0
Мої закладки 0
Порівняння товарів 0
0товарів: 0.00грн. 

7 помилок освітленості квартири

Автор: Ольга Дата: 15.03.2023 Переглядів: 3571 Коментарі : 0

Освітленість квартири безпосередньо впливає на сприйняття простору і комфорт користування. Світильники, розміщені неправильно, впливають на психологічний стан, настрій мешканців будинку і на враження гостей від інтер’єру. Грамотно розташовані джерела світла, навпаки, візуально роблять простір більше, глибше і зручніше. Далі наводимо 7 найпоширеніших помилок освітленості квартири, на які потрібно звернути пильну увагу.

Помилки освітлення квартири, як розрахувати освітленість і не помилитися

Зміст:


Помилка 1. Тільки один світильник в кімнаті

Державні будівельні норми України (ДБН) зазначають, що в житловому приміщенні необхідно передбачити принаймні один стельовий світильник. Проте, це абсолютно не означає, що на цьому одному світильнику слід зупинитися. Для складання адекватного проєкту світлової схеми, необхідно спершу дізнатися, скільки людей користується тією чи іншою кімнатою і які їхні побутові й професійні звички. Кому з домашніх найбільше потрібне штучне освітлення? Можливо, хтось вчиться вечорами або працює вночі, а іншому члену сім’ї цілком вистачає світла від екрана комп’ютера чи телевізора, бо ввечері він тільки дивиться серіали? Можливо, хтось має хобі, яке вимагає напруження зору, чи звик читати в ліжку перед сном? Кожен з цих прикладів потребує окремого додаткового світильника в доповнення верхньому центральному.

Стельове освітлення варто розглядати як перший рівень каскадної схеми розташування джерел світла. Світловий потік від люстри не має бути скерованим інтенсивним променем, краще, щоб він був розсіяний та створював м’які тіні з плавними переходами. Настільні лампи, бра, торшери тощо працюють самостійно або у парі.

Неправильна освітленість, біоритми людини залежність від світла

Помилка 2. Занадто яскраве або недостатньо інтенсивне освітлення

Кімнати потребують різного рівня освітленості. Природно, що освітлення в кабінеті та, скажімо, у спальні необхідне різної інтенсивності. Існують рекомендовані державні норми внутрішнього освітлення. Воно вимірюється в горизонтальній площині на рівні підлоги. Цифри подаються в люксах:

  • кабінет – 300;
  • дитяча – 200;
  • спальня – 150;
  • кухня – 150;
  • гардеробна – 75;
  • коридор, вбиральня, ванна кімната, передпокій – 50;
  • сходи – 20.

При розрахунку освітленості потрібно враховувати й відбиваючі властивості поверхонь в кімнаті. Згідно з ДБН В.2.5-28:2018 коефіцієнти відбиття навколишніх поверхонь повинні бути:

  • від 0,7 до 0,9 – для стель;
  • від 0,5 до 0,8 – для стін;
  • від 0,2 до 0,7 – для робочих поверхонь;
  • від 0,2 до 0,4 – для підлоги.

Кількість ламп можна вирахувати за формулами у нас на сайті, скориставшись онлайн калькулятором, або встановити 2-3 незалежних світильники з можливістю зміни інтенсивності світлового потоку димером.

Лампочки для освітлення квартири, правильне освітлення житлового будинку, як розрахувати освітленість

Помилка 3. Неправильно підібрані лампочки

Лампочки випромінюють світло різної температури: тепле, нейтральне або холодне. Цей показник зазначається на упаковках та інструкціях до приладів і вимірюється в Кельвінах (К). Світло може розслабляти або спонукати до роботи. Неправильно підібрана температура світлового потоку внесе дисбаланс у самопочуття мешканців.

При всіх своїх недоліках, лампи розжарювання мають безсумнівну перевагу – випромінювання з кольоропередаванням, майже ідентичним сонячному. Це означає, що предмети та шкіра людини в їхньому світлі виглядають максимально природно. Таке ж кольоропередавання мають і галогенки. У світлодіодів ця ознака дещо нижча, але виробники працюють над цим. Для житлового приміщення потрібно стежити, щоб показники CRI (або Ra) були не менше 80-82.

Фактором, який може стати дуже неприємною помилкою, є мерехтіння. Особливо ним грішать енергоощадні лампочки. При розрахунках оптимальної освітленості у формулах обов’язково враховується коефіцієнт пульсації. Він не має перевищувати 5-10%, інакше це може спровокувати головний біль, швидку втомлюваність очей і погіршення зору.


Що таке індекс передачі кольору, чим відрізняються лампи з низьким і високим показником Ra, як вимірюється CRI


Що таке кольоропередавання?
Детальніше

Помилка 4. Світильники з низьким функціоналом

Освітленість квартири, перед усім, це історія про практичність, а вже потім – про дизайн. Сучасні технології дозволяють зробити світильники абсолютно фантасмагоричної форми, які більше нагадують артоб'єкти, аніж освітлювальні прилади. Між тим, деякі моделі дуже зручні. Проте, під час вибору люстри чи настінного світильника, дизайнери рекомендують завчасно продумати, яким чином планується його використовувати. Якщо ціль – декоративне підсвічування, тоді можна не замислюватись і купувати, керуючись виключно власним смаком і бюджетом. Якщо ж джерело світла потрібно для створення ефективної схеми освітлення, то більшу увагу слід спрямовувати на його технічні характеристики. Для перевірки можна задати собі питання: світильник має зосереджувати увагу на собі або на навколишньому інтер’єрі? Відповідь підкаже, на що звертати увагу.

Функціональні світильники, схема освітлення квартири, розрахувати освітленість кімнати

Помилка 5. Непродумана електрика

Продумати й реалізувати схему розводки електричних дротів слід ще на етапі ремонту. Перед тим необхідно визначитись з планом розташування меблів (принаймні, габаритних); великої побутової техніки та місцеперебуванням робочих місць. Найчастіші помилки бувають наступні:

  • робити розводку для кожної кімнати окремо, а потім зводити лінії в одному вузлі. Такий підхід серйозно зменшує надійність та безпеку використання;
  • Встановлення неякісних складових. Скупий платить двічі, а економія виходить така собі: протягом незначного часу частини світлової схеми почнуть виходити з ладу і їх доведеться міняти;
  • всі складові краще купувати з запасом не менше ніж 20%. Чомусь навіть найкраще продумані кошториси не збігаються з реальністю;
  • розподільні короби мають бути доступні, але захищені від дітей та тварин;
  • вимикачі слід розміщувати зручно. Найкращий варіант – близько 90 см від рівня підлоги;
  • розетки розміщуються залежно від потреб, найчастіше – 30-40 см від підлоги.

Освітлення магазину одягу та продуктів, як правильно організувати освітлення магазину побутової техніки, організація освітлення вітрин магазинів одягу


Як організувати освітлення в магазині?
Детальніше

Помилка 6. Неправильний розмір і висота люстри

Навіть якщо інтенсивність освітлення прорахована правильно, зіпсувати все може неправильне розміщення та розмір світильника. Передусім це стосується підвісних моделей.

Для того, щоб дізнатися оптимальний діаметр люстри можна скористатись простим лайфхаком. Довжину і ширину кімнати потрібно додати між собою, отриману суму розділити на 0,14. Підсумок і буде приблизною шириною стельового світильника.

Наприклад, є кімната зі стінами 3 і 5 м. Рахуємо: 3+5=8/0,14=57. Тобто, діаметр люстри не повинен перевищувати 57 см.

Висоту підвісного світильника визначають наступним чином: відстань від підлоги до стелі в метрах ділять на 6. Одержано число – висота підвісу в сантиметрах. Якщо взяти стандартну величину 2,7 м панельного будинку, вийде:

2,7 м/6=45 см. Проте, тут важливо врахувати також те, що відстань від нижнього краю світильника до підлоги має складати мінімум 2,1 м. Для підвісів над обідніми та письмовими столами відстань від стільниці до світильника в ідеалі має бути не менше 75 см, а його діаметр – від ½ до ⅔ ширини стола.

Температура освітлення, тепле світло, нейтральне світло, холодне світло

Помилка 7. Помилково обрана температура освітлення

Величезне значення має температура світлового потоку. Колірна температура природного середовища змінюється в процесі дня і безпосередньо впливає на біоритми людини. Кількість світла, що надходить до очей людини, також сприяє виділенню мелатоніну і кортизолу – надважливих гормонів, від яких залежить міцність імунітету та швидкість метаболізму. Недостатня кількість світла повного спектра може викликати безсоння, перепади настрою, втому. Тому важливо, щоб в кімнатах, де люди проводять багато часу, було джерело природного світла. Штучне освітлення має хоча б приблизно відповідати цим умовам. Світло з теплим білим відтінком підходить для приліжкових світильників, обладнаних розсіювачами, дитячих нічників. Воно налаштовує нервову систему на відпочинок і сон. Нейтральний світловий потік рекомендований для більшості випадків, як в домашньому, так і в робочому ужитку. Він комфортний для людського ока, оскільки близький до природного сонячного світла. Світильники з холодним свіченням найліпше підходять для офісів, складських приміщень, виставок, музеїв і галерей.

Купити всі необхідні складові для схем освітленості будь-якої складності можна на сайті brille.ua або в мережі офлайн магазинів Брілле. Ознайомитись з документами, що підтверджують якість нашої продукції, можна тут. Ми завжди раді новим і постійним клієнтам.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар