0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0.00грн. 

Ступінь захисту світильників і LED стрічок (IP)

Автор: Ольга Дата: 12.03.2023 Переглядів: 8883 Коментарі : 0

Вологозахищеність світильників – характеристика, яка гарантує безпеку. Встановлюючи освітлювальні прилади в саду, ванній кімнаті та навіть на кухні, необхідно знати, наскільки вони водонепроникні. Про рівень захисту оболонки говорить рейтинг IP. Специфікації світильників включають його значення, але який клас IP слід вибрати? Відповідаємо на запитання в статті.

що означає ступінь захисту оболонки IP

Зміст


  • Розшифровка ступеня захисту по IP. Таблиця
  • Вологозахищеність світильників для ванної
  • Ступінь захисту вуличних світильників
  • Ступінь захисту оболонки LED стрічок
  • LED стрічки для кімнат (IP20)
  • Вологозахищені світлодіодні стрічки IP65
  • Вологозахищені LED стрічки IP67
  • Водонепроникні світлодіодні стрічки IP68
  • Розшифровка ступеня захисту по IP. Таблиця

    Електричне та електронне обладнання зношується або виходить з ладу, коли в пристрій потрапляє вода або пил. Важко оцінити термін «вологозахищеність» без докладної розшифровки його значення. З цією метою Міжнародна електротехнічна комісія розробила рейтинг захисту від проникнення (Ingress Protection, IP); який визначає стійкість корпусу до проникнення пилу або рідин.

    Для оцінки стійкості корпусів електричних та електронних пристроїв діє спеціальний стандарт – IEC 60529. Він також враховує, наскільки легко людям отримати доступ до потенційно небезпечних частин всередині пристрою, визначає тести, які необхідно провести, щоб переконатися, що корпус відповідає високим вимогам безпеки.

    Захист по IP – важливий фактор при виборі освітлювальних приладів. Значення IP відображає придатність корпусу та арматури до конкретних умов навколишнього середовища при установці всередині й зовні приміщень.

    Перше видання IEC 60529 було опубліковано в 1976 році з метою створення єдиного документа щодо захисту електропристроїв. В Україні на основі норм міжнародного стандарту створений ДСТУ EN 60529: 2018 "Ступені захисту, що забезпечуються кожухами".

    ступінь захисту IP, значення

    Відповідно до ДСТУ, код IP складається з двох цифр:

    • перша цифра відноситься до захисту від твердих предметів і оцінюється за шкалою від 0 (відсутність захисту) до 6 (повний захист від пилу);
    Розшифровка першої цифри IP
    Рівень Захист від (розмір об'єкта) Ефективний проти
    0 Не захищений Немає захисту від дотику та потрапляння предметів
    1 > 50 мм Будь-яка велика поверхня тіла, наприклад тильна сторона руки, але без захисту від навмисного контакту з якою-небудь частиною тіла.
    2 > 12,5 мм Пальці або подібні предмети.
    3 > 2,5 мм Інструменти, товстий дріт тощо
    4 > 1 мм Більшість проводів, шурупів і т. д.
    5 Захист від пилу Проникненню пилу повністю не запобігає, але він не повинен потрапляти в кількості, достатній для того, щоб заважати роботі обладнання; повний захист від дотику.
    6 Пилонепроникний Відсутність попадання пилу; повний захист від дотику.


    • друга цифра оцінює захист корпусу від впливу рідин і використовує шкалу від 0 (немає захисту) до 9 (гаряча вода високого тиску під різними кутами).
    Розшифровка другої цифри IP
    Рівень Захист від (розмір об’єкта) Ефективний проти
    0 Не захищений Немає захисту від дотику й потрапляння рідини
    1 Вода, що крапає Вода, що крапає (краплі падають вертикально) не повинна мати шкідливого впливу.
    2 Вода, що крапає під нахилом до 15° Вода, що крапає) не повинна мати шкідливого впливу, якщо корпус нахилений під кутом до 15° від нормального стану.
    3 Розпилення води Вода, що падає у вигляді бризок під будь-яким кутом до 60° від вертикалі, не повинна мати шкідливого впливу.
    4 Бризки води Бризки води на корпус з будь-якого напрямку не повинні мати шкідливого впливу.
    5 Струмені води Вода, що викидається з насадки (діаметр отвору 6,3 мм) на корпус з будь-якого напрямку, не повинна мати шкідливого впливу.
    6 Потужні струмені Вода, що викидається потужними струменями (діаметр отвору 12,5 мм) на корпус з будь-якого напрямку, не повинна мати шкідливого впливу.
    7 Занурення в воду до 1 м Попадання води в шкідливих кількостях має бути виключено, якщо корпус занурений у воду при певних умовах тиску та часу (до 1 м занурення).
    8 Занурення на глибину понад 1 м Устаткування придатне для безперервного занурення в воду на умовах, які повинні бути вказані виробником. Зазвичай це означає, що обладнання герметично закрито. Однак для деяких типів обладнання це означає, що вода може проникнути всередину, але тільки таким чином, щоб не мати шкідливого впливу.


    Додатковий код поки необов'язковий для використання і тому його рідко вказують в специфікації. Але якщо вам потрапив у руки товар сучасного зразка, ось значення додаткового коду:

    Додатковий код IP
    Код Значення
    A Захист від доступу руками
    B Захист від доступу пальцями
    C Захист від доступу за допомогою інструменту
    D Захист від доступу за допомогою дроту
    F Захист від масла
    H Пристрій високої напруги (> 1 кВ)
    M Пристрій пересувається під час випробування водою
    P Пристрій стоїть нерухомо під час випробування водою
    W Може використовуватися при заданих погодних умовах
    K Захист від тиску, тому пристрій можна навіть чистити пароочисником (тільки для IP69)


    Повну таблицю значень IP ви можете переглянути та завантажити тут.

    Вологозахищеність світильників для ванної

    У сучасних ванних кімнат чудовий дизайн. Не тільки через технічні інновації та якості меблів, ванн, плитки, але також через складну систему освітлення. Щоб без проблем встановити світильник чи будь-який інший електронний пристрій, слід звернути увагу на IP-код.

    Вологозахищені світильники підходять для вологого середовища. Вони гарантують непопадання води або пилу всередину корпусу, завжди мають клас захисту від ураження електричним струмом II, що також зазначено на упаковці. На додаток до класу і коду IP, освітлення повинно відповідати вимогам зонування.

    Залежно від агресивності середовища, ванну кімнату умовно поділяють на три зони. Вони визначають, наскільки високим має бути значення вологозахисту.

    як вибрати світильник для ванної, де розмістити світильник у ванній

    Зона 0. Усередині ванни або душової кабіни можна використовувати тільки IP67 (захищеність від впливу води при зануренні). Крім того, тут можна встановлювати лише пристрої з низькою напругою <12 В або пристрої з живленням від батарейок (<12 В). Допускається підводне освітлення в джакузі, що відповідає цим вимогам.

    Зона 1. Охоплює ванну або душову кабіну. В радіусі 120 см від джерела води світильники повинні відповідати як мінімум IP65 (захист від водяних струменів). Лінії електроживлення завжди мають бути прокладені вертикально. Допускається тільки освітлення безпечною наднизькою напругою (низьковольтна техніка). Установка трансформаторів дозволена в зоні 2 або вище.

    Зона 2. Обмежена простором глибиною 60 см перед ванною або душем і висотою 2,25 м від рівня підлоги. Застосовуються ті ж вимоги, що і для зони 1. Не допускаються розетки й вимикачі. Ця область стає меншою, якщо перегородка захищає електрообладнання від бризок води. Мінімальне значення IP – 44 (захист від бризок).

    Які світильники купити дивіться на прикладі моделей Брілле ((можна замовити на сайті brille.ua та в магазинах мережі):

    світильник для ванної, фото
    LED підсвічування для ванної з IP20
    вологозахищений світильник для ванної кімнати
    Світильник стельовий для ванної з IP44
    світильник для ванної, фото
    LED світильник для ванної з IP65


    Для іншої частини кімнати обмежень в значенні IP немає.

    Ступінь захисту вуличних світильників

    Вуличний ліхтар повинен витримувати вітер і негоду. Для вуличного освітлення також можна розділити територію на зони, в залежності від місць розміщення підсвічування.

    Зона 1 – це повністю відкриті ділянки, в яких пристрої безпосередньо контактують із зовнішнім середовищем (дощем, снігом, вітром, градом):

    • IP 65. Якщо ви хочете встановити світильники на землі або в землі (ґрунтові) поблизу фундаменту (під дахом); вам потрібно використовувати освітлення з IP65. Вологозахищені світильники залишаються в безпеці навіть при сильному дощі чи при обприскуванні з садового шланга;
    Значення IP для вологостійких і вологозахищених світильників тестувалося в прісній і чистій воді, а також за умови, що температура води відрізняється від температури приладу не більше ніж на 5 градусів.
    • IP 67. Вологозахищені світильники, що встановлюються на відкритому просторі або вбудовані в землю, пішохідну доріжку. Такі витримають тимчасове занурення в воду;
    • IP 68. Світильники для басейну, ставка або струмка (постійно знаходяться під водою).
    де розмісити вуличний світильник

    Слід пам'ятати, що навіть ідеально герметичний освітлювальний прилад не можна захистити від утворення конденсату всередині корпусу, що утворюється при різкому перепаді температур навколишнього середовища. З цієї причини є кілька порад з використання на вулиці різних видів джерел світла:

    1. газорозрядні лампи – ідеальний варіант для вуличного освітлення, в т.ч. в умовах високих морозів. За співвідношенням ціна-якість виграють в інших ламп;
    2. лампочки розжарювання неекономічні, але у них є важлива перевага – вони дешеві та випромінюють тепло, яким прогрівають плафон зсередини, запобігаючи появі конденсату, полою (як і газорозрядні);
    3. люмінесцентні (енергоощадні) лампи економічні, але погано працюють на морозі. При якісній пускорегулюючій апаратурі вони можуть світити при холоді до -20 ° C, але в більшості випадків виникають складнощі при більш низькому морозі. Краще не використовувати їх взимку зовсім;
    4. світлодіодні лампочки – ідеальні для вуличного освітлення, особливо в зимовий період (чим краще охолоджується світлодіод, тим він краще світить, зберігаючи високі показники світіння). Єдиний мінус – при полію усередині плафона знижується світлопропускна здатність скла. Тому може скластися враження, що світлодіод взимку став гірше працювати. Але як тільки лід розтане, колишня яскравість повернеться.

    Зона 2 (IP 44). Якщо світильники встановлюються на закритій стіні, вони повинні мати IP не нижче 44. Лампи з таким ступенем захищені від твердих предметів діаметром 1 мм і бризок. Тобто вода, яка потрапляє на корпус з будь-якого напрямку, не нашкодить лампі.

    Зона 3 (IP 23) – це зона, повністю захищена від зовнішніх впливів, будь-якої форми прямого контакту з водою, погодними явищами: область під козирком даху, закритий балкон або веранда. Тобто, лампи захищені від попадання сторонніх предметів діаметром <12,5 мм і крапель води під нахилом 15%.

    підсвічування для вулиці
    Світильник вуличний з IP23
    світильник для вулиці із захистом від води
    Ліхтар вуличний з IP44
    вологозахищений світильник для вуличного освітлення
    Ґрунтовий світильник з IP67


    Ступінь захисту оболонки LED стрічок

    При покупці світлодіодних стрічок виникає питання, яку вибрати: з IP20, IP65 або IP67? Ці значення відповідають різним рівням пилонепроникності та вологозахищеності. Давайте розглянемо, коли і який з варіантів потрібно використовувати.

    LED стрічки для кімнат (IP20)

    світлодіодна стрічка для кімнати

    IP20 буквально означає захист від дотику пальцями, елементарний захист від пилу. Стрічки ідеальні для інтер'єру, але не прослужать довго на вулиці (навіть якщо захищені козирком даху). IP20 забезпечують найкраще охолодження діодів, оскільки передня і задня сторони стрічок нічим не закриті. Тому вони зазвичай працюють довше інших моделей, а світлодіоди світять яскравіше.

    Вологозахищені світлодіодні стрічки IP65

    Рейтинг IP65 говорить про хороший захист від пилу, вологи, води. Тому стрічки з такою оболонкою відкривають широкі можливості для освітлення екстер'єру.

    вологозахищена світлодіодна стрічка для ванної

    Безпека досягається додаванням шару епоксидної смоли. Таким чином повністю ізолюється верхня поверхню виробу, включаючи паяні з'єднання і точки контакту. Нижня сторона залишається відкритою. Недоліком епоксидного покриття є те, що воно затримує тепло, що виникає при роботі. Це робить охолодження з нижньої сторони особливо важливим. Тому на вулиці монтаж відбувається лише за умови прокладки в алюмінієвому профілі (грає роль тепловідводу).

    Вологозахищені LED стрічки IP67

    Рейтинг IP67 означає, що стрічки повністю захищені від пилу і можуть занурюватися в воду на короткий період часу (до 30 хвилин). Це хороший варіант вуличного підсвічування.

    вологозахищена світлодіодна стрічка для вулиці

    Стрічки всередині порожнисті, повністю герметичні – необхідність в профілі відпадає. Монтаж спрощується, але процес охолодження стає гірше. Часто така оболонка застосовується для RGB-моделей з цифровою адресацією, що означає, що світлодіод постійно не включатися на повну потужність і має можливість охолонути. Це допомагає запобігти передчасній втраті яскравості.

    Водонепроникні світлодіодні стрічки IP68

    Можна занурювати в воду на більш тривалі періоди часу (наприклад, для акваріумів або басейнів). Всередині стрічки заповнені силіконом. Всі перераховані вище обмеження щодо охолодження присутні, тому використовувати стрічки в силіконовому рукаві потрібно там, де це доцільно.

    світлодіодна стрічка для басейну

    Зустрічається, що високий ступінь захисту використовуються всередині приміщень. Це не найкраща ідея через надмірне нагрівання епоксидних шарів (особливо повністю герметичних силіконових рукавів).

    Отже, замість висновків короткий підсумок по вибору IP:

    1. прокладка стрічки IP20 всередині профілю настійно рекомендується для монтажу всередині приміщень;
    2. для вулиці досить IP65. У випадках, коли неможливий монтаж металевого профілю, слід брати IP67;
    3. тільки тоді, коли відбувається повне занурення в воду, потрібно брати IP68.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар