Каталог товарів

Вибір та використання бактерицидної лампи

Автор: Brille Дата: 10.02.2023 Переглядів: 21828 Коментарі : 0

У зв'язку з загостренням різних вірусних інфекцій та минулими пандеміями пристрої для дезінфекції, такі як бактерицидні лампи, стали популярні не тільки в медичній сфері, але й у будинках та офісах. Виходячи з цього виникає питання — чи добре всі знають про бактерицидні УФ-лампи? Чи є хоч якесь уявлення про те, якою лампою знезаражують приміщення? Як працює бактерицидна лампа та скільки часу вона може працювати? На що звертати увагу під час експлуатації? У цьому огляді ми спробуємо охопити все, що вам потрібно знати про бактерицидні лампи. Сподіваємося, що прочитавши цю статтю, ви знатимете, як зробити вибір бактерицидної лампи та як правильно її використовувати.

Кварцювальна лампа
Зміст

Вибір бактерицидної лампи

Раніше бактерицидні лампи в основному використовувалися для професійних цілей, таких як медицина та харчова промисловість. Нині дедалі більше споживачів використовують відповідні лампи для дезінфекції. Але постає питання — чи достатньо ми знаємо про ці пристрої? Що являє собою бактерицидна лампа закритого типу? Яке використання бактерицидної лампи буде безпечним та корисним?

Для початку давайте коротко розглянемо принцип дії бактерицидної лампи та яке випромінювання в ній застосовується.

Ультрафіолетове (УФ) світло - це енергія електромагнітного спектру з більш короткими довжинами хвиль, ніж ті, що видно людському оку. УФ-світло є діапазоном електромагнітних хвиль від 100 до 400 нанометрів (між рентгенівським і видимим світлом). Поділ УФ-світла класифікується так:

  • УФ вакуум (100-200 нм);
  • УФ-С (200-280 нм);
  • УФ-В (280-315 нм);
  • УФ-А (315-400 нм).

Сучасні технології дозволили інженерам з освітлення відтворювати УФС-випромінювання, яке включає довжини хвиль від 200 до 280 нм, що володіють високоефективними властивостями, що дезінфікують. Одним із найпоширеніших застосувань УФС-випромінювання стало саме бактерицидне.

Для відтворення УФС-випромінювання були створені бактерицидні лампи, за допомогою яких і забезпечується стерилізація та дезінфекція приміщень від шкідливих вірусів, бактерій та мікробів. Сьогодні бактерицидне УФ-випромінювання є найкращим вибором для дезінфекції води, повітря або різних поверхонь. Бактерицидні лампи ефективно знищують та знешкоджують усі види патогенів, таких як віруси, бактерії, пліснява та грибки.

УФ -випромінювання

Існують три основні типи таких ламп — низької напруги, високого тиску та світлодіодні.

Дізнавшись про корисність УФ-С променів у боротьбі з патогенними мікроорганізмами, вам напевно захочеться використовувати їх у домашніх умовах, в офісі чи навчальному закладі. Але тут існує безліч факторів, які необхідно враховувати, перш ніж купити бактерицидну лампу.

Отже, бактерицидна лампа має чотири умови для повного знищення бактерій і вірусів — висока потужність, близька відстань, тривалий час, вплив на поверхню.

Тому при виборі, орієнтуйтеся на такі критерії:

  • Вибирайте лампу високої потужності (30 Вт+).
  • Віддавайте пріоритет виробам з автоматичним або дистанційним керуванням.
  • По можливості намагайтеся уникати придбання дезінфікуючого обладнаннявання у постачальників, які не належать до цієї галузі.
  • Переконайтеся, що пристрої мають різноманітний набір інструкцій. Наприклад, скільки часу потрібно для знищення мікробів або наскільки близько лампа повинна знаходитися до об'єкта, який ви знезаражуєте. Інструкції також повинні включати поради щодо безпеки, щоб уникнути впливу ультрафіолетового випромінювання.

Розрахунок потужності бактерицидної лампи

Дізнавшись про основні особливості бактерицидних ламп та критерії правильного вибору, бажано знати як зробити розрахунок потужності бактерицидної лампи.

На відміну від звичайних освітлювальних приладів, яскравість яких ми можемо візуально підтвердити, УФ-C невидимий неозброєним оком, і зрозуміти яка потужність лампи вам потрібна буде важко.

Найскладніший і, можливо, найголовніший компонент у цьому питанні — значення освітленості (потужність). Випромінювання - це міра того, скільки енергії падає на конкретну поверхню. На освітленість впливають три основні фактори: (1) потужність УФ-лампи, (2) відстань від лампи та (3) кут щодо лампи.

У цьому розділі ми розглянемо основні методи та принципи розрахунку, а потім розглянемо кілька прикладів, які допоможуть зробити розрахунок роботи бактерицидної лампи.

Для початку вам потрібно почати з дозування УФ-С. Але спочатку давайте розберемося, що таке дозування та як воно вимірюється?

Дозування = Кількість УФ-випромінювання + Час

Дозування УФ-С є способом вимірювання того, скільки загальної енергії УФ-С випромінює. Вона визначається як силою УФ-З випромінювання, падаючого поверхню, а й тим, як довго ця поверхня піддається впливу УФ-С випромінювання. Іншими словами, за інших рівних умов УФ-лампа з половинною потужністю може забезпечити таку більшу дозу УФ-С, якщо вона використовується вдвічі більше часу.

Сила УФ-С, що падає на поверхню, називається освітленістю і вимірюється в Вт/м² (потужність на одиницю площі поверхні). Час експозиції вимірюється за секунди.

Проста формула розрахунку бактерицидної лампи показана нижче:

Доза опромінення (Дж/м²) = УФ-опромінення (Вт/м²) x Час (секунди)

Увага! Не плутайте вати випромінювання з ватами електрики. Недостатньо покладатися на електричні характеристики УФ-лампи з двох причин. По-перше, номінальна потужність електричної лампи відноситься до кількості споживаної електроенергії. Це відрізняється від того, скільки УФ-енергії вона виробляє («радіометричні вати»). Наприклад, 30-ватна УФ-лампа може виробляти лише 3 вати фактичної енергії УФ-С ( тобто її ефективність становить 10%). По-друге, навіть якщо ми знаємо, скільки радіометричних ватів виробляє УФ-лампа, ми не знаємо, як і де розподіляється УФ-енергія. Тут потужність або випромінювання - це строго міра УФ-С у певному положенні та на певній відстані від УФ-лампи.

Бактерицидні лампи для дому

Розрахунок часу роботи бактерицидної лампи

Для того, щоб дізнатися, скільки має працювати бактерицидна лампа, існує формула розрахунку часу роботи бактерицидної лампи, для якої потрібно використовувати такі показники, як продуктивність, об'єм кімнати та час виходу джерела опромінення на робочий режим (вказано в інструкції).

Годинник роботи лампи вказуємо в хвилинах і позначаємо буквою T, приміщення вказуємо в м3 і позначаємо V, а продуктивність відображається буквою Q і куб.м/год.

Далі, робимо розрахунок роботи бактерицидної лампи, підставляючи значення в наступну формулу:

Т min = V(м³) / Q(м³/год) х 60(хвилини) + Т виходу(хвилини)

Для простого прикладу візьмемо час включення кварцової лампи на прикладі дитячих закладів. Тут рекомендується проводити кварцювання кілька разів на день, протягом 30 хвилин.

Бактерицидні лампи для домашнього використання

Для знезараження приміщень будинку або в невеликих офісах, найоптимальнішим варіантом стануть світильники бактерицидні з невеликою потужністю (8-18 Вт). Під час найбільших респіраторно-вірусних захворювань доцільно використовувати їх щодня. В решту часу достатньо застосовувати бактерицидні чи кварцові лампи кілька разів на тиждень для звичайної профілактики.

Що можна знезаражувати бактерицидними лампами вдома:

  • знищувати віруси та бактерії;
  • викорінювати плісняву та грибок у вологих приміщеннях, таких як ванна кімната, лазня, сауна, комори;
  • знезаражувати місця, де зберігаються овочі, фрукти та різні продукти.

Рада! Бактерицидна лампа закритого типу є найкращим варіантом для використання в домашніх умовах.

УФ лампа для дезінфекції

Використання бактерицидної лампи

Багато хто плутає бактерицидну уф-лампу з кварцовою і не розуміє чи безпечно її використання в домашніх умовах. Тут існує одна важлива відмінність, в антибактеріальних лампах оболонка виконана з увіолевого скла, а в кварцових виробах з кварцового. Це скло здатне пропускати весь спектр УФ-випромінювання, включаючи озон, досить небезпечний при прямому контакті з живими організмами. Тому важливою умовою лампи для кварцювання є обов'язкове провітрювання приміщення після кварцювання.

Сьогодні існують безозонові лампи для дезінфекції, у яких, як ми писали вище, оболонка виконана з увіолевого скла та покрита оксидом титану, що виключає пропускання променів із довжиною хвиль менше 257 нм, які й утворюють шкідливий озон.

Конструкція бактерицидної лампи складається з трубки у формі циліндра, виконаної з увіолевого або кварцового скла. Обидва кінці трубки оснащені ніжками з електродами, завдяки яким лампи працюють від 220В мережі. Основними технічними та експлуатаційними показниками ламп є потужність, що відображається в Вт, довжина випромінюваних хвиль 205-315 відбивається в нм, рівень активності випромінювання.

За типом конструкції УФ-лампи бувають двох варіантів:

  • Відкриті – виробляють пряме випромінювання, яке безперешкодно розходиться по всій кімнаті. Тому людині заборонено перебувати усередині приміщення при дезінфекції.
  • Закриті (рециркулятори) — здійснюють знезараження послідовно завдяки вбудованому в конструкцію вентилятору. Такі моделі часто використовуються в офісних світильниках.

Застосування бактерицидної лампи ідеально підходить для:

  • дезінфекції приміщень та різних поверхонь,
  • знезараження води для пиття та басейну,
  • стерилізації інструментів у медицині та сферах краси.

Під час епідемій бажано використовувати бактерицидну лампу щодня, для підвищення ефективності – вранці та ввечері. Влітку та навесні, коли захворюваність на ГРВІ спадає, лампи для кварцювання приміщень включають тільки для профілактики, як правило, не більше 1-2 разів на тиждень. Стандартний час роботи кварцових та бактеріальних ламп становить 30–40 хв. Після кварцової лампи необхідно обов'язково провітрювати приміщення протягом 10-15 хв.

Зверніть увагу! Світлодіодна лампа уф бактерицидна не містить ртуті, на відміну від традиційної, такої як кварцева лампа, яка виконана з кварцового скла, і містить інертний газ разом з ртуттю.

Використання бактерицидних ламп

Корисність бактерицидної лампи

1. Поразка мікроорганізмів.

За минулі роки сотні бактерій, вірусів, плісняви та суперечка, включаючи різні коронавіруси, відреагували на дезінфекцію УФ-С чудово, вмираючи на 99,9%.

2. Надійна дезінфекція.

Ефект дезінфекції безпосередньо пов'язаний з дозою УФ (інтенсивність та час мікробного впливу).

3. Простота та економічність.

УФ-дезінфекція — це фізичний процес, а не хімічний дезінфікуючий засіб, і в цьому методі дезінфекції нічого не потрібно додавати, що робить процес простим, недорогим і не потребує особливого обслуговування.

Шкода від бактерицидної лампи

Ви повинні розуміти, що бактерицидна лампа приносить не тільки користь, але може заподіяти шкоду при неправильній експлуатації.

Про те, якою завдає шкоди синя лампа для кварцювання, а саме про шкідливий озон, ми вже дізналися в розділі вище. А зараз розглянемо у чому небезпека бактерицидної лампи.

Оскільки УФ-випромінювання небезпечне для живих організмів і може спричинити пошкодження шкіри та проблеми з очима, його рекомендують використовувати за відсутності людей. Також ультрафіолетове випромінювання націлене на пошкодження ДНК мікроорганізмів, серед яких можуть бути як патогенні, так і корисні для людини. Тому, заборонено тривале перебування людей у приміщеннях, де працюють бактерицидні офісні світильники.

При цьому УФ-випромінювання FAR з довжиною хвилі 222 нм вивчається як потенційна альтернатива звичайним бактерицидним лампам з довжиною хвиль 254 нм. Було доведено, що світло від 207 до 222 нм також ефективне у знищенні мікроорганізмів, як і звичайні ультрафіолетові бактерицидні лампи, але не шкідливий для здоров'я людини.

Але, на жаль, такі лампи мають дуже високу ціну. Тому, для домашнього використання найкращим варіантом стануть закриті ультрафіолетові лампи, які повністю виключають вихід шкідливих променів і відмінно підходять для знезараження повітря в приміщенні.

Інструкція бактерицидної лампи

Правила експлуатації бактерицидних ламп

Вплив ультрафіолетового випромінювання, навіть протягом короткого періоду часу, може бути небезпечним. Пошкодження залежить від часу впливу, інтенсивності випромінювання, довжини хвилі та індивідуальної чутливості до ультрафіолету. Оскільки ми не можемо відчувати і бачити УФ-випромінювання, необхідно дотримуватись певних заходів та правил використання бактерицидних ламп.

Найпростіше, що можна зробити, використовувати лінзу або фільтр. Відмінним прикладом стане - бактерицидна лампа закритого типу, яка присутня в асортименті більшості маркетів, які продають енергозберігаючі лампочки та світильники.

В інших випадках, вам слід вжити кілька запобіжних заходів, щоб звести до мінімуму вплив УФ-випромінювання під час кварцювання та дезінфекції:

  • При використанні бактерицидної лампи не бажано перебувати в діапазоні опромінення.
  • Рекомендується одягнути захисні окуляри та рукавички, закрити руки та шию та обмежити час перебування у приміщенні під час роботи лампи.
  • Забороняється дивитися прямо на промінь.
  • Майте на увазі, що дезінфекційну обробку поверхні рекомендується проводити в межах 1 метра, більше півгодини.

У двох словах, бактерицидне УФ-випромінювання — це потужна та швидка форма дезінфекції, і завдяки забезпеченню відповідних заходів безпеки, а також добре проінструктованих та навчених користувачів, дезінфекція бактерицидною лампою є найбільш корисною та надійною. А в деяких випадках, така лампа може стати ще й елементом дизайну, оскільки багато виробів виглядають як дизайнерські настільні лампи.

Лампа ультрафіолетова


Сучасні ультрафіолетові лампи для дому
Детальніше

Підіб'ємо підсумки. На даний момент бактерицидна лампа залишається кращим вибором, тому вона широко експлуатується протягом десятиліть, економічна, вигідна і безпечна при правильному використанні. Але слід завжди пам'ятати, що безпека є невід'ємним аспектом для кожного власника УФ-лампи. і лише правильне використання бактерицидної лампи приносить користь.

Для правильної та вдалої покупки лампи для кварцування, у спеціалізованих магазинах освітлення менеджери нададуть вам грамотну консультацію. У мережі онлайн та офлайн магазинів Brille представлений широкий асортимент ламп для дезінфекції, у тому числі тут є кварцова лампа та бактерицидні лампи для дому.

Теги: brille, кварцова лампа, ультрафіолетова лампа, бактерицидна лампа, коронавірус, дезінфекція, COVID-19, що знезаражують лампи, медицина, профілактика, історії, рекомендації, блог, здоров'я, технічні характеристики, БКЛ, технології, відео, огляд, youtube, л

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар