Каталог товарів

Джерело безперебійного живлення - функції, застосування, різновиди

Автор: Евгений Дата: 26.12.2022 Переглядів: 839 Коментарі : 0

Як ми не уявляємо святкування Різдва без куті, так помешкання сучасної людини важко уявити без різних гаджетів та побутової техніки. Всі ці прилади полегшують нам життя, варто лише увімкнути їх в розетку, і хатні справи одразу ж стануть приємнішими. Але, вся робота припиняється, коли в домі пропадає електрика. І тоді на допомогу приходить джерело безперебійного живлення. Його можна придбати в магазині освітлення, чи в будь-якому іншому маркеті, де в продажу є техніка. Які бувають безперебійники та за якими критеріями їх вибирати — читайте у нашій статті.

Безперебійник з рідкокристалічним екраном
Зміст

Види безперебійників та відмінності між ними

Джерело безперебійного живлення, яке ще називають ups-ом (з англійської uninterruptible power supply), виконує не лише функцію акумулятора для пристроїв, які до нього під'єднані. ДБЖ здійснює ще ряд корисних опцій, а саме:

  • здатне заряджати гаджети в умовах тривалої відсутності електрики;
  • виконує стабілізацію змінної напруги, щоб на виході техніка отримала свої 220V;
  • керує зарядом пристроїв, перемикаючи його з мережі на акумулятор, і навпаки;
  • є блоком керування, за допомогою якого можна налаштовувати роботу підключених пристроїв, спираючись на задані користувачем параметри.

В залежності від моделі безперебійник може бути оснащений байпасом, який перемикає заряд враховуючи показники мережі; випрямлячем, що вирівнює змінну напругу; фільтром, який прибирає перешкоди в електромережі. Дорожчі та технологічні ups-и мають розширений інтерфейс програмного забезпечення, що дозволяє проводити налаштування обладнання, та активувати його додаткові функції.

Отже, будь-який упс частково чи повністю виконує вищеперелічені опції. А наявний функціонал своєю чергою залежить від виду безперебійника. Сьогодні світ електроніки пропонує споживачу три основних різновиди цього приладу:

  • резервні упси, або offline;
  • лінійно-інтерактивні (line-interactive);
  • online ups з подвійним перетворенням.

Поговорімо про кожний окремо.

Перший вид безперебійника — резервний, його ще називають offline упсом. Чому так? Зараз розкажемо. Робота цього ДБЖ полягає в моніторингу та фільтрації електромережі, і стабілізації незначних коливань напруги. У випадку, коли електрика вимикається, або ж відбувається суттєвий стрибок напруги — прилад перемикає заряд підключеної до нього техніки на свій аккумулятор. Мінус цього типу упс-а в тому, що їх батареї не достатньо для тривалої роботи гаджетів. Основна задача offline ups-а — дати змогу користувачу завершити роботу в штатному режимі, а не в аварійному.

ДБЖ для комп’ютера чорний

Далі розкажемо про лінійно-інтерактивні упси. Принцип їх роботи в цілому не дуже відрізняється від попереднього типу безперебійників. Різниця лише в тому, що line-interactive ДБЖ мають вбудований автоматичний трансформатор, який вирівнює напругу в мережі та здатний регулювати значні її стрибки в залежності від заданих налаштувань. Також ці упси в разі вимкнення електрики не просто переводять техніку на резервне джерело живлення, а й здатні підтримувати її роботу від 30 хвилин до кількох годин. Цей параметр залежить від потужності підключених приладів.

Останній вид ups-а є найбільш технологічним, й водночас найдорожчим у своєму сегменті. Упс з подвійним перетворенням працює наступним чином: струм потрапляє в безперебійник, де вирівнюється та перетворюється на постійний. Далі система передає його на вбудований інвертор, який своєю чергою знову перетворює струм на змінний. Так на виході підключений прилад отримує свої стабільні 220V без перешкод. Крім того, online упси завжди контролюють показники мережі, та стабілізують її. У випадку позаштатних ситуацій повідомляють про це користувача за допомогою налаштувань ПО. Безперебійники з подвійним перетворенням здатні регулювати значні стрибки напруги, але коли показники занадто низькі, або електрика зникає зовсім — прилад подає енергію вже не від мережі, а з власного акумулятора. Через це перемикання між джерелами живлення відбувається непомітно для користувача.

Критерії вибору безперебійника для комп'ютера та телевізора

Персональний комп’ютер і телевізор — одні з найважливіших гаджетів у дому сучасної людини. До того ж новітні ТВ можуть не лише транслювати улюблені фільми та передачі, а ще й виконувати роль комп'ютера. Тому збереження працездатності цієї техніки є важливим та необхідним для комфортного життя та віддаленої роботи. Щоб забезпечити ПК та телевізор енергією в умовах відключення електрики треба купити безперебійник. Ми зібрали кілька порад, щоб ви змогли вибрати оптимальний для себе вид приладу:

  • Потужність пристрою, який треба живити – це перше, на що слід звернути увагу, купуючи упс. Подивіться в технічних характеристиках свого телевізора його потужність, додайте ще 20% на запас і вибирайте прилад, відштовхуючись від кінцевого значення. З комп'ютером буде дещо важче: тут треба враховувати потужність системного блока, монітора та периферії. Якщо це ігровий ПК, то сюди додаються показники акустики та інших суміжних пристроїв.
  • Другий критерій – час автономної роботи. Зауважте, що жоден безперебійник для ПК та телевізора не забезпечить вам нескінченну роботу техніки. Упс потрібен для короткотривалої підтримки працездатності пристрою, щоб завершити свої справи та вимкнути техніку в штатному режиму. Щоб продовжити роботу гаджетів краще купувати ups з можливістю підключення додаткового акумулятора. Виділяють свинцево-кислотні, AGM та GEL пристрої живлення, до яких можна під'єднати упс для продовження тривалості його роботи. Більше про акумулятори для безперебійників читайте тут.
Акумулятор для живлення безперебійника
  • Далі треба з’ясувати яка форма вихідного сигналу в упса. Безперебійники в залежності від свого типу можуть на виході видавати сигнал чистої синусоїди, або наближений (апроксимований) до нього. Перший варіант, звичайно, краще, але коштує дорожче. Проте, всі сучасні ПК та телевізори мають блок живлення, тому сигнал у вигляді чистої синусоїди не обов'язковий. Вихідна напруга все одно буде перетворена відповідно до тих значень, яких потребує сам прилад.

Також при виборі слід враховувати тип розеток, якими обладнаний ups. Купуйте модель із суміщеними виходами, щоб можна було під'єднати і телевізор, і ПК. Не зайвим буде також наявність рідкокристалічного дисплея, щоб спостерігати за показниками роботи пристроїв та станом електромережі.

Купуючи безперебійник для комп'ютера також буде важливим наявність USB порту. Через відповідний шнур упс можна підключити до ПК, та виставити налаштування, які захищатимуть пристрій від різних позаштатних ситуацій в енергосистемі. А от яке джерело безперебійного живлення купити для побутового використання, та для котлів — читайте далі.

Вибір ups для дому, газового котла та сервера

Коли мова заходить про ДБЖ для дому, то мається на увазі живлення побутової техніки, яка має різну потужність та різні технічні характеристики. Необхідність встановлення упаса визначається декількома критеріями:

  • автономність роботи техніки. Під час довготривалих відключень електрики є прилади, які вимагають резервного забезпечення енергією. Кожний користувач розставляє для себе пріоритети сам, але зауважимо, що не варто вмикати всі наявні прилади в безперебійник;
  • захист обладнання, яке має підвищену чутливість до стрибків напруги;
  • можливість втрати даних. Це стосується більше комп'ютерів, які через раптове вимкнення електрики можуть втратити важливу незбережену інформацію.
Безперебійник регулює напругу під час грози

Йдучи до магазину купувати безперебійник, ви маєте чітко уявляти які саме прилади будуть до нього під’єднані. Визначившись з обладнанням, якому необхідне резервний заряд, порахуйте його сумарну потужність та додайте 20-30% для запасу. Так ви уникнете переплати за “непотрібні вольти”, і виберете оптимальний пристрій. Для того, щоб забезпечити довготривале живлення техніки, надавайте перевагу упсам з можливістю підключення до зовнішнього акумулятора.

Існують безперебійники з вихідними клемами, за допомогою яких упс виводиться на окремий автомат, до якого своєю чергою будуть підключені розетки в необхідній кількості. Таким способом можна заживити навіть освітлення в домі.

Що стосується вибору ups-а для газового котла, то тут також важливо враховувати потужність пристрою, і вибирати упс, відштовхуючись від цієї характеристики. Крім того, безперебійник обов'язково має бути з вбудованим інвертором, щоб видавати струм правильної синусоїди. В іншому випадку котел не буде працювати, або функціонуватиме не коректно. І останнє — упс повинен мати виходи для підключення додаткового акумулятора, адже власного запасу енергії йому не вистачить для повноцінного функціонування котла.

Безперебійники промислові для серверів

Критерії вибору джерела безперебійного живлення для сервера майже не відрізняються від вищеперерахованих. Тут також варто зважати на потужність обладнання, тривалість автономної роботи упса та можливість підключення до нього акумулятора. Але є ще ряд характеристик, які мають бути наявні у безперебійника для сервера:

  • роз’єми, які відповідатимуть тим, що має серверне обладнання;
  • рідкокристалічний дисплей для відображення повної інформації про стан електромережі та підключених пристроїв;
  • виробник. Надавайте перевагу перевіреним брендам, які спеціалізуються саме на безперебійниках для серверів, та виготовляють їх з урахуванням технічних особливостей.

Крім конкретних визначених параметрів, для безперебійників існують ще й додаткові, на які теж корисно звернути увагу при покупці. Про них розказуємо далі.

Додаткові характеристики для вибору безперебійника

Як ми з'ясували вище, потужність джерела безперебійного живлення — це перше і найголовніше, на що треба звертати увагу при покупці. Деякі пристрої є чутливими до коливань напруги, тому упс має бути з вбудованим інвертором, який подаватиме струм чистої синусоїди. А ще, краще купити пристрій з можливістю підключення до нього АКБ, для збільшення тривалості роботи. Це що стосується основних показників, але є ще й додаткові, які також впливають на якість роботи ДБЖ та підключених пристроїв. До вашої уваги перелік параметрів, на які треба звертати увагу при виборі:

Місткість акумулятора упса. Це значення розраховується за спеціальною формулою E=(Т*Р)/(К*V), де:

  • Е – потрібна ємність акумулятора;
  • Т – кількість часу в годинах, протягом якого треба забезпечувати автономний заряд техніки;
  • Р – загальна потужність гаджетів, які будуть підключені до безперебійника;
  • К – коефіцієнт корисної ємності ДБЖ, який майже завжди дорівнює 1. Показник враховує зменшення заряду та зниження напруги в мережі;
  • V – максимальна напруга, яку видає ups у Вольтах.

Ця формула може бути застосована для будь-якого обладнання, що працює в електромережі більше 10 годин безперервно. Показники, зазвичай, вказані на корпусі упса. До отриманого значення краще додати 30% для запасу ємності. Дещо зекономити на батареї допоможе можливість підключення ДБЖ до зовнішнього акумулятора чи генератора.

Програмне забезпечення безперебійника. Якщо вибраний пристрій матиме великий дисплей, який відображатиме важливі робочі показники – це добре. А ще краще, коли ups матиме спеціальне програмне забезпечення, яке встановлюється на ПК. За допомогою такого ПО можна налаштовувати упс не лише на моніторинг електричної мережі, а й керувати за його допомогою підключеними пристроями, та захищати їх від позаштатних ситуацій, які виникають в мережі.

Упс великої потужності для дому чи офісу

Можливість замінити батарею на упсі, адже з часом вона втрачає свою ємність і не може підтримувати живлення тієї кількості обладнання, на яке спочатку була розрахована. Безперебійники з такою опцією дорожчі, але в майбутньому це зекономить вам гроші на купівлі нового ДБЖ, ціна якого значно вище доплати за функцію заміни батареї.

Холодний старт – ще одна корисна опція, яка допоможе запускати прилади в тому випадку, коли електрика зникла в період, поки вони були вимкнені з мережі.

Отже, коли постає питання вибору джерела безперебійного живлення для дому, офісу чи виробництва, треба спиратися на характеристики обладнання, яке необхідно живити, та на технічні особливості самого упса. Адже існують як універсальні ups-и, так і вузькопрофільні, які розраховані на заживлення конкретних приладів, наприклад, серверів чи побутових котлів для опалення.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар