED). Вони застосовуються для побутового, промислового та вуличного освітлень. LED лампочка – екологічно чистий прилад, при виготовленні якого не використовують шкідливих речовин. Детальніше про форми, цоколі, кольори світіння та варіанти використання лед лампочок читайте в статті.
Зміст
- Чому варто купити світлодіодну лампочку
- LED лампа – символ економічності та комфорту
- Зручність та практичність LED лампочок
- Робимо висновки
Чому варто купити світлодіодну лампочку
Світлодіодне освітлення задає модний тренд – використання економічних, довговічних, практичних джерел світла. Гарний дизайн освітлювальних LED приладів робить їх дуже популярними для облаштування інтер'єру. Але за красивим зовнішнім виглядом і корисними особливостями криється суха технічна сторона питання. Характеристики, зазначені на упаковці, розповідають користувачу про те, що за прилад перед ним знаходиться, і які вигоди приносить його використання.
Яких-небудь 10 – 15 років тому звичайна лампочка розжарювання була альфою та омегою освітлення. І користувача того часу технічна сторона цікавила суто з точки зору потужності світіння – чим вона більша, тим яскравіше світло і, відповідно, світліше в приміщенні.
Нові часи відзначилися відчутним подорожчанням електроенергії, що стало причиною попиту на енергоощадні лампи. Їх перелік досить великий – люмінесцентні, галогенні, газорозрядні, світлодіодні. У всіх них є свої плюси та мінуси, але частіше найбільш важливим для кінцевого споживача є економічність при однакових показниках світлового потоку. З усього вище згаданого списку найкращі показники у світлодіодних лампочок. Причини цього варто розглянути детальніше.
LED лампа – символ економічності та комфорту
З першого погляду світлодіодна лампочка мало чим відрізняється від аналога з вольфрамовою ниткою. У них схожі форми, розміри, цоколі. Головна відмінність полягає в принципі роботи. Конструкція звичайної лампочки складається з колби з вакуумом, спіралі з вольфраму та металевого цоколя з різьбою для вкручування в патрон. Електричний струм, проходячи через вольфрамову нитку, розпалює її до стану світіння. І тут проявляється перший мінус лампочки – до 90% електроенергії вона витрачає на виділення тепла і тільки 10% – на створення світла.
Світлодіодне освітлення використовує у своїй роботі led елементи, які складаються з кристалів, відбивачів та лінз. Кристали, при проходженні через них електроенергії, продукують світлові промені, які потім розсіюються через лінзу, а відбивачі надають світлу напрямок. При цьому, світлодіодних лампах енерговитрати нижчі в 8 разів! Слід зазначити, що led кристали також виробляють деяку частину тепла, проте воно мінімальне, таку лампочку можна вільно тримати в руках під час і після роботи.
Друга важлива характеристика – час роботи. У лампочках розжарювання термін служби, в середньому, становить 1 000 годин або майже 42 дня безперервної роботи. Світлодіодні світильники працюють від 30 000 годин або 1250 днів. Значна різниця пояснюється тим, що нитка розжарення звичайної лампи працює на дуже високих температурах (близько 570 ° C) і з часом перегорає. У світлодіодних лампах нагрівання теж присутнє, але воно набагато менше і до того ж на них встановлюються спеціальні радіатори, які відводять зайве тепло від кристала, тим самим підвищуючи термін роботи LED.
Яскравість, передача кольору і температура світіння грають важливу роль у виборі освітлення, плануванні дизайну приміщення. За рівнем передачі кольору лампочки розжарювання утримують лідерські позиції – їх випромінювання найбільш приємне для очей (температура світіння – тепла, передача кольору максимально наближена до денного світла – понад 95 Ra). Світлодіодні лампи підкуповують, оскільки вони більш функціональні: простіше регулювати колір світіння. Одна LED лампочка може працювати в такому режимі: тепле світіння (3000 К); нейтральне (4500 К); холодне (6000 К). Головна особливість деяких моделей – можливість перемикати світло в залежності від часу доби або інших потреб. Робиться це через вимикач або автоматично. Світильники з вбудованими LED часто оснащують сенсорним управлінням, пультом дистанційного керування.
Зручність та практичність LED лампочок
З інших моментів, про які варто згадати – рівномірне освітлення без мерехтіння. Як відомо, напруга струму в електромережі змінна, що стає причиною неприємного ефекту – мерехтіння, яке негативно впливає на зір. Якісне освітлення має незаперечну перевагу – наявністю вбудованого драйвера (пристрій відповідає за вирівнювання напруги).
Слід враховувати, що моделі з дешевими неякісними драйверами часто не справляються з вирівнюванням і мерехтіння в їх роботі присутнє. Але покупець може зробити перевірку роботи лампочки на місці, для цього потрібен смартфон. Досить просто навести камеру телефону на ввімкнену лампочку, і мерехтіння буде помітне на екрані.
Окремо виділяється із загального списку переваг традиційна міцність. Лед лампочки виконані зі стійких матеріалів і можуть витримати падіння з невеликої висоти без пошкодження. Працюють при низьких і високих температурах (від -40 °C до +40 °C); витримують роботу біля обігрівачів, холодильних установок. Але слід пам'ятати, що їх не рекомендується використовувати в місцях з підвищеною вологістю.
Компактність і мобільність – це ще один аргумент на користь сучасних освітлювальних пристроїв з діодами. Завдяки малим розмірам кристалів, вони встановлюються в лампи будь-яких розмірів і форм. Такі пристрої відрізняються значно меншою вагою та мінімалістичним дизайном. Багато моделей мають вбудовані акумуляторами. Деякі з них можуть автономно працювати до 12 годин.
Робимо висновки
Багато людей досі користуються старими добрими лампочками розжарювання, тому що вони звичніші та дешевші. Водночас простий підрахунок і практичне застосування вже давно довели незаперечні переваги світлодіодного освітлення. І якою б сильною не була сила звички, важливо розуміти, що за світлодіодним освітленням – майбутнє.