0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0.00грн. 

Як правильно спроектувати домашнє освітлення

Автор: Николай Дата: 03.08.2021 Переглядів: 1201 Коментарі : 0

Комфорт в будинку або квартирі зумовлений багатьма складовими. Головними факторами, які забезпечують оптимальні умови в житлових приміщеннях, є правильно облаштована звукоізоляція, температурний режим і освітлення. Домашнє освітлення не тільки впливає на психологічний та емоційний стан людей, які постійно перебувають в приміщенні. Від кількості природного світла і підбору світильників, їх технічних характеристик і установки багато в чому залежить якість життя і здоров'я людей, які проживають в будинку.

Домашнє освітлення: точкові світильники, підвіси, бра

Зміст

Освітлення та комфорт

Світло в кожному приміщенні необхідне для нормальної та безпечної діяльності. Неправильно спроєктоване й облаштоване домашнє освітлення, яким користуються щодня, викликає загальний дискомфорт і стомлюваність очей. Тому при проєктуванні оформлення інтер'єру дизайнери повинні враховувати два типи освітлення:

  • природне;
  • штучне.

Візуальний комфорт в приміщенні гарантує не тільки правильно розраховану кількість освітлювальних приладів в кімнаті, але й співвідношенням між природним і штучним освітленням.

Природне світло забезпечують вікна, двері, лоджії й балкони, атріуми. Штучне – люстри, торшери, бра, точкові, трекові, настінні та стельові світильники, які працюють з різними джерелами світла. Освітлювальні прилади різного типу можуть бути обладнані змінними лампочками або вбудованими світлодіодами.

Співвідношення природного і штучного освітлення

Поради світлодизайнерів при виборі світильників

Щоб домогтися комфортного світла в приміщенні, потрібно зробити розрахунки та підібрати освітлювальні прилади так, щоб основне освітлення вдало поєднувалося з додатковим. Світлодизайнери пропонують різні варіанти компонування для зонування та освітлення:

люстри для спальні

Світильники для спальні й вітальні

У спальню рекомендують вибирати світильники для основного освітлення з щільним абажуром або непрозорими плафонами. Відмінно підійдуть ЛЕД моделі з теплим відтінком світіння. В кімнаті, де люди відпочивають, світло повинне бути м'яким і приглушеним. Вимикачі заведено розміщувати недалеко від ліжка. Хорошим рішенням стане вибір люстри з пультом. Моделі з дистанційним управлінням ідеально підходять для спальні. Слід подбати й про освітлення приліжкової зони, дзеркала, туалетного столика. Для цього підійде бра, декоративна настільна лампа, торшер. Сьогодні модно за допомогою світлодіодної стрічки підсвічувати ліжко внизу по периметру.

Домашнє освітлення: люстра, торшер, бра, настільна лампа однієї серії

У вітальню вибирають якісну й функціональну люстру. Її стиль повинен відповідати оформленню приміщення, а кількість і потужність джерел світла – площі кімнати. Люстру лофт не встановлюють в класичних інтер'єрах, а для віталень в стилі хай-тек не купують світильники з тканинним абажуром. Центральне освітлення першого ярусу вітальні доповнюють стильними бра, торшерами, підвісами й настільними лампами, які розміщують в другому і третьому світловому ярусі. При включенні світильників нижнього ярусу в кімнаті створюється камерна атмосфера. Часто у вітальнях використовується закарнизне освітлення – в ніші стелі встановлюють ЛЕД стрічки або люмінесцентні лампи. Такий спосіб підсвічування робить кімнату вищою та більш просторою.

Особливості світильників для дитячої та кухні

Люстри для дитячої кімнати повинні бути міцними й безпечними, відрізнятися оригінальним дизайном, який відповідає віку малюків. Не варто встановлювати громіздкі моделі, декоровані дрібними деталями. Також дизайнери не рекомендують встановлювати в дитячій кришталеві люстри та світильники зі скляним декором. Діти дуже рухливі, один необережний кидок м'ячика – і кришталеві скалки полетять вниз та травмують малюків.

Люстри Брілле для дитячої кімнати

Для найменших підійдуть ЛЕД моделі, які мають кілька режимів роботи: основне освітлення, підсвічування і нічник. Для школярів можна підібрати люстру з матовими скляними або паперовими плафонами, що забезпечують рівномірне й спрямоване вниз світло. Корпус дитячих освітлювальних приладів може бути виготовлений з дерева, металу або міцного пластику. Дизайн моделей відрізняється яскравими кольорами, поєднанням контрастних відтінків, наявністю сюжетних малюнків та іграшок в конструкції.

Додаткове підсвічування теж повинне бути максимально безпечним. Не можна, щоб на підлозі знаходилися кабелі від настільних ламп і торшерів. Всі проводи повинні бути захованими. Бра, споти або трекові світильники в дитячій повинні працювати від настінних вимикачів.

Освітлення на кухні: точкові світильники, підвіси, ЛЕД-стрічка

Щоб правильно освітити кухню, її потрібно поділити на зони.

Робоча зона завжди вимагає додаткового підсвічування – для цього підійдуть світлодіодні та люмінесцентні лінійні світильники, а також світло від витяжки.

Зона відпочинку освітлюється стильними бра, підвісами або спотами з матовими скляними плафонами, непрозорими тканинними, картонними, металевими.

Обідня зона – використовують один або кілька підвісів з абажурами, точкові підвісні й накладні моделі

Меблі – підсвічується за допомогою світлодіодних стрічок і точкових меблевих світильників. Для базового центрального освітлення вибирають люстру на кілька лампочок, точкові й стельові ЛЕД світильники. Потужність моделі повинна відповідати площі кухні з урахуванням природного освітлення і додаткового підсвічування кожної зони. При складанні проєкту ці фактори обов'язково беруть до уваги.

Природне освітлення будинку

Природне світло, що створюється сонячними променями, – найкраще. Воно не змінює колір навколишніх предметів, забезпечує фізичне здоров'я і психологічну стабільність у людей. Тому в області екологічного проєктування будівель роль природного світла має фундаментальне значення. Денне освітлення в поєднанні зі штучним в правильних пропорціях значно впливає на енергоощадження будівлі. З іншого боку, в певних кліматичних умовах надмірна доступність світла може мати негативні наслідки в закритих приміщеннях. Сильне опромінення може викликати перегрів внутрішнього середовища, для усунення якого необхідні потужні системи кондиціонування. Установка кліматичного обладнання призводить до збільшення споживання енергії. Краще передбачити установку відповідних систем екранування, здатних при необхідності затінювати будівлю.

Щоб в будинок потрапляла оптимальна кількість денного світла, поверхня вікон має становити не менше 10-12% від поверхні підлоги. Площа відкривання вікон кімнати повинна бути не менше 1/8 площі підлоги. Дотримання коефіцієнтів аероосвітлення важливе не тільки для правильного світла, але і для забезпечення належного повітрообміну.

Природне світло і світлодіодні світильники, фото

Розрахунок штучного освітлення будинку

При розробці штучного освітлення світлодизайнери враховують співвідношення між потоком світла і поверхнею об'єкта, який освітлюється. Освітленість досягає максимального значення, коли промені світла ідеально паралельні освітленій поверхні. Для розуміння всіх нюансів світлового дизайну важливо розібратися в люменах і люксах. У люменах вимірюють світловий потік, який генерує певне джерело світла. Люкс – це одиниця виміру освітленості. 1 лк = 1 лм/1 кв.м – один люкс дорівнює одному люмену на квадратний метр. Тобто, 1 лк відповідає освітленості, що створюється на поверхні перпендикулярними променями від джерела, розташованого на відстані одного метра.

Різні світильники в інтер'єрі будинку, фото

При створенні проекту освітлення будинку враховуються норми освітленості, необхідні для різних кімнат. Еталоном виступають різні площини, на які проєктується світло, наприклад, верхня частина обіднього або письмового столу, що зазвичай розташована на висоті 90 см, або площина підлоги.

Керуючись нормативними документами, (Природне і штучне освітлення ДБН В.2.5-28: 2018) дизайнери рекомендують дотримуватися регламентованих показників освітленості для різних кімнат в будинку:

  • для вітальні – 150-200 лк;
  • для кухні – 200-250 лк;
  • для спальні – 100-150 лк;
  • для кабінету – 300 лк;
  • для ванної – 100-150 лк;
  • для коридорів і сходів – 50-100 лк;
  • для гаражів, підвалів, горищ – 50-100 лк.

Для освітлення будинку використовуються різні типи світильників і лампочок. При їх виборі потрібно враховувати колірну температуру, потужність (вказується в ватах); можливість регулювання світлового потоку та інші особливості.

Як зрозуміти, скільки ват потрібно для освітлення кожної кімнати? Немає точної відповідності між ват і люмен, це значення варіюється залежно від типу лампи. Наприклад, ми хочемо освітити світлодіодними лампами вітальню площею 20 кв. м. Світлова віддача ЛЕД лампи становить близько 80 люмен на кожний ват, для вітальні треба близько 200 лк (люмен на квадратний метр) або 20 x 200 = 4000 люменів. Для створення світлового потоку 4000 лм потрібні джерела потужністю приблизно 50 Вт – 4000: 80 = 50 Вт. Це може бути 5 світлодіодних лампочок потужністю по 10 Вт або 7 ламп по 7 Вт.

При використанні лампочок іншого типу розрахунки мають відштовхуватися від сили світлового потоку – 4000 люменів. Щоб створити такий потік потрібно 6 лампочок розжарювання потужністю 60 Вт. Одна така лампочка забезпечує світловий потік 700 лм (6 х 700 лм = 4200 лм. Тобто, для освітлення буде використано 6 х 60 Вт = 360 Вт. Якщо порівняти цифри 50 і 360 Вт, то економія від використання ледок очевидна – вони споживають електроенергії в 7 раз менше.

Лампочки для освітлення житлових приміщень

Для освітлення віталень, спалень, кухонь, коридорів, ванних і санвузлів застосовуються різні освітлювальні прилади. Щоб працювало основне і додаткове освітлення – світильники, люстри, точки, бра, торшери, споти, настільні лампи – потрібні лампи різного типу.

Лампи розжарювання відрізняються високою світловою передачею і низькою ціною, їх світло максимально близьке до сонячного. Але поряд з цими перевагами у ЛН багато недоліків. Вони дуже енерговитратні – 95% енергії йде на виділення тепла і тільки 5% – для світла. Термін їх експлуатації – не більше 1000 годин.

Галогенні люстри й лампочки до них

Галогенні лампочки – ці джерела світла, як і звичайні ЛН, обладнані вольфрамовою ниткою, але наявність в скляній колбі парів галогенів брому або йоду робить світло від них яскравішим і збільшує термін експлуатації лампочки до 2000 годин. Для люстр і світильників застосовують низьковольтні – від 6 до 24 В і високовольтні – від 110-240 В галогенки. Капсульні й рефлекторні низьковольтні лампочки підключають за допомогою трансформатора, високовольтні працюють від мережі 220 В.

Люмінесцентні лінійні лампи широко використовують для освітлення кухні, коридору, санвузлів, енергоощадні КЛЛ підходять для всіх житлових приміщень. Скляна трубка з тонким шаром люмінофору забезпечує відмінний світловий потік. Люмінесцентним лампам властива висока світловіддача. Низька вартість – ще одне їх перевага. Ці джерела світла можуть мерехтіти й вимагають спеціальної утилізації, бо містять ртуть.

Домашнє освітлення: люстра, світлодіодні, енергоощадні та лампи розжарювання з цоколем Е27

LED лампочки або світлодіодні – це джерела світла останнього покоління. Вони абсолютно нешкідливі. Світлодіоди з напівпровідникових матеріалів використовують майже всю електроенергію для виділення світла, а не тепла. Лампочку, яка не нагрівається можна застосовувати для роботи в будь-якому світильнику з тканинним або паперовим абажуром. Конструктори передбачили наявність ледці драйвера і радіатора. При перепадах напруги драйвер забезпечує стабільну роботу, а радіатор відводить залишкове тепло. На відміну від ламп розжарювання світлодіодні лампочки мають великий термін служби – до 30000 годин. Вони відрізняються високою енергоефективністю – ЛЕД лампочки споживають в 7-8 разів менше електроенергії, ніж ЛН.


Колірна температура світіння


Яку вибрати температуру світіння для освітлення різних приміщень?
Детальніше

Відтінок світіння і колірна температура

Колірна температура лампочок і вбудованих діодів може бути від 2000 до 6500 К. Можна вибрати джерела світла з холодним, нейтральним або теплим білим світлом. Колір світіння залежить від температури, він може мати різні відтінки, які групуються в 3 категорії:

  • тепле світло (2000-3500 K) – його генерують лампи розжарювання, енергоощадні та ЛЕД джерела. Це приємний відтінок, який сприяє виконанню улюблених занять, відпочинку і релаксації;
  • нейтральне світло (3500-4500 K) – чистий білий колір, дуже схожий на сонячне світло в погожий день. Його генерують енергоощадні та світлодіодні лампи;
  • холодне світло (4500-6000 K) – колір, наближений до відбиття льоду, він створює відчуття стерильності й чистоти. Таке світіння створюють люмінесцентні та світлодіодні лампи. Холодне світло стимулює фізичну і розумову діяльність.

Великий вибір світильників і ламп для домашнього освітлення можна знайти в мережі магазинів Brille. Хто не може відвідати наші магазини-салони офлайн, ми пропонуємо зробити замовлення на сайті. У нас зручна оплата і швидка доставка по Україні. Всі питання, що стосуються товарів, можна поставити нашим консультантам в соцмережах. Ми є в Facebook, Instagram та Telegram.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар