Каталог товарів

Монтаж та підключення електричних розеток

Автор: trainee53 Дата: 03.05.2022 Переглядів: 1549 Коментарі : 0

Немає такого приміщення або домашнього господарства, де питання встановлення або заміни електричних розеток чи вимикачів світла не виникало в минулому і не було актуальним в майбутньому. Ремонт помешкання, вихід з ладу електричної фурнітури у процесі експлуатації, модні тенденції в оформленні інтер'єрів, появлення нових моделей із додатковими корисними можливостями – все це спонукає стикатися з такою необхідністю. Навіть якщо в процесі ремонту ви звертаєтесь до спеціаліста-електрика, все одно не можна віддавати на відкуп сторонній людині визначення місць розташування та кількості розеток. Ви повинні брати активну участь в цьому процесі й мати загальне уявлення про правила встановлення та підключення таких пристроїв. А краще, спробувати реалізувати все це власними руками – зробити корисне для своєї оселі та отримати власне задоволення від кінцевого результату. Легко та просто встановити або замінити електричну розетку, при цьому не припустившись помилок та прорахунків, допоможе ця стаття.

Монтаж електричної розетки

Зміст

Підготування до роботи

Перед початком проведення будь-яких робіт, пов'язаних із заміною або встановленням розеток, для запобігання ураженню електричним струмом слід відключити мережу від напруги.

Крім того, слід підготувати набір інструментів, які можуть знадобитися для виконання таких робіт. Вам ймовірно стануться в нагоді: безпосередньо нова розетка, сумісний з нею підрозетник, звичайна або хрестоподібна викрутка, пристрої для оголення та обрізання проводів, ніж, індикаторний пристрій, алебастр або швидкозастигаючий гіпс.

Вибір типу розетки залежить від наявності в проводці заземлювальної лінії та кількості споживачів, які будуть від неї живитись. Більшість моделей сучасних розеток розраховані на сумарне навантаження до 3 кВт.

Роботи із заміни або встановлення розеток необхідно за можливості проводити в умовах мінімальної вологості при достатньому освітленні, бажано в світлу пору доби. Навіть за вимкненої напруги в мережі, потрібно уникати торкання оголених частин проводів руками та між собою, а також бажано тримати їх ізольованими в процесі монтажу та просування крізь отвори підрозетника аж до моменту безпосереднього закріплення в клемах розетки.

Наостанок потрібно запастися гарним настроєм й впевненістю у собі та приступати до роботи.

Встановлення електричної розетки

Порядок робіт з встановлення електричної розетки

Першим етапом заміни електричної розетки є демонтаж старої. Для цього, за допомогою викрутки, шляхом вивертання тримаючого гвинта, знімається зовнішня декоративна ізолююча панель. Використовувати потрібно інструмент з ручкою, виконаною з діелектричного матеріалу.

Демонтаж зовнішньої панелі розетки

Після цього, за допомогою індикаторної викрутки слід переконатись, що контакти розетки знеструмлені. Робиться це дуже просто. Великим пальцем руки затискається торцевий контакт індикатора, а його жалом почергово торкається кожного з контактів розетки. За відсутності напруги, розташований в ручці викрутки індикаторний пристрій світитися не буде.

Індикаторна викрутка в роботі

Наступним кроком є діставання з підрозетника корпусу старої розетки, для чого слід викруткою послабити гвинти, які притискають розпори до його стінок. Після цього, потрібно звільнити з клемників електричні проводи та від'єднати корпус розетки.

Послаблення розпорів розетки при демонтажі

Кінці проводів слід заізолювати ізоляційною стрічкою та приступити до визначення придатності старої монтажної коробки до подальшої експлуатації. Якщо її технічний стан є задовільний та діаметр підрозетника сумісний з корпусом нової розетки – заміна не потрібна, в іншому разі проводимо його демонтаж. Такий процес здійснюється в механічний спосіб із застосування підручного інструменту.

Для встановлення нової монтажної коробки потрібно сформувати в стіні відповідної форми та глибини отвір. Підрозетник має вільно входити в утворену нішу і не виступати зовні. Після цього електричні проводи просовуються крізь спеціальні бокові отвори в його корпусі, а сам підрозетник фіксується за допомогою спеціальних гвинтів та розчину алебастру чи будівельного гіпсу, який швидко застигає.

Монтаж підрозетника в стіні

Тепер потрібно розібратися з проводами. Бажано аби довжина проводів, що заходять від проводки всередину підрозетника складала від п'яти до восьми сантиметрів. Така довжина дозволить їм не знаходитись у натягнутому стані й не мати зайвих перегинів. Для підключення проводів до клем розетки, їх кінці мають бути зачищені від ізоляційної оболонки не менше ніж на п'ять, і не більше, ніж на десять міліметрів.

Підключення корпусу розетки до електричної мережі

При підключенні фазний провід приєднується до контакту, що розташовується праворуч, а нуль приєднується до лівого. Заземлювальний провід приєднується до місця з відповідним символом ⏚ або РЕ. Фазний провід зазвичай має коричневе, червоне або біле забарвлення. Нульовий – синього кольору, а заземлювальний – жовтий або жовто-зелений. Якщо проводи не мають окремого кольору, знов слід скористатись індикаторною викруткою. Для цього потрібно унеможливити контактування проводів між собою, увімкнути напругу та обережно, торкаючись жалом індикаторної викрутки, одночасно затискаючи торцевий її контакт пальцем, як описувалось вище, доторкнутися до кожного з проводів. При контакті з фазним – індикатор буде світитися.

Зачищені кінці проводів надійно затискуються у відповідних клемах контактів гвинтами або в інший спосіб, залежно від конструктивних особливостей розетки. Слід уникати потрапляння в місця з'єднань ізольованих частин проводів.

Корпус нової розетки вставляється в підрозетник таким чином, щоб підключені до його контактів електричні проводи сильно не перегинались і не потрапляли під механічний вплив кріпильного механізму. Після цього міцно зафіксуйте корпус розетки в монтажній коробці гвинтами, що розводять розпиральні лапки механізму фіксації.

Монтаж розетки в підрозетник

На завершення слід прикріпити декоративну ізолюючу панель розетки, увімкнути електрику та перевірити за допомогою індикаторної викрутки правильність підключення розетки. Тепер ви можете користуватися новою розеткою і підключати до неї необхідні електричні пристрої.

Підключення розеткового блоку

Якщо в місці встановлення нової розетки передбачається використання значної кількості електричних пристроїв, замість підключення подовжувача від одиночної точки, доречно змонтувати розетковий блок. Принципово такий пристрій являє собою групу одиночних розеток, монтаж яких практично не відрізняється від розглянутого вище, за виключенням хіба що необхідності більшого вивільнення простору всередині стіни. Підключення ж групи розеток до електричної мережі та з'єднання їх між собою відрізняється й здійснюється за шлейфовим принципом, який передбачає з'єднання усіх точок з силовим кабелем мережі. Навантаження на такий шлейфовий електричний ланцюг має бути не більше 16 А.

Підключення групи електричних розеток

Недоліком такого з'єднання є знеструмлення усіх розеток блоку при пошкодженні хоча б одного контакту в цій групі.

Для живлення групи розеток застосовується також спосіб, що побудований на основі їх паралельного підключення, який називають комбінованим.

Такий спосіб забезпечує стабільну роботу кожної розетки, незалежно від працездатності будь-якої іншої точки в загальній групі. Побудована за таким принципом електрична схема має дві кабельні лінії, перша з яких живить усі розетки, крім одної, а друга прокладається саме до цієї окремої, яка використовується для підключення потужних споживачів.

Застосування комбінованого принципу забезпечує максимальну безпеку, зменшуючи до мінімуму ризик пошкодження вартісних електричних пристроїв. Недоліком є складність монтажу та використання значної кількості електричних проводів для з'єднань.

Комбінований спосіб підключення електричних розеток

Як спланувати розміщення електричних розеток

Правильне та раціональне розташування електричних розеток в приміщенні дуже важливе. За наявності прокладеної у вашому помешканні проводки, встановлення розеток не спричинить зайвих складнощів. У разі ж її відсутності – доведеться докласти значних зусиль для її формування. Аби уникнути зайвої роботи й нічого не змінювати згодом, слід правильно спланувати майбутнє розташування розеток в приміщенні та їх кількість.

Розташування електричних розеток в кухні

В процесі планування враховують кількість електричних споживачів у приміщенні та їх розташування, а також моделюють ймовірне збільшення, в залежності від наявних планів та перспектив. Важливим критерієм для визначення місць розташування розеток у приміщенні є зручність їх користуванням. Доречним є розроблення детальної схеми розташування мережі електричних розеток не лише в уяві, але й нанесеної на паперовому носії або виконаної в комп'ютерній програмі.

Схема розташування електричних розеток

Планування розташування розеток має передбачати не лише одиночні точки, але й подвійні розетки, потрійні розетки та розеткові блоки (такі як розетка на 4 гнізда); а також ймовірність додаткового використання подовжувачів, наприклад, для робочого або комп'ютерного стола. Серед розеткових блоків можуть застосовуватись комбіновані, до складу яких входять як електричні, так і розетки іншого призначення – телевізійні, телефонні, інтернетні.

Наступним етапом після визначення кількості та місць розташування розеток йде підбір необхідного обладнання – безпосередньо самих розеток, електричних проводів з відповідними технічними характеристиками, монтажних та розподільчих коробок, електромеханічного інструмента та ізоляційних матеріалів.

Для підключення розеток житлових приміщень до електричної мережі доцільно використовувати електричні кабелі, які складаються з трьох проводів, поперечний переріз яких складає 2,5 мм². Якщо розетка планується для підключення більш потужних пристроїв, переріз електричних проводів кабелю слід збільшити до 4 мм².

Як розрахувати потужність електричної розетки

Як відомо, розетки, що використовуються для підключення сучасних електричних пристроїв, розраховані на силу струму, яка не перевищує показник в 16 А. Це потрібно враховувати при плануванні загальної потужності споживачів, які будуть живитись від конкретної розетки. В електричній мережі з номінальною напругою 220 В максимальна потужність для одної розеткової точки складатиме приблизно 3,5 кВт.

Для більш зрозумілого сприйняття цього показника зазначимо, що стандарт старих розеток минулого сторіччя був розрахований на силу струму 6 та 10 А, що відповідає максимальній потужності споживачів у 1,3 та 2,2 кВт для кожної точки відповідно.

Види та типи розеток.Правильний вибір


Види та типи розеток.Правильний вибір
Детальніше

Враховуючи зазначене, плануючи кількість розеток в приміщенні слід обов'язково розрахувати ймовірну загальну потужність електричних пристроїв, що можуть бути одночасно підключені до розетки. Якщо у вас залишились електричні розетки старих зразків також будьте уважні, можливо вони потребують заміни на більш сучасні. Це вельми важливо з точки зору забезпечення пожежної безпеки вашого житла. Такі потужні сучасні прилади як бойлер, кондиціонер або калорифер можуть призвести до оплавлення розеток старого зразка і спричинити виникнення пожежі, що може заподіяти значну шкоду й призвести до непоправних наслідків.

В цій статті ми не ставили за мету переконати вас у необхідності проведення робіт з монтажу та підключення розеток самостійно. Ми просто хотіли поділитися своїми знаннями та допомогти вам оволодіти корисними навичками. Приймати рішення – залучати майстра або зробити щось своїми руками, є виключно вашим особистим пріоритетом. Втім, за будь-якою порадою стосовно згаданих в статті питань ви завжди можете звернутися до наших кваліфікованих продавців-консультантів в мережі магазинів Брілле або отримати онлайн консультацію на сайті.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар