Каталог товарів

Роль комплектуючих у електромонтажному оснащенні

Автор: Ольга Дата: 11.10.2022 Переглядів: 895 Коментарі : 0

Приходячи додому ввечері, насамперед ми вмикаємо світло. Далі вмикаємо електрочайник або кавоварку, запускаємо пральну машинку або натискаємо на пульт від телевізора. Для всіх цих сучасних пристроїв потрібна електрична енергія. А провідником енергії є кабель або провід, комплектуючим для їхньої повноцінної роботи стане вилка, а коли до електричної мережі немає доступу на допомогу прийдуть батарейки.

Електромонтажне обладнання

Зміст

Кабель у системі електрооснащення

Специфіка та призначення

Для того щоб створити систему, завдяки якій працюватиме освітлення та техніка, найпершим завданням стане створення електропроводки. І тут нам знадобиться кабель.

Електрокабель

Спробуємо розібратися що являє собою мережевий кабель, його особливості, який він буває і як зробити правильний вибір та не помилитися. Адже від його якості залежить функціонування всіх електроприладів та освітлювальної техніки.

Електричний кабель являє собою збірку з одного або декількох проводів, прокладених поруч або зібраних у пучки, які використовуються для передачі електричного струму.

Конструкція в основному складається з трьох основних компонентів, а саме провідника, ізоляції та оболонки. Провідник у ньому забезпечує шлях проходження струму, а ізоляція витримує робочу напругу та ізолює його від інших предметів. Оболонка не пропускає вологу та захищає провід від усіх зовнішніх впливів, таких як хімічна або електрохімічна дія, загоряння тощо.

Самостійний вибір

Як правильно вибрати провід для електрики? З чого розпочати вибір і як не помилитися? Ці питання виникають у голові у всіх людей, які зіткнулися з цим завданням і не мають знань у галузі електрики.

При цьому вам не потрібно знати всі особливості та різновиди кабелів. Бажано просто познайомитися з представленими на ринку основними модифікаціями і потім маркування ви дізнаєтеся всі характеристики обраного виробу.

Зверніть увагу! Перед тим як купити мережевий кабель, вам потрібно визначитися з вибором електрика. Бажано, щоб це був досвідчений майстер, який має дозвіл на електромонтажні роботи.

Види проводів

Існують такі критерії, на які можна орієнтуватися при виборі:

  • Сировина для жили та конструкція - жили в основному виготовляють із міді, рідше з алюмінію. Конструкція дроту буває одножильна та багатожильна. Мідні відрізняються надійністю, низьким опором, меншим нагріванням, вони не окислюються і мають гарну пластичність, що у свою чергу продовжує їх термін дії та збереження початкових властивостей. Для розведення електрики у квартирі більше підходить багатожильний варіант. Він легко згинається та його в основному використовують для прокладання в житлових приміщеннях. Звернути увагу на алюміній можна лише у разі короткострокової перспективи економії грошей. Так як такий кабель працює недовго і потребує регулярного обслуговування.
  • Перетин жили дорівнює квадратним міліметрам та визначає пропускну здатність. Пам'ятайте – для справної роботи слід вибирати зразок із запасом пропускної спроможності, щоб ізоляція не "прогоріла" від великого навантаження або поганого охолодження у разі закритої проводки.
  • Матеріал та товщина ізоляції жили та оболонки визначає надійність проводки. Для побутових цілей товщина ізоляції жили становить 0,6 мм, а товщина оболонки для одножильних – 1,4 мм та для багатожильних – 1,8 мм. Найоптимальнішим варіантом ізоляційного матеріалу є зносостійкий, гнучкий та недорогий ПВХ. Він не горить і добре витримує агресивні хімічні сполуки.

Порада! Для електропроводки ідеально використовувати мідний провід із перетином від 1,5 (освітлення) та до 2,5 мм2 (розетки). Простий приклад підбору для розеток: сформуйте список потужної по енергоспоживанню техніки (варильна панель та духова шафа, пральна машинка, кондиціонер). Їм потрібні окремі розетки, які працюють безпосередньо від розподільної коробки. Тому для пристроїв, потужність яких до 3,5 кВт, підходить 3-х житловий кабель з перетином 2,5 мм2. А для більш потужних приладів краще використовувати такий же переріз, але вже з 6 жилами.

Розібратися з вибором вам допоможе маркування. Великі букви містять всю необхідну інформацію про матеріал і кількість жил, переріз, ізоляцію. Наприклад візьмемо вид кабелю ШВВП - ш (шнур), (в) вінілова оболонка, (в) вінілова ізоляція, плоский (п).

Провід електричний може використовуватися не тільки для електропроводки, а й служити провідником для підключення електроприладів до мережі. Відмінність таких виробів полягає в перерізі, який зазвичай становить 0,5-0,75 мм2 в залежності від потужності пристроїв, що підключаються. Другим критерієм є гнучкість, тому що вони піддаються постійним згинанням. Іноді шнур комплектується вилкою, але часто вона відсутня і її потрібно придбати додатково.

Електрична вилка

Тож наступним пунктом буде знайомство з електричними вилками.

Вилки електричні для повноцінної роботи електротехніки

Визначення, призначення та критерії вибору

Вилка електрична - це один із елементів електрофурнітури, завдяки якому електроприлад підключається до джерела енергії.

Коли виникає потреба у придбанні цього виробу? Як правило, всі електроприлади спочатку оснащені шнуром з вилкою для підключення до мережі. Але при щоденному користуванні ці предмети електрофурнітури часто виходять з ладу та підлягають заміні. І річ тут не тільки в тому, що перестає працювати техніка. Будь-які пошкодження становлять загрозу для життя людини, оскільки вони можуть призвести до замикання проводки та займання.

Стандарти

Поділ виделок на види виходить із наступних параметрів:

  • номінальна напруга - визначає відповідність вилки до мережі, що підключається (одна фаза 220В або три фази 380В)
  • кількість штирів - найпопулярніший і відомий нам варіант з двома контактами С, три плоскі контакти в американському виробництві А, три щільніші плоскі контакти в британських G, з двома контактами і одним або двома отворами під контакт заземлення в типах E і F.
  • виріб може мати різну форму - квадратну, круглу, асиметричну
  • матеріал - ударостійкий та стійкий до горіння
  • конструкція - розбірна (підлягають ремонту) або лита (щільний гумовий чи пластмасовий корпус)
  • відповідність стандартам Європи (напруга мережі 220-240 В та частота 50 Гц) або США (напруга 110-127 В та частота 60 Гц).

Зверніть увагу! Розбиральні вилки можна ремонтувати, тому вони прослужать максимально довго. Монолітні пристрої надійніші за рахунок цільної конструкції.

Яку краще купити електричну вилку ми зараз розберемося. При доборі слід враховувати такі критерії:

  • тип розетки
  • вид електроприладу
  • сферу використання
  • напруга та потужність

Слід також звертати увагу на якість продукту та зручність в експлуатації.

Вилка та перехідник - відмінності та призначення

До вилок відносяться і перехідники, які використовуються для підключення приладів з американським типом контактів на європейський або навпаки. Цей корисний предмет забезпечує зручність у подорожах, коли стандарти іншої країни передбачають різні типи розеток, дозволяючи користуватися своєю технікою у будь-якому куточку земної кулі.

Перехідник

У нашій країні наявність перехідника також потрібна, тому що в деяких приміщеннях ще залишилися розетки старого зразка, які не дозволяють підключати до них сучасні прилади. Цей пристрій дозволяє узгодити різницю між діаметром штирів вилки та отворами в розетках.

При виборі перехідника звертайте увагу на його якість - гарний виріб, який прослужить багато років і убезпечить електроприлади та мережу від замикань і займання, має бути зроблено з вогнетривкого пластику та мати мідні контактні з'єднання.

Батарейки для безперебійної роботи електротехніки

Які бувають і варіанти використання

У деяких випадках або в деяких місцях використання електрики просто неможливе. Але при цьому виникає потреба в електроприладах. Для таких ситуацій багато років тому було вигадано незалежні від мережі джерела живлення, які отримали назву батарейки. Конструкція виробу досить проста - дві деталі (цинковий анод як негативний елемент і мідний катод - позитивний) занурені в рідину під назвою електроліт. Реагування цих елементів утворює різницю потенціалів, що є напругою.

Батарейки

Цікавий факт! Батарея є хімічним пристроєм, яке зберігає електричну енергію у вигляді хімічних речовин і за допомогою електрохімічної реакції перетворює накопичену хімічну енергію в електричну енергію постійного струму. Алессандро Вольта, італійський фізик, винайшов першу батарейку 1800 року.

Існує багато різновидів батарейок, але різниця між ними лише одна - матеріал, який використовується для основних елементів. Тому саме від типу матеріалу і залежить їх термін служби. Щоб розуміти які вироби вам необхідні та які краще використовувати для певних приладів, розглянемо детально всі їх якості.

В основному всі гальванічні елементи класифікуються на два типи - первинні та вторинні.

Незважаючи на те, що всередині цих двох типів батарей є кілька інших класифікацій, вони є основними. Простіше кажучи, первинні є батареями, що не перезаряджаються. Тобто, їх не можна заряджати від електрики. Тоді як вторинні є акумуляторами, що перезаряджаються, тобто, їх можна заряджати від електрики.

Розглянемо лише первинний тип - звичайні побутові вироби.

Батарейка є одним із простих та зручних джерел живлення для портативних електронних та електричних пристроїв, таких як фототехніка, ліхтарики, іграшки, годинники, радіоприймачі та багато іншого. Оскільки їх не можна заряджати від електрики, коли вони розрядяться - їх просто утилізують.

Застосування

Переваги батарейок у їх невеликій вартості, компактності, легкій вазі та зручності у використанні. Більшість виробів, що використовуються в побуті, відносяться до одноелементного типу і зазвичай мають циліндричну форму.

Історія та поширені типи.

Аж до 1970-х років переважаючими основними типами батарей були пристрої з цинковим анодом.

Найбільший розвиток акумуляторної технології стався в період з 1970 по 1990 роки і саме в цей час були розроблені знамениті цинково-лужні батареї з діоксидом марганцю. Цинк-оксид ртуті та кадмій-оксид ртуті також використовувалися в цей час, але через екологічні проблеми, пов'язані з використанням ртуті, такі вироби поступово вийшли з вживання.

Внаслідок чого було розпочато розробку з літієм в якості активного матеріалу анода, що вважається великим досягненням через високу питому енергію та більш тривалий термін зберігання виробів у порівнянні з традиційними цинковими.

У наступній таблиці показані різні типи батарейок, а також їх характеристики та сфери застосування.

Основной матеріал Переваги Галузь застосування
Цинк - Углерод Низька вартість, різноманітність розмірів Радіо, іграшки, інструменти
Магній Висока ефективність, тривалий термін роботи Військові та авіаційні радіостанції
Ртуть Дуже висока продуктивність, тривалий термін зберігання Медицина (слухові апарати, кардіостимулятори), фототехніка
Лужний Помірна вартість, відмінна результативність Самі популярні
Срібло/цинк Висока ефективність, дорожнеча, плаский розряд Слухові апарати, фототехніка
Літій/розчинний катод Висока щільність енергії, хороша продуктивність, широкий діапазон температур Широкий спектр приладів із ємністю від 1 до 10 000 Ач
Літій/твердий катод Висока щільність енергії, низькотемпературні характеристики, тривале зберігання Заміна кнопкових та циліндричних осередків
Літій/твердий электроліт Невелика потужність, дуже тривалий термін зберігання Схеми пам'яті, медична електроніка

Знаючи основні характеристики та види батарейок, при виборі враховуйте 2 основні критерії – їх продуктивність та вартість.

Монтаж розеток


Монтаж та підключення електричних розеток
Детальніше

Сподіваємося, що наш невеликий огляд допоможе вам правильно вибрати електричний кабель, замінити електровилку на улюбленій техніці та запастися набором батарейок, які виручать вас у будь-яких життєвих ситуаціях.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар