Каталог товарів

Де в квартирі мають встановлюватися розетки. Принципи їх розміщення

Автор: trainee53 Дата: 13.05.2022 Переглядів: 1703 Коментарі : 0

Без електрики ми не мислимо наше нормальне існування. На ній ґрунтується абсолютно все – робота, відпочинок, комфорт і навіть настрій. Різноманітність електричних приладів, що оточують нас, стрімко зростає. Кожен з них повинен отримати свою порцію енергії, щоб забезпечити працездатність і виправдати призначення. Для цього необхідно забезпечити безперешкодний доступ пристрою до електричної мережі. Сполучною ланкою є розетки, вдале розміщення яких у приміщенні дозволить легко та ефективно скористатися ними для підключення електроприладів. Правильна та раціональна конфігурація схеми електричних розеток, а також обґрунтована кількість гнізд на кожній точці, допомагають зробити житло зручним та комфортним. У цій статті ми познайомимо вас із загальними положеннями щодо планування мережі розеток у приміщеннях різного призначення та дамо корисні поради, як реалізувати це все на практиці.

Розміщення електричних розеток

Зміст

Основні принципи розміщення розеток в приміщенні

Електричні розетки в приміщенні розміщують з урахуванням зручності їх використання та кількості споживачів, які будуть приєднані до них. Разом з тим, розетки не можуть встановлюватися аби де, а повинні розташовуватися відповідно до загальних принципів і правил, які забезпечують їх ефективну та безпечну експлуатацію.

Електричні розетки в кухні

До них можна віднести такі:

  • доступ до розеток повинен бути відкритим та забезпечувати вільне підключення електричних приладів;
  • місце розташування розеток має максимально виключати попадання на них бризок води;
  • у приміщеннях з підвищеною вологістю або відкритих ділянках, повинні встановлюватися розетки з високим ступенем захисту їхнього корпусу від потрапляння всередину пилу та вологи;
  • потужності розетки та підвідної проводки повинні відповідати пристроям, що підключаються до них;
  • максимальне навантаження на одну розеткову точку, при напрузі 220 В, має бути не більше 3,5 кВт;
  • якщо в проводці існує лінія, що заземлює, слід використовувати розетки з функцією заземлення;
  • при плануванні схеми розеток, однокорпусні моделі з одним або двома електричними роз'ємами приймаються як одна посадкова точка;
  • все електромонтажне обладнання розташовується з урахуванням безпеки та ефективності його експлуатації.

Крім загальних вимог, які стосуються установки електричних розеток, існують рекомендації щодо типів моделей та розміщення їх у приміщеннях різного призначення, про що ми поговоримо нижче.

Висота встановлення розеток над поверхнями

Важливим критерієм розміщення розеток є висота їхньої установки відносно підлоги або інших поверхонь. Ще в недалекому минулому, коли електричних споживачів використовувалося зовсім небагато, кількість розеток у приміщеннях була мінімальною і встановлювалися вони, суворо дотримуючись висоти 90 см від рівня підлоги.

Сьогодні це правило стає неактуальним і запроваджує нові параметри, які враховують сучасні реалії. Виходячи з них, електричні розетки в житлових приміщеннях встановлюються переважно на трьох основних рівнях.

Нижній рівень розеток встановлюють на висоті 20-30 см від підлоги та використовують для підключення стаціонарних пристроїв, які не потребують частого вмикання/вимикання. Таке розташування розеток не акцентує на них увагу і захищає від можливого механічного контакту ногами, а також надмірного потрапляння пилу та води під час прибирання та миття підлоги.

Електричні розетки, що встановлені над підлогою

Середній рівень розеток встановлюють на висоті 10-20 см над різними поверхнями, такими як: письмові та комп'ютерні столи, робочі стільниці на кухні та інші, які, своєю чергою, розташовані на висоті до одного метра від підлоги. Їх використовують для підключення комп'ютерів, настільних ламп, кухонних та інших побутових пристроїв.

Електричні розетки, що встановлені над кухонною стільницею

Верхній рівень розеток встановлюють під стелею на висоті 2-2,5 метри для підключення систем вентиляції та кондиціонування повітря, екранів телевізорів, що кріпляться до стін, та іншої техніки. Висота установки визначається середньостатистичним зростом людей, які користуються ними.

Принципи розміщення розеток в спальні

Спальня в житловій квартирі чи будинку використовується переважно для вечірнього або відпочинку вихідного дня, а також нічного сну. Найбільш характерне меблювання спальні включає двоспальне ліжко з тумбочками, платтяну шафу і столик під телевізор.

Розетки в інтер'єрі спальні

У районі кожного спального місця слід передбачити по два розеткові роз'єми для підключення настільної лампи або настінного бра для читання, а також заряджання мобільних гаджетів.

У спальні, зазвичай, також є дзеркало. Воно може бути як у шафі, так і біля будуарного столика. Для забезпечення підключення фена, електричної плойки або іншого пристрою для догляду за волоссям, в районі дзеркала слід передбачити щонайменше одну розетку. За необхідності, її також можна буде використовувати для підключення пилотяга під час прибирання, зволожувача або обігрівача повітря та інших приладів.

Телевізор у спальні встановлюють навпроти ліжка, зазвичай, в районі протилежної стіни. Для цього використовують спеціальні столики або тумби, а також можливий його монтаж на кронштейні, що прикріплений до поверхні стіни. У цьому районі спальні бажано передбачити блок із чотирьох електричних, однієї телевізійної розетки та, можливо, однієї інтернет секції. Електричні розетки будуть запитувати телевізор і різні пристрої, що підключаються до нього, а також, за потреби, електронний годинник або інші прилади.

Розетки, які призначені для стаціонарного підключення, можуть розташовуватися потай, а ось приліжкові та частого застосування повинні бути легкодоступними, а тому перебувати на виду й вписуватися в загальний інтер'єр спальні. З тим, як правильно підібрати потрібні розетки можна ознайомитися тут https://www.brille.ua/ua/vidy-rozetok/.

Принципи розміщення розеток у вітальні

Розташування меблів у вітальні багато в чому схоже зі спальнею, але водночас має суттєві відмінності, що зумовлені її призначенням – приймати гостей та проводити дозвілля. Частим атрибутом вітальні є м'який диван або крісла, меблевий гарнітур із місцем під телевізор та стіл.

Поряд з диваном добре виглядатиме модний торшер із поличками або журнальний столик. Тому, тут слід передбачити пару розеток, до яких буде підключений і сам світильник, і можливий гаджет, у тому числі ноутбук. Також ці розетки зможуть використовуватися для під'єднання пилотяга під час прибирання або іншого пристрою.

На протилежному боці вітальні зазвичай знаходиться, так звана, зона медіа. Це може бути домашній кінотеатр або великий телевізійний приймач, який встановлюється на спеціальну тумбу або стелажні меблі. У цій зоні потреба в розетках зростає, що обумовлено необхідністю підключення до мережі як телевізора, так і аудіосистеми, можливих ігрових або медійних приставок, а також іншої електроніки. Тому, кількість розеткових роз'ємів тут має бути не менше чотирьох. Слід також передбачити телевізійну та інтернет розетку. Місця їх установки можуть бути прихованими, тому що підключатися до них будуть стаціонарні споживачі.

Розетки в інтер'єрі вітальні

З огляду на те, що вітальня є найбільшим приміщенням квартири або будинку, необхідно передбачити додаткові розетки по її периметру. Вони можуть використовуватися для підключення побутових приладів, а також різних пристроїв, пов'язаних із проведенням зустрічей друзів або святкових заходів, наприклад: новорічні гірлянди, світломузика, світлодіодні стрічки та інші.

Принципи розміщення розеток в кабінеті

Розміщення розеток у кабінеті або в умовній робочій зоні вітальні відрізняється від житлових приміщень. Це зумовлено специфікою, що призначена для роботи, а не відпочинку.

Розетки робочого стола в кабінеті

Домінантою кабінету є робочий стіл, який акумулює в собі і комп'ютерний, і письмовий, і діловий. Відповідно, на ньому самому або поряд групуються пристрої, що працюють від електричної мережі. У цій зоні встановлюють дві групи розеток. Одна розташована над рівнем поверхні столу і призначена для підключення комп'ютера, монітора, аудіоколонок, камери, настільної лампи, підзарядки гаджетів та багато іншого. Враховуючи, що передбачити весь спектр пристроїв, у підключенні яких може виникнути потреба, практично неможливо – іноді не обійтися без використання подовжувального пристрою або мережевого фільтра. Серед загальної кількості штепсельних роз'ємів також слід передбачити секцію для розетки з портами USB.

Вибір та типи подовжувачів.Корисні поради


Вибір та типи подовжувачів.Корисні поради
Детальніше

Друга група розеток встановлюється за столом над рівнем підлоги і призначається для стаціонарного підключення, наприклад, системного модуля, безперебійника, подовжувача і т.п. Для цієї групи слід передбачити чотири розеткові гнізда.

Залежно від розмірів кабінету, у ньому може бути книжкова секція, що складається з шаф або полиць, куточок відпочинку, простір для нарад та презентацій. Кожна з цих зон також передбачає використання електричних пристроїв, що потребують підключення до мережі.

У книжкових шафах можуть використовуватися оригінальні LED-підсвічування, у куточку відпочинку може бути торшер або настінне бра, а зона нарад вимагає підключення демонстраційних приладів. Тому, в кожній з них необхідно передбачити по два розеткові роз'єми.

Принципи розміщення розеток в передпокої

Передпокій або коридор є приміщеннями у квартирі, де найменш використовуються електричні прилади. Але це аж ніяк не скасовує їх потребу в наявності розеток.

Як правило, у передпокої знаходиться дзеркало, в яке ми обов'язково подивимося поспішаючи у своїх справах. Перед ним можна скористатися феном або електричним девайсом для догляду за волоссям, для якого обов'язково слід передбачити розетку поруч.

Розміщення розеток в передпокої

Не зайвою буде розетка, що встановлена на вході до квартири. З нею можна екстрено підзарядити свій мобільник, скористатися електричною сушкою для взуття або під'єднати пилотяг.

Часто у передпокоях розміщуються невеликі столики, на яких встановлюють стаціонарні комутаційні прилади та мережеві роутери. Доцільно встановити поруч розетковий блок, що складається з кількох електричних, однієї інтернет та телефонної розетки.

Принципи розміщення розеток в кухні

Кухня, на відміну від передпокою, є тим приміщенням, де використовується найбільша кількість електричних пристроїв. У сучасному світі стрімко, практично щодня, з'являються нові й нові побутові та кухонні пристрої, покликані полегшити умови приготування їжі та створити комфортні умови для її прийняття. Електричні плити, посудомийні машини, мікрохвильові печі, витяжки, кухонні комбайни, мультиварки, тостерниці, блендери, кавомашини, електрогрилі та чайники… Цей список легко можна продовжувати без кінця, але дуже складно організувати реальне підключення цього всього до електричної мережі. Виставимо за дужки сьогоднішньої статті електричні плити та посудомийні машини, які потребують підключення до спеціальних розеток. Зупинимося на споживачах середньої та малої потужності.

Розміщення розеток в кухні

Основна кількість таких пристроїв розміщується на робочій поверхні. Тому основна частина електричних розеток встановлюється над кухонною стільницею рівномірно по всій її довжині. Вони представляють кілька розеткових блоків з двома-трьома секціями. Це, так звані, розетки середнього рівня висоти.

Крім них, кухня обладнується розетками, що розташовані близько до підлоги. За їх допомогою запитується холодильник, можливо обігрівач або пилотяг, що знаходить застосування в кожному з приміщень.

У верхній частині кухні можуть встановлюватися розетки для підключення витяжної вентиляції, кондиціонера або телевізора, що часто монтується на кронштейні біля стелі.

Загалом, для кожної кухні, враховуючи її форми та розміри, а також кількість пристроїв, що використовуються, слід створювати індивідуальну схему розміщення електричних розеток, комбінувати одиничні та подвійні моделі, а також використовувати розеткові блоки.

Як самому змонтувати та під'єднати електричні розетки ви можете дізнатися тут https://www.brille.ua/ua/montazh-rozetok/.

Принципи розміщення розеток у ванній

Враховуючи те, що ванна кімната є приміщенням з підвищеною вологістю, допускається встановлення в ній виключно розеток, які мають клас захисту корпусу від потрапляння пилу та вологи не нижче ІР44. Такі моделі, зазвичай, комплектуються захисними кришками, що закривають штепсельний роз'єм, та спеціальними фланцями, які захищають контакти від попадання води.

Навіть за наявності такого ступеня захисту, електричні розетки у ванній повинні встановлюватися на відстані не ближче 60 см від місця подачі води та не меншій висоті від підлоги.

Як правило, основними споживачами електроенергії у ванній кімнаті, що вимагають підключення до розетки, є: пральні машини, бойлери та дрібні прилади для косметичних процедур. Для перших двох потрібне встановлення індивідуальних розеток у місці їх розміщення, а для інших бажана подвійна розетка, яка розташовується неподалік дзеркала.

Вологозахищена розетка у ванній

У цій статті ми постаралися популярно розповісти про основні принципи розміщення розеток у приміщеннях наших квартир та будинків. Якщо у вас виникла необхідність встановлення нових розеток або заміни старих – придбати відповідні моделі та все супутнє електромонтажне обладнання можна в мережі магазинів Брілле, де кваліфіковані продавці-консультанти охоче допоможуть вам у цьому.

Товари

Цікаві статті

Коментарі

Написати коментар