0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0.00грн. 

Види лампочок

Автор: Brille Дата: 12.02.2023 Переглядів: 81238 Коментарі : 0

Лампочки для житлових, офісних, торгових і промислових приміщень вибирають, керуючись багатьма критеріями, але головне, щоб вони забезпечували якісне освітлення і не були дуже енерговитратними. При виборі джерела світла враховують його тип, площу приміщення, вид світильника, його потужність і навіть можливість міняти напрям світла. Також важливо звернути увагу на цоколь, тип підключення і світловий потік. Чим відрізняються різні джерела світла, які лампочки слід купувати для житлових приміщень, торгових залів, шкіл, лікарень та виробництв розповість ця стаття.

Сучасні лампи: види і особливості

Зміст


Сучасні лампи: види і особливості

Давно минули ті часи, коли в магазинах пропонували лампи розжарювання з прозорою колбою, які відрізнялися між собою тільки потужністю. Сьогодні виробники значно розширили асортимент джерел світла. Для побутових люстр, офісних світильників, універсальних настінних і стельових освітлювальних пристроїв використовують:

  • лампи розжарювання;
  • енергоефективні світлодіодні;
  • перевірені люмінесцентні лінійні і КЛЛ;
  • галогенні;
  • металогалогенні.

У кожного типу ламп є свої особливості конструкції. Все це відбивається на роботі і вартості джерел світла.

День народження лампи розжарювання – 24 липня 1874 р. Її творцем вважають Томаса Едісона, хоча він багато просто все зібрав разом. Едісон вивчив всі світові винаходи, упорядкував їх, отримав лампу розжарювання і запатентував прилад. Вольфрамову нитку винайшов Олександр Лодигін, але масове застосування його винахід отримав після того, як Вільям Девід Кулідж винайшов дешевий метод виробництва вольфрамової нитки.
Лампа розжарювання

Лампа розжарювання – низька ціна і висока передача кольору

Лампа розжарювання – найпоширеніше джерело світла в силу своєї доступної ціни і простоти виробництва. За 100 років активного використання її конструкція практично не змінилася. ЛР складається з вакуумованої або наповненої газом скляної колби і металевого цоколя. У колбі знаходяться електроди і нитка розжарювання. Джерелом світла. є тонка вольфрамова нитка, яка нагрівається при проходженні електричного струму. Щоб мінімізувати окислення і руйнування нитки, колбу заповнюють інертним газом.

Серед переваг ЛР:

  • низька ціна;
  • моментальне включення;
  • висока передача кольору – світло ЛР близьке до спектральних характеристик сонячного випромінювання;
  • традиційний цоколь;
  • широкий діапазон потужностей.

Головний недолік ЛР – низька світловіддача. Цифри невблаганні: 95% виробленої енергії перетворюється в тепло і тільки 5% в світло. Це дуже енергозатратне джерело світла. Термін служби у нього теж невеликий – не більше 1000 годин.

Відповідність світлового потоку світлодіодних та ламп розжарювання

Світлодіодні лампи – переваги і недоліки

Світлодіодні або LED (Light-Emitting Diode) лампи – найсучасніші і енергоефективні джерела світла. Вони широко застосовуються для побутового, промислового і вуличного освітлення. При їх виготовленні не використовують ніяких шкідливих речовин. Конструкція ледок включає:

  • розсіювач світла;
  • плату зі світлодіодами;
  • радіатор для відведення тепла;
  • драйвер для стабільної роботи;
  • цоколь різного типу.

Розсіювач виготовляють із пластику. Світлодіоди з напівпровідникових матеріалів виділяють при роботі мало тепла, тому пластику не загрожує перегрів. Алюмінієва плата з теплопровідною пастою відводить тепло від світлодіодів до радіатора. Драйвер забезпечує стабільну роботу при перепадах напруги струму. Металевий цоколь має полімерну основу, яка захищає корпус від пробивання електрострумом. Цоколь з антикорозійним покриттям забезпечує надійний контакт з патроном.

Головна перевага світлодіодних лампочок – великий термін служби до 50000 ч. Також слід зазначити високі показники енергоефективності. Споживання ледками електроенергії в 8-9 разів менше, ніж у ЛР. Наприклад світло від 100-ваткі з вольфрамовою ниткою дорівнює ледці потужністю 12 Вт. Світлодіодні джерела при роботі майже не нагріваються, їх ККД – від 90%, тому сфера застосування у них значно ширше. Таку лампочку можна встановити в люстру з тканинним, пластиковим або паперовим абажуром, не боячись перегріву. Світильник з нею можна монтувати в будь-якому місці. Світлодіодкі стійкі до вібрацій, не чутливі до частих включень. Їх колірна температура – 2000-6500 К. Можна вибрати лампочки з холодним, нейтральним або теплим білим світлом. Недолік у них один – висока вартість, але сьогодні ціни вже стабілізувалися.

