0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0.00грн. 

Розрахунок освітленості приміщення

Автор: Brille Дата: 08.02.2023 Переглядів: 90742 Коментарі : 0

Розрахунок освітленості роблять для того, щоб зрозуміти, скільки світильників потрібно встановити, скільки лампочок купити та наскільки яскраво освітити приміщення. Державні органи контролюють дотримання норм і карають підприємства за порушення. Щоб уникнути штрафів і забезпечити співробітників умовами продуктивної праці потрібно знати, як розрахувати рівень освітленості. Про способи розрахунку й про те, як зробити це правильно читайте в статті.

як розрахувати освітленність приміщення

Зміст:


Державні норми освітленості

Рівень освітленості впливає на працездатність та самопочуття. Державні норми це враховують та визначають, яким має бути освітлення приміщень, залежно від їх призначення, а також робочих місць. Відштовхуючись від цих норм, планують освітлення об'єктів, а значить, від них безпосередньо залежить і те, які світильники та скільки лампочок необхідно купити.

для організації освітлення приміщення роблять розрахунок освітленості

З 2019 року діють державні правила природного та штучного освітлення – ГСН В.2.5-28:2018, які позначають вимоги до використання всіх освітлювальних приладів, в т.ч. світлодіодних. У ДБН вказані конкретні показники яскравості:


Приміщення Норма, лк
Вітальня, спальня (підлога); кухня (стіл) 150
Дитяча кімната (підлога) 200
Кабінет, бібліотека (стіл) 300
Коридор, ванна кімната (підлога) 50
Офіс (стіл) 300
Класна кімната школи, аудиторія (стіл) 500

Норми – це не чиїсь примхи. Вони беруть до уваги всі найбільш важливі особливості зору, фізіологічних процесів людини, а також фактори, які впливають на концентрацію, зорову напругу під час роботи, відпочинку (наприклад, контрастність, колір поверхні робочого столу).

Існує два основних способи розрахунку освітлення: простий, з більшим ступенем похибки (знаходження рівня загального освітлення); а також складний, точний (для робочих поверхонь). Щоб зрозуміти як працює алгоритм, розглянемо приклади.

Як розрахувати рівень освітленості приміщення

До появи LED користувалися дідівським способом, зіставляючи потужність лампочок: чим вони потужніші, тим яскравіше. Результат грішив неточностями, але на побутовому рівні всіх влаштовував. Проте, так можна було робити тільки з лампочками розжарювання. Коли з'явилися люмінесцентні (енергоощадні) лампи похибка стала більшою, з появою світлодіодів варіант зовсім втратив актуальність.

Сучасна формула складніша (не настільки, щоб спантеличити школяра); але надійніша. Вона передбачає використання даних про величину світлового потоку лампочки, що вимірюється люменами (Лм). Характеристика вказується в кожній картці товару на сайті Brille, а також на упаковці.

Формула наступна:

методи розрахунку освітленості приміщення

Коефіцієнт висоти стелі становить:

  • при висоті від 2,5 м до 2,7 м – 1;
  • від 2,7 до 3 м – 1,2;
  • від 3 до 3,5 м – 1,5;
  • від 3,5 до 4,5 м – 2.

Порахуємо для конкретного прикладу. Знайдемо, яка величина світлового потоку необхідна вітальні площею 30 кв.м з висотою стель 2,5 м: 150 * 30 * 1 = 4500 (Лм).

Оскільки різні лампочки випромінюють світло різної сили, їх кількість залежить від того, що ми виберемо – світлодіодну, енергозберігаючу, галогенну або лампу розжарювання, а також від потужності:


Лампочка Потужність, Вт Світловий потік, Лм Кількість лампочок, шт.
Розжарювання 40 470 4500/470=9,5
Галогенна 32 470 4500/470=9,5
Енергоощадна 15 700 4500/700=6,4
Світлодіодна 10 750 4500/750=6,0


Після підрахунків результат завжди округлюємо в більшу сторону. Разом, для освітлення вітальні площею 30 кв.м необхідно 10 галогенних ламп потужністю 30 Вт, стільки ж більш потужних лампочок розжарювання, 7 енергоощадних по 15 Вт кожна або 6 світлодіодних 10-ватних лампочок. Якщо для вас така кількість лампочок – це занадто яскраво, не дивуйтеся: для житлових приміщень норми ДБН мають рекомендаційний характер. У вітальні з 6 лампочками вам буде комфортно працювати за комп'ютером, читати книгу або відпочивати в широкому колі друзів. Для спокійного відпочинку завжди можна вимкнути яскраву люстру, щоб включити торшер, бра.

Як розрахувати освітленість робочої поверхні

У правильній організації освітлення робочої поверхні зацікавлене кожне підприємство. Як мінімум з двох причин. Одна з них – дотримання вимог закону. Якщо перевірка виявила порушення – буде штраф, повторне порушення веде за собою більш серйозне покарання. Тому правильне освітлення і документ від компанії, яка здійснювала розрахунки, – запорука душевного спокою керівника.

порушення норм освітленості

Інша причина, чому керівництву необхідний світлий офіс – забезпечення умов продуктивної роботи персоналу. Детально про зв'язок світла з ефективною роботою співробітників ми писали тут.

Для розрахунку необхідного рівня освітленості робочого місця використовують точнішу формулу, з великою кількістю змінних:


формула розрахунку освітленості приміщення

У ній:

N – кількість джерел світла;

Е – норма освітленості;

S – коефіцієнт запасу;

Kz – коэффициент запаса;

z – коефіцієнт нерівномірності освітлення (обидва залежать від виду лампочки, ступеня забруднення приміщення);

Ф – світловий потік 1 джерела в Люменах (характеристика вказується на упаковці);

η – коефіцієнт використання світлового потоку (враховує висоту стін, площу об'єкта, тип світильника, на якій висоті він буде встановлений, колір покриття стелі, стін, підлоги);

р – кількість патронів світильника;

Fi – значення світлового потоку однієї лампи.

Зробимо приблизний розрахунок для робочого столу площею 4,5 кв.м за таких умов: стіл знаходиться в офісі довжиною 10, шириною 5 метрів, висота стелі – 3 м, покриття стін світле. Планується установка точкових світильників зі світлодіодними лампами яскравістю 850 Лм. Згідно з вимогами ДБН, Е становить 300 люксів (дивимося в першій таблиці); S – 4,5 кв.м, Kz – 1,5, z – 1,1, Ф – 850 Лм. Показник η у нашому випадку буде 0,51.

Підставляємо дані:

N = 300*4,5*1,5*1,1 / 850*0,51 = 5,14, тобто, слід встановити 6 точкових світильників.

Формула дає орієнтовні результати. Якщо вам потрібно знати точне значення для конкретного об'єкта, зверніться в Brille.

Цікаві результати отримуємо, порівнюючи різні лампи. Якщо порівнювати LED і растрові світильники з люмінесцентними лампами однієї яскравості, підсумок буде таким:


Вид лампи Світловий потік, Лм Потужність, Вт Кількість, шт.
Люмінесцентна 1200 18 6
Світлодіодна 1200 10 6


Судячи з даних таблиці, щоб виконати вимоги ДБН знадобиться однакова кількість ламп – 6 світлодіодних або 6 люмінесцентних. Ось тільки витрати електроенергії при використанні LED будуть майже у 2 р. менші! Більш ретельно ми порівнюємо вигоду від покупки кожного з цих видів ламп в іншій статті блогу. Радимо уважно розібратися з відмінністю між ними, якщо потрібно порівняти витрати й зрозуміти різницю.

Що важливо врахувати при організації освітлення

У другій формулі береться до уваги коефіцієнт η, який позначає міру використання світлового потоку. Значення залежить від кольору поверхонь – оздоблювальних матеріалів стелі, стін, покриття підлоги, іншими словами – коефіцієнта відбивання.

Колірна гамма інтер'єру безпосередньо впливає на якість освітлення. Чим світліше інтер'єр, тим менш яскравими повинні бути лампочки. Для темних інтер'єрів потужність джерел світла збільшують в 1,5-2 рази або ж розміщують більше світильників. При проектуванні й розрахунках краще виходити з того, що якщо яскраве світло не буде потрібно, можна відключити частину світильників або викрутити зайві лампочки.

норми ДБН для освітленості приміщення

Важливу роль відіграє конструкція освітлювального приладу. У прикладі ми брали до уваги точкові світильники. З іншими моделями потрібно бути обережніше: сумарна потужність всіх ламп не повинна перевищувати максимально допустиму потужність світильника. Інакше гонитва за яскравим світлом може призвести до небажаних, небезпечних наслідків. Краще одразу купити більш потужний світильник, ніж потім міняти його або встановлювати додаткові підвіси чи бра (якщо вони не шкодять інтер'єру – тоді будь ласка).

Зверніть увагу на плафони: наявність плафонів закритого / відкритого типу, колір, матеріал (метал, скло) також впливає на якість світла. Не слід ігнорувати сучасні рішення: покупка LED дозволить істотно заощадити електроенергію. Світлодіоди працюють майже в 10 разів яскравіше аналогів з вольфрамовою ниткою, а термін їх служби в десятки разів довше. Обирайте надійних виробників, які надають гарантію на свій товар та доставляють якісну продукцію – лише в цьому випадку можна бути впевненим у правдивості підрахунків та якості освітлення.

Теги: brille, розрахунок освітленості, норми освітленості, освітлення, технічні характеристики, поради, лампочки, світильники, світлодіоди, лед лампи, led, галогенні лампочки, енергозберігаючі лампочки, світлодіодні лампочки, блог

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар