Каталог товарів

Світлодизайн в інтер'єрі: що потрібно знати про світло

Автор: Ольга Дата: 12.03.2023 Переглядів: 13189 Коментарі : 0

Світлодизайн – це мистецтво світлового оформлення життєвого простору людини. Рівень комфорту людей вдома і на роботі багато в чому залежить від освітлення. Професійно змонтоване світло може розширити просторові межі приміщення, візуально збільшити його площу і підняти стелю. Світлодизайнери роблять справжні дива. Сьогодні у них є широкий арсенал освітлювальних пристроїв з різними джерелами світла, щоб створювати неповторні ефекти та ілюзії.

Світлодизайн житлового приміщення, світильники Брілле

Зміст


Типи освітлення

Для успішної діяльності людини, психологічної рівноваги та повноцінного відпочинку потрібне якісне освітлення кімнат. Воно може створюватися променями сонця, світінням від небосхилу і різними світильниками. Розрізняють три типи освітлення:

  • природне – від природних джерел;
  • штучне – від штучних джерел;
  • комбіноване – природне світло, доповнене штучними джерелами.

Природне і штучне світло відрізняються за своєю природою й інтенсивністю, також вони мають різний спектральний склад. При будівництві житлових, адміністративних і виробничих будівель, навчальних закладів, дитячих садків і лікарень обов'язково враховуються норми природного і штучного освітлення. Це виражається в проєктуванні певної кількості вікон, балконів, лоджій, атріумів, скляних дверей, а також в оснащенні будівель якісними електролініями, до яких можна під'єднати велику кількість освітлювальних приладів. Всі вимоги затверджені в нормативних документах України – «Природне і штучне освітлення» ДБН В.2.5-28: 2018, які діють в будівельному секторі нашої країни з 2019 р.

Оформлення інтер'єрів і підбором оптимальних світлових рішень займаються світлодизайнери. В їх завдання входить не тільки забезпечити якісне підсвічування приміщення, але й створити приємний візуальний ефект, зробити так, щоб світло знаходилося в гармонії з біоритмами людини та надавало позитивний вплив на її емоційний та психологічний стан.

Природне і штучне освітлення житлового приміщення

Природне світло в інтер'єрі

Сонячні промені впливають на людину: вони тонізують весь організм, що позитивно відбивається на психологічному здоров'ї населення. Від них залежить гормональний фон і продуктивність роботи кожного індивідуума. Наші очі багато століть пристосовувалися до роботи при випромінюванні видимого спектра, тому природне освітлення кімнат є оптимальним і корисним. Його джерелами виступають промені сонця і розсіяне світіння небозводу. Залежно від способу проникнення в приміщення природне світло буває:

  • бічним – проникає через вікна;
  • верхнім – проникає через дах;
  • тотальним – проходить через атріум або півсферу;
  • комбінованим – поєднує всі способи проникнення.

Денне природне світло забезпечує зв'язок людей з навколишнім світом. На думку психологів, щоб нервова система залишалася здоровою, людині потрібно кожен день бачити лінію горизонту при природному освітленні.

При створенні плану освітлення кімнат фахівці обов'язково використовують природне світіння, роблячи все таким чином, щоб світильники органічно вписалися у світлодизайн кімнат при виникненні дефіциту сонячних променів. Нормативною одиницею є коефіцієнт природної освітленості, його значення для приміщень різного типу зазначено в ДБН В.2.5-28: 2018.

Штучне освітлення житлового приміщення

Штучне світло в інтер'єрі

При нестачі природного освітлення, що зазвичай відбувається після настання темного часу доби, використовують штучне, яке включає світильники різного типу з вбудованими діодами або лампочками. Застосовують енергоощадні, світлодіодні, галогенні та лампи розжарювання.


Види лампочок


Які види лампочок можна використовувати для штучного освітлення кімнат
Детальніше

При установці освітлювальних приладів враховують їх тип, потужність, висоту монтажу, кількість джерел світла, напрямок світлового потоку та ін. При підготовці дизайн-проєкту застосовують освітлення чотирьох типів:

  • загальне або основне (ще його називають базовим) – реалізують за допомогою моделей, встановлених у верхній зоні – на стелі. Прилади основного освітлення повинні розташовуватися рівномірно і давати розсіяне світіння, що відбивається від стін і стелі. Для цього найчастіше використовують люстри та стельові світильники, але можуть застосувати й точки, LED стрічки, лінійні пристрої. Моделі можуть бути підвісними, накладними, вбудованими;
  • місцеве або локальне – додаткове підсвічування певного місця або зони. Часто застосовується для зонування приміщень, а також для рукоділля, приготування їжі, роботи за письмовим столом, читання. Як правило, прилади повинні бути розташовані безпосередньо над об'єктом. Для цих цілей використовують настільні лампи, торшери, бра, настінні поворотні підсвічування;
  • акцентне – майстерний інструмент в руках дизайнера, створює атмосферність і стильність, привертає увагу до потрібних предметів. Зазвичай підсвічують вази, картини, статуетки або ніші, де вони встановлені. У магазинах і бутиках підсвічують нові колекції, акції, останню пару та ін. Для цих цілей підійдуть підвіси, споти, точки;
  • декоративне – носить дизайнерську функцію, може прикрашати інтер'єр або декорувати меблі, дверні прорізи, дзеркала, телевізор. Для цих цілей застосовують підсвічування для картин, точки, ЛЕД стрічки.

Без сучасного освітлення кімнат, яке забезпечують нам функціональні прилади з інноваційними джерелами, життя було б набагато складніше й менш привабливе.

Підвіси Брілле для локального освітлення кухні, фото

Як розподіляється світловий потік в приміщенні

Кожен світильник продукує світловий потік певної сили, тому перед установкою світлотехніки потрібно створити план освітлення, в якому кількість люксів (одиниця виміру) має відповідати встановленим нормам. Так, для вітальні, де зазвичай відпочивають, дивляться телевізор, читають чи грають в шахи, нормативні документи рекомендують світловий потік 150 лк. Для дитячої встановлені показники вище – 200 лк. Це пояснюється тим, що дитина у своїй кімнаті може виконувати домашні завдання, грати, читати, перебуваючи в будь-якому місці: на підлозі, на ліжку, на кріслі або за столом. Світильники повинні бути встановлені таким чином, щоб в кожній точці дитина добре бачив все довкола.

Для розрахунку освітленості приміщення рекомендують використовувати спеціальні формули. Детально про це можна дізнатися зі статті на нашому блозі.

При роботі над проєктом світлодизайнери враховують все – висоту і площу приміщення, кількість і розмір вікон, балконних дверей, колір стін і підлогового покриття. Сила світлового потоку вказана в технічних характеристиках світильників і ламп. Також важливе значення при виборі освітлювальних приладів має стиль оформлення приміщення. Для спальні в стилі лофт або хай-тек не підійде кришталева люстра, також недоречна там і люстра з абажуром. Хай-тек вимагає установки точкових світильників, спотів з хромованою основою, лофт – підвісів з металевими плафонами, індустріальних моделей без декору.

На готовий світловий сценарій впливає те, як розподіляться світло, воно може бути:

  • розсіяним;
  • прямим;
  • відбитим.

Уміло розрахувати силу світла і продумати співвідношення потоків різного типу під силу тільки професіоналам. Вони знають, як будуть поєднуватися у світлодизайні моделі, що створюють розсіяне, відбите і пряме світло.

Дифузне або розсіяне освітлення за допомогою кришталевих люстр Брілле

Розсіяне світло

Розсіяним або дифузним називають світло, яке однаково освітлює весь простір і всі площини об'єкта. Воно практично не відкидає тіні. Кращий приклад розсіяного освітлення – промені сонця, що пробиваються крізь щільні хмари в похмурий день. Штучне розсіяне світло м'яко заповнює весь простір. Воно є основою для базового освітлення. Дифузне світло рівномірно заливає приміщення, зберігаючи нейтральність. Воно глибоке, робить предмети інтер'єру менш контрастними. Виходить від освітлювального приладу в різні боки. Його застосовують для створення м'якої та комфортної атмосфери у вітальнях, дитячих, спальнях, кімнатах відпочинку. Менш приглушений потік доречний в навчальних класах, торгових залах, поліклініках і лікарнях.

Розсіяне світло створюють світильники, промені яких переломлюються, відбиваючись на плафонах і абажурах. Щоб забезпечити приміщення дифузним світлом, вибирають:

  • кришталеві люстри;
  • світильники з матовими білими плафонами;
  • люстри з тканинними абажурами;
  • бра з плафонами, що розсіюють світловий потік.

Також дифузне випромінювання створюється великими площами – підсвіченою стелею, ЛЕД панелями, стельовими світильниками з плафонами закритого типу. Якщо стеля і стіни темних відтінків і поглинають випромінювання, тоді світловий потік слід збільшити, щоб не знизилися показники освітленості.

Використання прямого світла у світлодизайні обідньої зони

Пряме світло

На відміну від розсіяного пряме або акцентне світло генерують спрямовані джерела. На вулиці – це сонячний промінь, який пробив собі дорогу крізь хмари в одному місці, в приміщенні – промінь від точкового світильника, встановленого над предметом, що вимагає уваги. Освітлювальні прилади зі спрямованим світловим потоком не освітлюють весь простір, вони забезпечують акцентне підсвічування одиничним об'єктів. При роботі створюють відблиски й тіні. Відблиски з'являються на дзеркальних і глянцевих поверхнях. Це слід пам'ятати, при створенні плану світлодизайну. Наявність відблисків і різкої контрастності сприяє підвищеній втомлюваності та зниження гостроти зору.

Довге знаходження в кімнаті, де сильний світловий контраст, викликає дискомфорт і втому очей. Різкі тіні та відблиски особливо помітні, коли основне освітлення досягається малою кількістю розсіяного свічення. Для створення комфортних умов в приміщенні направлене світло стосовно розсіяного повинно бути в пропорції 5: 1. При заміні світильників співвідношення не можна змінювати.

Світильники Брілле, які генерують пряме світло

Пряме світло випромінюють споти, прожектори, даунлайти, підвіси. Їх широко застосовують:

  • в торгових залах і бутиках;
  • на виставках і в музеях;
  • в театрах і концертних залах;
  • в житлових приміщеннях.

Розставити світлові акценти допомагають настільні лампи, торшери та підсвічування для артоб'єктів.

Відбите світло

Якщо промінь від освітлювального приладу спрямований на стелю або стіни, то він відбивається від поверхні й перетворюється в м'яку світлову пляму. Виходить комфортне світіння без тіней і відблисків. Це одне з найприємніших світлових рішень. Відбиваючись від стелі або від стін, світло виходить не сфокусованим, а рівномірно розподіленим, що підсилює комфорт людина, що знаходиться в приміщенні. Найбільш ефективним такий світловий сценарій стане в кімнатах, де стіни та стелі пофарбовані у світлі тони, але він не підходить для темних стін в стилі лофт.

Світильники Брілле, що створюють відбите світло

Освітлювальні прилади, що створюють відбите світло, використовують в житлових, адміністративних і комерційних приміщеннях. Ці пристрої направляють 80-85% випромінювання вгору. Такими джерелами світла найчастіше виступають люстри з плафонами й абажурами, спрямованими на стелю, торшери та бра. У цій лінійці моделей є вироби, які поєднують пряме та відбите світло. Так, основний плафон торшера, направляючи світловий потік вгору, створює відбите світло, а бокове підсвічування – пряме. Такий торшер зручно використовувати в вітальні для читання або рукоділля. Він стане відмінним доповненням до люстри, яка генерує відбите і розсіяне світло. Світильники цього типу вважаються дуже комфортними для очей.

Торшери Брілле, в яких поєднується відбите і пряме світло

Ключові правила світлодизайну інтер'єрів

Реалізація світлодизайну вимагає від проєктувальників і виконавців практичних і теоретичних знань, гарного смаку, вміння поєднувати стильові особливості інтер'єрів з сучасними освітлювальними приладами. Є кілька важливих загальних правил, якими слід керуватися всім світлодизайнерам.

  1. Розробляючи план освітлення, дизайнер повинен вміло комбінувати природне і штучне світло. Природне світіння завжди слід використовувати по максимуму.
  2. При виборі освітлювальних пристроїв слід чітко розуміти, яке світло вони генерують – відбите, пряме чи розсіяне.
  3. Обов'язково потрібно враховувати призначення і розміри приміщення.
  4. Рівень світлового потоку повинен відповідати показникам, закладеним в нормативні документи.
  5. Слід пам'ятати, що яскраве світло – бадьорить і підвищує тонус, воно ідеально підходить для роботи, приглушене – розслаблює, його використовують для відпочинку.
  6. Важливий момент – сьогодні можна управляти яскравістю і кольором світіння, не варто забувати про ці інноваційні досягнення. Застосовуємо освітлювальні прилади з дистанційним управлінням, димерами, роботою в різних температурних режимах.
  7. Вводимо в інтер'єр підсвічування по периметру. Для цього підійдуть точки, ЛЕД стрічки, трекові системи.
  8. Пам'ятаємо про енергоефективність світильників і ламп. Економити гроші легко зі світлодіодами, при малому споживанні електроенергії вони забезпечують максимальну світловіддачу.
Світильники Брілле для створення комфортного освітлення, фото

Також слід мати на увазі постійно мінливі тенденції у світлодизайні. Сьогодні дуже популярне багаторівневе світло, яке створюють за допомогою стельових і настінних освітлювальних пристроїв. Ще одна фішка – підсвічування, вбудоване в підлогу. Відмінна штука для зонування приміщень. Активізувалося застосування декоративного арт підсвічування, при чому не тільки для предметів мистецтва, але і для ніш в стіні, дзеркал. Дуже модно стало використовувати переносні світильники. Раніше їх купували для дач і гаражів, а зараз ліхтарі з USB зарядками встановлюють у вітальні, на кухні. Така модель зробить будь-яке застілля затишним і милим.

Світлодизайн спирається на європейський і американський підхід розробки світового проєкту. Європейці зазвичай встановлюють велику люстру для базового освітлення і точкові світильники для додаткового. Американці обладнають кожну зону приміщення окремим освітлювальним приладом.

Сучасне освітлення для роботи

Світло для робочої зони має бути досить яскравим і виразним, воно повинне стимулювати людину до фізичної або розумової діяльності. Основні правила організації робочого підсвічування:

  • освітлювальний прилад для роботи не повинен засліплювати;
  • слід вибрати оптимальне поєднання розсіяного і прямого світла;
  • якщо робоче місце знаходиться на паралелі з вікном, то повинні бути штори або жалюзі;
  • не рекомендують сидіти спиною до віконного отвору, при роботі за комп'ютером на екран буде падати тінь;
  • для освітлювальних приладів краще брати світлодіодні або галогенні лампи. ЛЕД лампи енергоефективні, можна підібрати потрібний відтінок світіння, а галогенки відмінно передають колір предметів.
Настільні лампи Брілле для читання і роботи за комп'ютером

Світильники для читання

Для читання книг і документів краще вибрати настільну лампу-трансформер або модель на гнучкій ніжці. Так ви завжди зможете регулювати кут падіння світла і площу освітлення. Настільна лампа для роботи повинна мати:

  • непрозорий плафон;
  • стійку основу або струбцину;
  • лампочку оптимальної потужності.

При включенні настолка не повинна створювати відблисків на екрані ноутбука і комп'ютера. Дуже важливо підібрати оптимальну інтенсивність світіння біля монітора, інакше ви не зможете працювати, всі зображення будуть розмиті.

Підсвічування робочої та обідньої зони кухні

Підсвічування робочої зони на кухні

На кухні практикують зональне підсвічування. Над обіднім столом або барною стійкою встановлюють підвіси, над робочою зоною – вбудовані точки. Над мийкою і плитою – лінійні світлодіодні моделі. Плиту зазвичай підсвічують лампами, які вмонтовані у витяжку. Для декору можуть встановити приховане освітлення навісних шафок за допомогою світлодіодних стрічок.

Освітлення для комфорту

Якщо для робочого освітлення застосовують прилади спрямованого світіння, то для комфорту краще використовувати люстри, які продукують розсіяне і відбите світло. Це можуть бути моделі:

  • з різною кількістю ріжків;
  • з закритими та відкритими плафонами;
  • зі світловим потоком, спрямованим вгору, вниз і в сторони;
  • стельові світильники з матовим закритим плафоном;
  • торшери зі світловим потоком, спрямованим вгору;
  • ЛЕД панелі;
  • світлодіодні стрічки.

Поєднання ЛЕД стрічок і парних настільних ламп в приліжковій зоні створить в спальні атмосферу комфорту і затишку.

Освітлення для комфорту, фото

Різні типи підсвічування

Підсвічування може бути функціональним або декоративним. Перше виступає в ролі додаткового джерела світла, може зонувати простір, а також служить своєрідним дороговказом. Для цього встановлюють світильники:

  • на меблях (на полицях, шафах);
  • по периметру, проходів, арок і дверних прорізів;
  • на сходах;
  • біля дзеркал;
  • на поворотах в коридорі.

Декоративне підсвічування виконує суто естетичні завдання. Його монтують для прикраси кімнат, щоб підкреслити красу предметів живопису та скульптури. Для декоративного підсвічування використовують:

  • точки міні зоряне небо;
  • вбудовані та накладні точки;
  • ЛЕД стрічки та ін.

Всі види світильників можна купити в мережі магазинів Brille.ua.

Світильники Брілле для підсвічування полиць, ніш і стелі

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар