Каталог товарів

Підключаємо люстру до електричної мережі своїми руками

Автор: Brille Дата: 07.03.2023 Переглядів: 8022 Коментарі : 0

Не секрет, що роботи пов'язані з електрикою краще делегувати кваліфікованим фахівцям. Але найчастіше такі роботи вимагають лише запасу знань з курсу шкільної фізики та дотримання загальних правил безпеки. Безумовно, професіонал зробить все швидко та якісно, ​​але знайти високого рівня фахівця не завжди легко. А ось зробивши все своїми руками, ви отримаєте не тільки необхідний результат, а й глибоке почуття самозадоволення. У цій статті ми розповімо як самостійно під'єднати світильник до електричної мережі правильно та безпечно.

Підключення люстри

Содержание

Підготовчі роботи

Після того як ви придбали нову стельову люстру чи підвіс, насамперед потрібно уважно вивчити інструкцію з її експлуатації, звернувши увагу, чи призначена вона для безпосереднього приєднання до мережі змінного струму з номінальною напругою 220 В. Також слід звернути увагу на маркування проводів та контактів люстри. В сучасних світильниках прийняті такі позначення: L – фаза, N – нуль, PE – земля.

Проводи люстри

Ці проводи необхідно буде приєднати до відповідних проводів в електричній проводці вашого житла. Заземлення зазвичай має жовто-зелений колір, а нуль і фаза визначаються за допомогою індикаторного пристрою, яким слід запастися перед початком робіт. Найпоширенішим та простим є індикаторна викрутка, що складається з металевого жала, неонової лампочки в прозорій ручці та торцевого контакту. Для визначення фази необхідно жалом доторкнутися до проводу, притуливши один з пальців руки до торцевого контакту. Таким чином, електричний струм проходить через індикаторну викрутку, і якщо провід фазний – включається неонова лампочка, в іншому випадку, якщо вона не горить – нульовий провід.

Індикаторна викрутка

Існують й інші, більш складні індикаторні пристрої, але повірте, у кожного електрика така викрутка завжди в кишені.

Часто трапляється, що в будинках старої забудови проводка виконана без заземлюючого проводу, в такому випадку відповідний провід люстри не приєднується, що не впливає на її працездатність.

Але найголовнішим, перед початком виконання робіт з підключення люстри будь-якої конструкції, є обов'язкове знеструмлення електричної проводки, шляхом відключення в розподільчому щитку автоматичного вимикача.

З'єднання проводів

Для з'єднання проводів використовують клемну колодку – сучасний і дуже простий пристрій, що дозволяє уникати скруток проводів та забезпечувати надійний контакт. Конструкцій клемних колодок існує дуже багато, але найпопулярнішим є парний гвинтовий затискач в полістирольному корпусі.

Клемна колодка

Відповідні (фазні, нульові, заземлюючі) жили проводів світильника та проводки, з оголеними від ізоляції кінцями, вставляються всередину клемної колодки та затискаються гвинтами за допомогою звичайної або індикаторної викрутки. Затискання здійснюється з помірним зусиллям, що забезпечує надійну фіксацію та не допускає перетискання жил. Зняття ізоляції проводиться за допомогою звичайних бокорезів або ж із застосуванням спеціальних багатофункціональних стриперів таким чином, щоб довжина оголеної частини не виходила за межі діелектричного корпусу колодки.

Стрипер для зняття ізоляції з проводів

Для якіснішого з'єднання проводів, можна використовувати спеціальні наконечники, якими обтискаються оголені кінці жил. Обтискання проводиться за допомогою плоскогубців або стрипера, що забезпечує максимально якісне його виконання.

Основні схеми підключення люстри до електричної мережі

Схем підключення стельових світильників до електричної мережі не так багато, як може здаватися. Розглянемо кожну з них, щоб правильно з'єднати проводи люстри з проводкою.

Схема підключення люстри з однією лампочкою

Найпростішим є підключення люстри, розрахованої на використання однієї лампочки, яка включається одноклавішним вимикачем. У цьому випадку нема потреби визначати фазний та нульовий провід. Проводи люстри, за винятком жовто-зеленого заземлюючого, з'єднуються за допомогою клемної колодки з двома проводами проводки в довільному порядку.

Схема підключення люстри з однією лампочкою

Така схема підходить й для багаторіжкової люстри, в якій всі освітлювальні елементи підключені паралельно і на виході є тільки два проводи, а всі лампочки включаються одночасно одноклавішним вимикачем.

Схема підключення люстри з декількома лампочками та двоклавішним вимикачем

Розглянемо схему підключення люстри, що забезпечує можливість включення лампочок окремо або групами за допомогою вимикача з декількома клавішами. Якщо у вас встановлений двоклавішний вимикач, електрична проводка матиме, не рахуючи жовто-зеленого заземлюючого (за його наявності); три проводи. Два з них фазні, а один загальний – нульовий. Якщо вимикач підключений вірно, то кожна його клавіша розмикає фазний провід, але на практиці часто зустрічається, коли розмикає нульовий. Тому існує два подібних сценарії, що описані нижче, як визначити, де який провід. У будь-якому випадку необхідно включити обидві клавіші вимикача та скористатися індикаторною викруткою. Притискаємо пальцем торцевий контакт індикатора й по черзі торкаємося його жалом кожного з проводів. За першим сценарієм неонова лампочка індикаторної викрутки буде світитися при торканні з двома проводами, а при торканні з третім – ні. В такому випадку нульовим є третій провід. За другим сценарієм, світитися лампочка буде лише при контакті з одним із проводів, який й буде нульовим. Обидва сценарії не суперечать один одному, і ви без зусиль зможете визначити призначення кожного проводу.

Тепер прийшов час розібратися з проводами, що виходять від люстри. Розглянемо найпростіший варіант – двоклавішний вимикач та світильник на дві лампи. Для того, щоб можна було включати окрему лампочку своєї клавішею, вони повинні з'єднуватися паралельно, тобто створювати два окремі електричні кола. У кожного з цих кіл буде свій окремий фазний провід та один загальний нульовий, зазвичай – синій.

Схема підключення люстри з двома лампочками

Для приєднання люстри до електричної проводки слід скористатися клемною коробкою з трьома парними гвинтовими затискачами. З одного боку вводимо та затискаємо в клемнику в довільному порядку три проводи електричної проводки. На представленій схемі нульовий синій провід закріплений в лівому клемнику, а фазні, коричневий та жовтий, в середньому і правому.

З протилежного боку коробки приєднуємо проводи, що йдуть від люстри. Нульовий фіксуємо в парному затискачі з нульовим проводом електричної проводки, а фазні проводи люстри – у відповідних затискачах з фазними проводами проводки. Якщо у вас фазні проводи не відповідають за кольорами або ж однакового кольору не хвилюйтеся, головне щоб в одному парному затискачі клемника були обидва проводи фазні. Для наочності розглянемо схему та уявімо, що жовтий фазний провід люстри буде з'єднаний з коричневим фазним проводом проводки та навпаки. Від цього зміняться лише клавіші, що включають ту чи іншу лампочку.

Схема підключення люстри з великою кількістю ріжків та двоклавішним вимикачем

Якщо у вас люстра з великою кількістю ріжків, наприклад п'ятьма, і ви хочете однією клавішею вимикача включати дві, а іншою три лампочки – все одно на виході люстри буде три проводи. З огляду на те, що у нас двоклавішний вимикач, в люстрі залишаються два паралельні електричні кола, в одному з яких дві лампочки будуть з'єднані послідовно, а в іншому – три. Так само як і в попередньому прикладі, у кожного з цих кіл є загальний нульовий провід, а ось два фазних – будуть сформовані шляхом скручування та обтискання фазних проводів тих лампочок, які повинні світитися разом, в нашому випадку – двох і трьох. Подальші дії аналогічні – з'єднання в клемній коробці між собою нульових проводів, а також з'єднання фазних проводів проводки з, сформованими з двох і трьох жил, фазними проводами світильника.

Схема підключення люстри з декількома ріжками

Схема підключення декількох люстр та одного вимикача

Якщо у вас габаритне приміщення і в ньому встановлено кілька люстр або ж використовується комбінація з певної кількості точкових світильників, з'являється необхідність одночасного їх включення від одного вимикача. Можливий також варіант, коли одним вимикачем необхідно включати світло відразу в декількох приміщеннях. Тоді освітлювальні пристрої з'єднуються паралельно за такою схемою.

Схема підключення декількох люстр з одним вимикачем

В такому випадку з'єднання кожного світильника з вимикачем здійснюється через окрему розподільчу коробку.

Схема підключення декількох люстр та багатоклавішного вимикача

У випадку, коли в приміщенні є декілька люстр, наприклад – три, які необхідно включати не всі відразу, а окремо від трьохклавішного вимикача, слід застосовувати таку схему.

Схема підключення декількох люстр та багатоклавішного вимикача

Найбільш часто така необхідність виникає для активації одним вимикачем, що встановлений в коридорі, декількох освітлювальних пристроїв, які розташовані в туалеті, ванній, коридорі або ж на кухні.

Завершальні роботи


Як повісити люстру на різні типи стель


Як повісити люстру на різні типи стель
Детальніше

Ми ж зупинимося на проміжних нюансах. Наступною важливою задачею, після приєднання люстри до мережі, є правильне укладання проводів між основою світильника та стелею. Ще на стадії підключення слід враховувати розміри накладної частини освітлювального пристрою або пристельового ковпака люстри відповідно до можливості розташування там пучка проводів. У зв'язку з цим, слід передбачити таку довжину проводів, щоб уникнути сильних їх вигинів, зайвого натягу та переплетення. За наявності великої кількості проводів, можна сформувати з них шину, скріплену капроновими хомутами. Прикручувати люстру до монтажної планки слід з обережністю, аби уникнути можливого перетискання проводів кріпильними елементами. Але головне, перед тим як монтувати люстру, необхідно переконатися в працездатності та правильності її підключення.

Сподіваємося, що наша стаття буде вам корисна і допоможе легко приєднати новий світильник до електричної мережі. За всіма питаннями ви можете звертатися до наших онлайн консультантів або ж отримати вичерпну інформацію від кваліфікованого персоналу магазинів мережі Брілле.

Товари

Коментарі

Написати коментар