Галогенні та світлодіодні лампи G4 для люстри


Люмінесцентні лінійні і КЛЛ

Люмінесцентні лампи бувають високого і низького тиску. Перші потрібні для зовнішнього освітлення і потужних світлових приладів, другі – для приміщень. Вони бувають різної форми:

  • лінійні або трубчасті;
  • U-образні;
  • компактні (КЛЛ).

Конструкція джерел світла включає скляну трубку-колбу з електродами, покриту зсередини тонким шаром люмінофора, яка підключається до мережі з пускорегулюючим пристроєм (баластом). Усередині колби створюється електромагнітне поле, здатне викликати світіння люмінофора під впливом парів ртуті. У люмінесцентних лампах освітлювальні елементи не нагріваються, що в рази збільшує їх економічність. До переваг ЛЛ відносять відмінну світловіддачу і демократичну вартість. У них енергоефективність вища, ніж у ЛРН, але нижча, ніж у світлодіодок. Недоліків небагато, але вони є:

  • ЛЛ містять ртуть в кількості від 10 мг до 1 г, тому вимагають спеціальної утилізації;
  • їх мерехтіння підвищує стомлюваність і дратівливість;
  • наявність громіздкого пускорегулюючого апарату.

Мерехтіння світла і наявність ртуті теж не додають шанувальників, тому сьогодні багато проводять заміну люмінесцентних ламп на світлодіодні.

Галогенні лампи

Галогенки – це поліпшені лампи розжарювання. Джерелом світла в них, як і в ЛР, виступає вольфрамова спіраль, яка знаходиться в колбі, заповненій інертним або буферним газом. Закачування в колбу парів галогенів брому або йоду підвищує термін служби джерела світла до 2000-4000 годин. Також пари галогенів дозволяють підвищити температуру спіралі, тому галогенки яскравіше звичайних ЛР. Вони мають компактні розміри, виготовлені з міцного скла, в порівнянні з ЛР – довговічні і економічні. Спектр їх випромінювання ближче до спектру білого світла.

Все галогенки умовно ділять на дві великі групи:

  • низьковольтні – від 6 до 24 В;
  • високовольтні – від 110-240 В.

Низьковольтні капсульні і рефлекторні джерела живлення підключаються до мережі через електронний або електромагнітний трансформатор, високовольтні працюють від мережі 220 В. Трансформатори маленького розміру, їх ховають за підвісною стелею або панеллю. Галогенки можуть випромінювати розсіяне світло або концентрований пучок.

Металогалогенні лампи

Металогалогенні лампи зараховують до газорозрядних джерел світла високого тиску. Їх принцип роботи такий же, як і в інших ГРЛ – електричний дуговий розряд відбувається між електродами в колбі, наповненій парами ртуті. Конструкція МГЛ включає керамічний пальник, зовнішню колбу, виготовлену з боросилікатного скла, яка виконує функції світлофільтру, і цоколь.

За типом конструкції МГЛ бувають:

  • безцокольні – для підключення до мережі використовуються гнучкі струмовідводи з наконечниками;
  • одноцокольні – мають латунний цоколь з різьбленням;
  • двоцокольні – такі МГЛ називають софітними, працюють в горизонтальному напрямку, застосовуються в прожекторах для заливаючого підсвічування фасадів.

Серед переваг МГЛ відзначають:

  • помірне споживання електроенергії;
  • високу світловіддачу;
  • тривалий термін експлуатації – він набагато більше, ніж у ЛР, становить приблизно 10 000 годин;
  • роботу при низькій температурі;
  • гарну передачу кольору.

Недоліків у МГЛ набагато менше і вони несуттєві. Один з них – час, який потрібно на розігрів. Лампі потрібно 10 хвилин, щоб вийти на робочий рівень. Поки вона не охолоне повністю неможливо зворотне запалювання відразу після виключення. Також МГЛ реагують на перепади напруги.

Форма колби

Колбою називають скляну або пластикову ємність, де знаходиться джерело світла. Маркування колби включає букву і число, наприклад, A60. Літерами позначають форму колби, а числом – діаметр.

Форма колби і маркування Фото Сфера використання
Грушевидна, A60, A55 Грушевидна лампа, A60, A55 Універсальний тип A60 з цоколем Е27 і Е14. Підходить для люстр, бра, різних світильників, торшерів. Може використовуватися в вуличних світильниках з захистом корпусу вище IP20.
Свічка, C37 Лампа свічка, C37 Застосовується для інтер'єрних світильників. Найчастіше купують для люстр і бра, виготовлених в класичному стилі. Цоколь – Е27 і Е14.
Свічка на вітрі, CB Свічка на вітрі, CB Декоративне джерело світла. Підходить для світильників і люстр, виготовлених в класичному стилі. Цоколь – Е27 і Е14.
Рефлекторна, R39, R50, R63, R80 Рефлекторна лампа, R39, R50, R63, R80 Рефлекторные источники света имеют зеркальный отражатель. Он обеспечивает направленный световой поток. Подходят для точечных светильников, даунлайтов и спотов. Цоколь – Е27 и Е14.
З відбивачем, MR11, MR16 Лампа з відбивачем, MR11, MR16 Створюють спрямований пучок світла, підходять для акцентованого освітлення. Особливо вони добре передають фактуру тканини, тому застосовуються в магазинах готового одягу. Цоколь – GU4, GU5.3, GU10.
U-подібна U-подібна лампа Застосовуються для побутових освітлювальних приладів. Бактерицидні джерела використовуються для знезараження повітря в школах, дитячих садках, лікарнях. Цоколь – Е27, Е14, G11, G23, G24.
Трубчата, Т Трубчата лампа, Т Застосовуються в прожекторах для промислового освітлення. Найпоширеніші типи джерел світла з трубчастим видом колб – металогалогенні. Цоколь – Е27, Е40, R7s, RX7s, G13, G24.
Лінійна, Т5, Т8 Лінійна лампа, Т5, Т8 Для растрових і лінійних світильників. В основному це люмінесцентні джерела світла з цоколем G11, G23, G24.
Капсульна, G Капсульна лампа, G В основному це галогенні або світлодіодні лампи. Їх використовують для люстр і декоративного підсвічування. Цоколь – G4, G9, G12, GY6.35.

У таблиці показані найпопулярніші форми колб, але є ще багато інших, які зустрічаються рідше, проте відіграють важливу роль у освітленні. Це кулясті лампи, філаментні джерела світла з декоративними колбами, кільцеві, з параболічними рефлекторами, таблетка, кукурудза та інші.

Тип цоколя

Цоколь потрібен для кріплення лампи в патроні і підключення до неї електрики. Цоколь може бути різного типу, найпопулярніші – різьбовій і штирьковий або контактний. Існує система буквеного маркування кожного цоколя:

E – різьбовий;

G – штирьовий;

R – з втопленими контактами;

S – софітний та ін.

Після букви йде число, яке позначає діаметр нарізного сполучення. Одні з найвідоміших – різьбові цоколі Е14 і Е27. Вони можуть бути в світлодіодних, енергозберігаючих КЛЛ та ЛР. Джерела світла з різьбовим цоколем Е40 зустрічаються рідше, їх застосовують при виробництві потужних ламп для вуличного і промислового освітлення.


Лампочки з різьбовим цоколем

Штирьовий цоколь забезпечує з'єднання лампи з патроном за допомогою штирів. Металеві штирі також виконують роль електричних контактів. Між ними може бути різна відстань. Штирові цоколі мають маркування G (G4, GU5.3, G6.35, GU10, G9, G13, G23, G53, GX53). Цифрами позначають відстань між двома штирями. Даний вид цоколів зустрічається в люмінесцентних, галогенних та світлодіодних джерелах світла. Наймініатюрніші – капсульні з двома штирями – цоколем G4. Вони працюють з напругою 12 В. Дуже добре виглядають в декоративних люстрах і світильниках.

Цоколь G5.3 і його підвиди (GU5.3, GX5.3) присутні в лампочках типу MR16, які використовують в стельових світильниках, що ідеально підходять для підсвічування торгових залів і вітрин.

Цоколь G6.35 зовні схожий на G4, але він трохи більше. Його випускають в трьох модифікаціях (X, Y, Z) і використовують в світильниках з відповідним маркуванням.

Лампочки зі штирьковим цоколем

Цокольна частина G9 може бути виконана в двох варіаціях. У галогенки – скляний ізолятор, з якого виведені дві дротові петлі. У світодіодках – пластиковий ізолятор з плоскими сталевими виводами. В обох випадках відстань між центром виводів становить 9 мм.


Цоколь G13 використовується в трубчастих енергозберігаючих люмінесцентних лампах типорозміру Т8.

Лампочки з різним типом цоколя, фото

GU10 є поворотним контактним цоколем Він дозволяє надійно зафіксувати світильник в патроні. Цоколь GX53 розроблений з метою зменшення висоти світильника, використовується в освітленні підвісних стель. Фіксація в патроні здійснюється аналогічно GU10. Лампи з цоколем GX53 називають таблетками, оскільки їх висота не перевищує 27 мм. Джерела світла з цоколем G53 застосовуються для створення підсвічування в бутиках і торгових залах, кафе і ресторанах.

Лампочки з цоколем G53, фото

Індекс передачі кольору і колірна температура

При виборі лампочки потрібно звертати увагу не тільки на її тип і потужність, але і на індекс передачі кольору. Цей параметр позначається Ra або ж CRI (Color Rendering Index). Він може бути будь-яким: від 1 – найнижча передача кольору, до 100 – найвища і точна. У ламп розжарювання і галогенок індекс передачі кольору наближається до 100, тому при їх світлі практично не спотворюється колір предметів, люди правильно сприймають відтінки і навколишній простір. Чим вище показники Ra, тим краще видно особливості предметів і інтер'єру, тим комфортніше працювати під таким освітленням.

Рекомендації по Ra для освітлення різних приміщень зібрані в ДБН В.2.5-28: 2018. Для житлових приміщень (віталень, спалень, дитячих); навчальних закладів, бібліотек, адміністрацій, лікарень і виробництва необхідно, щоб Ra був більш 80. Ця цифра може бути значно менше на автоматизованих виробництвах – Ra 20-40. Не потрібна висока передача кольору і на сходових прольотах, в переходах, на парковках. Показники Ra вище 90 мають бути в операційних, в зоні пацієнта стоматології, в пунктах контролю готової продукції.


Лампочки з різною колірною температурою

Також при виборі джерел світла слід звертати увагу на їх колірну температуру. Від цього багато в чому залежить комфорт людини. Колірна температура вимірюється в градусах Кельвіна. Виділяють три типи світіння:

  • тепле біле світло (до 3500 K);
  • нейтральне(3500-5000 K);
  • холодне (від 5000 K).

Колірна температура джерел світла


Все найцікавіше про колірну температуру лампочок різного типу
Детальніше

Енергоефективність світлодіодних лампочок

З усіх штучних джерел світла найбільш енергоефективними, тими, що мало споживають електрики і дають якісне світло, є світлодіодні лампи. Вони дуже раціонально витрачають кожен ват, тому що їх робота і особливості конструкції передбачають роботу з високим ККД. Порівняймо світловіддачу і ККД різних джерел світла.

КПД,% Світловіддача, лм/Вт
Розжарювання 5-8 10-12
Галогенна 20-25 20
Люмінесцентна 50-80 50-60
Світлодіодна 90 90-100

Одиницею енергоефективності вважають люмен на ват. Люменами вимірюють світловий потік, а ватами – потужність. В даному випадку одиницею виміру енергетичної ефективності буде люмен на ват або Лм/Вт. Найвищі показники у світлодіодок – при ККД 90%. Вони забезпечують відмінну світловіддачу і підходять практично для всіх побутових освітлювальних приладів.

Лампи і здоров'я людини

Світло повинне бути не тільки комфортним, але і здоровим. Якої шкоди можуть принести джерела штучного світла? У ламп розжарювання і галогенок є один проблемний момент – вони виділяють занадто багато тепла. Але нашкодити здоров'ю людини це може тільки при поганій вентиляції в приміщенні.

У люмінесцентних дві небезпеки – пульсація і утилізація. Їх не можна викидати в сміттєві контейнери або просто на вулицю. При виробництві ЛЛ використовується ртуть, тому відпрацьовані вироби потрібно здавати на спеціальні пункти збору. Друга небезпека ЛЛ – пульсація, яка шкодить зору і знижує працездатність. Вона негативно впливає на людину, викликає почуття втоми, може увігнати в депресію, тому лампа, яка починає мерехтіти, потребує термінової заміни.

Світлодіодні лампи безпечні для здоров'я людини. Головне – купувати сертифіковану продукцію у перевірених виробників, які надають гарантію.


Теги: brillebrille, лампочки, види лампочок, типи лампочок, сучасний стиль, модерн, технології, форма, підключення, огляд, відео, youtube, лампочки розжарювання, світлодіодні лампочки, газорозрядні лампи, галогенні лампочки, поради, інтер'єр, стиль, лед лампи

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар