Ян Веллерт рідко виходить з дому до заходу сонця. Його сусіди жартують, що він вампір. Однак справжня причина – пристрасть до темряви, до зображень, які вона дозволяє створювати. Ми відкриємо для вас таємничий світ світловий живопису від людини, який є піонером нового виду мистецтва.
Ян Леонардо Веллерт
Ян Веллерт (JanLeonardo) часто прокидається після обіду. У цьому немає нічого незвичайного – він повертається з роботи на світанку. Працює художником по світлу більше 10 років. Щоночі він вирушає в дорогу зі своєю камерою, різноманітним вибором джерел світла і, що найбільш важливо, зображенням в його свідомості: зображенням, яке він може уявити ідеально, закривши очі; образ, для створення якого йому потрібна темрява.
Ян Леонардо Веллерт народився в Куксхафені, Німеччина, в 1970 році. Сьогодні він є одним з найвідоміших художників по світлу в світі. Серед його клієнтів – компанія Lenovo, модний лейбл Diesel і група Coldplay – очевидно, людям подобається те, що він бачить у своїй уяві.
Що таке світловий живопис?
В світловому живописі використовується зйомка на довгій витримці (коли затвор камери залишається відкритим); а також переносні джерела світла з різними типами ламп для створення зображень або "картин" в студії, або на вулиці в природній темряві. Зображення створюються в реальному часі і фіксуються в одному кадрі. Здавалося б, нічого складного в роботі фотографа немає: все, що потрібно йому зробити, це натиснути на кнопку і почекати кілька хвилин, а іноді й годин, перш ніж зображення з'явиться на екрані.
Світловий живопис схожий на графіті – слова або зображення "пишуться" рухомим джерелом світла, спрямованим в бік об'єктива. Одна з його форм – пейзажний світлопис. На зображеннях висвітлюється певна частина простору, така як дерево, занедбаний будинок або озеро, за допомогою прожекторів. Підсумкове зображення часто виглядає трохи моторошним: з темряви виринають предмети, іноді незвичайних кольорів.
Ян Веллерт відомий своїми динамічними фотографіями – Light Art Performance Photography (LAPP). LAPP запам'ятовує рухи, що виконуються художниками, які тримають в руках джерела світла. Ці рухи зазвичай репетирують до того, як буде знята експозиція, що вимагає великої підготовки. Кінцевим результатом зазвичай стає пейзажна світлова картина з такими елементами, як світлові кулі, освітлені фігури, зображення феєрверків.
Дизайнери освітлювальної техніки надихаються світловим мистецтвом і створюють світильники, які нагадують об'єкти, що фіксуються в кадрі. Риси їх люстр, як і у моделі BL-532S/40W LED CH від ТМ Brille, повторюють траєкторію джерел світла, що використовуються художниками при створенні динамічного знімка.
Творці світильника BL-532S/40W LED CH безсумнівно надихалися роботою майстрів світлового дизайну
Да прибуде з тобою джерело
Що необхідно для створення знімка? Камера, стійкий штатив, пульт дистанційного керування для запуску експозиції і, звичайно ж, джерела світла. Зазвичай це світлодіоди, але Ян Веллерт ясно дає зрозуміти, що коли справа доходить до вибору джерел світла, немає жодних обмежень.
Об'єкти світлопису дизайнери часто намагаються повторити в конструкції сучасних світильників.
На малюнку моделі LK-693C/6 G9 CH, AL-537/2*3W NW LED WH та BL-655S/1 E27 від ТМ Brille.
Можна використовувати все, що знайдеться під рукою: старі ліхтарики, що валяються вдома, дитячі іграшки або старі гаджети. Незважаючи на те, що Ян розробив ряд затребуваних інструментів для малювання світлом, він твердо впевнений, що використання особистих речей – це відмінна відправна точка для натхнення, яка забезпечує індивідуальний підхід. За словами JanLeonardo, немає обладнання важливіше, ніж яскрава уява. Але не тільки потрібно придумати ідею, не менш важливо максимально її дотримуватися.