Каталог товарів

Організація правильного та безпечного освітлення гаража

Автор: Brille Дата: 17.09.2021 Переглядів: 2242 Коментарі : 0

Гараж – це не лише місце зберігання вашого автомобіля. Багато хто тримає в ньому габаритні речі, яким не вистачає місця вдома або ж сезонні, які стають непотрібними на значний проміжок часу, ну і, звісно ж, це справжня майстерня для проведення різноманітних ремонтних робіт. Для когось гаражне життя перетворюється на справжню філософію, зі своїми правилами та світоглядом. А враховуючи відсутність природного світла, питання забезпечення якісного освітлення гаража набуває неабиякого значення. Тож спробуємо розібратися, як правильно та безпечно його організувати.

Організація освітлення гаража

Зміст

Проектування освітлення гаража

Проектування гаражного освітлення починається з визначення місць, де будуть встановлюватися освітлювальні пристрої. З цією метою необхідно дотримуватись певних рекомендацій з урахуванням вимог безпеки та якості світла. Освітлення повинне забезпечувати правильну його спрямованість, що гарантуватиме повноцінну видимість загального гаражного простору і окремих його складових, таких як слюсарна зона або ж яма для огляду днища автомобіля. Виходячи з цього, проектується необхідна освітлювальна схема. Найбільш поширеною є модульна, що забезпечує якісний рівень освітлення як всього внутрішнього простору, так і окремих його частин. Також необхідно враховувати ймовірну тривалість перебування в гаражі, що визначає застосування світильників з певним рівнем витрат електроенергії. До найбільш економічних відносяться освітлювальні прилади, що використовують енергоощадні або світлодіодні джерела світла.

Проектування освітлення гаража

Визначальні фактори організації освітлення

Для організації якісного освітлення гаражного простору, слід звернути увагу на ряд визначальних чинників, до яких відносяться: його безпосередні габарити, що враховують площу і висоту конструкції; кількість зон індивідуального освітлення; типи та кількість світильників; колірний тон внутрішніх стін. Фарбування стін у світлі кольори сприяє добрій відбиваності світла, що значно покращує загальну освітленість, але, в той же, час є непрактичним з точки зору функціонального призначення гаража. 

Організація освітлення гаражного простору

Загальна кількість і тип світильників

Для організації гаражного освітлення застосовують загальноприйняті джерела світла, що використовують світлодіодні, галогенні, енергоощадні або лампочки розжарювання.

Найпоширенішою до останнього часу була лампа розжарювання. Вона проста в експлуатації, має малу ціну і володіє гарною передачею кольору. Але, разом з тим, такі джерела світла є енерговитратними та недовговічними, що робить їх менш популярними.

Все частіше для освітлення гаража застосовують світлодіодні лампи, які значно економніше і мають значний термін служби.

З огляду на те, що гараж сам по собі є темним приміщенням де немає вікон, він вимагає більш ретельного підходу до організації освітлення, яке гарантовано має забезпечити якість та безпеку світла. А це означає, що крім основного джерела світла, в ньому обов'язково повинні бути присутніми додаткові, які освітлюватимуть окремі його частини. Тому слід визначити, які зони вимагають освітленості та з якою інтенсивністю світла.

Існують загальні рекомендації, що визначають кількість світильників на одиницю площі. Так, для невеликих стандартних гаражів довжиною 5-6 м і шириною 3-4 м, слід передбачити наявність 4-5 світильників.

Зазвичай з цієї кількості два освітлювальні прилади монтують на вході, два в слюсарній зоні, а один в складській зоні зі стелажами, де зберігаються різні деталі та речі. За наявності підвального приміщення або ями для огляду днища автомобіля, вони також оснащуються окремими джерелами освітлення.

Освітлення гаража

Освітлювальні прилади, які встановлюються на вході, монтують з боків для забезпечення рівномірного освітлення та зручності маневрування при в'їзді автомобіля в гараж.

Для визначення розміщення світильників в слюсарній зоні враховують її розміри та габарити верстата. При невеликих розмірах може бути достатньо тільки одного світильника, але практика підказує, що ідеальним буде два – загального та акцентованого освітлення.

У складській зоні оптимальним буде організація підсвічування окремо кожного стелажа, для чого використовують малопотужні освітлювальні пристрої.

Вибір освітлювальних пристроїв

На сьогодні в більшості приватних гаражів встановлені лінійні люмінесцентні лампи або звичайні лампочки розжарювання. Перші мають значний недолік через світло, що мерехтить, яке негативно впливає на очі та нервову систему, особливо під час виконання скрупульозних ремонтних робіт. Також люмінесцентні лампи дуже чутливі до температурного режиму, через що, при зниженні температури повітря близько до нуля, вони швидко приходять в непридатність. Другі – можуть нести небезпеку при контакті з парами бензину, які з великою ймовірністю можуть бути присутніми. Крім того, й ті й інші чутливі до перепадів напруги, які часто трапляються в гаражах.

У будь-якому випадку такі освітлювальні пристрої мають право на існування, якщо ви проводите в гаражі незначний час. Але все одно, вони повинні мати міцне скло і бути захищені, від можливих ударів, металевими ґратами.

Якщо ж перебування в гаражі має системний характер, слід подбати про своє здоров'я і використовувати для освітлення надійні та безпечні джерела світла. В цілому для освітлення приміщення гаража більш прийнятний холодний колір світіння.

Світлодіодні світильники для освітлення гаража

Найкраще застосовувати для освітлення гаража світильники, що використовують вбудовані або змінні світлодіодні джерела світла. Це високотехнологічні сучасні освітлювальні пристрої, які мають значну ефективність, надійність, економічність і тривалий термін експлуатації. Вони дорожчі за традиційні джерела світла, але дозволяють працювати, не боячись стрибків напруги, десятки тисяч годин при максимальній економії електроенергії.

Важливим елементом освітлення в кожному гаражі є лампа-переноска, яку використовують для підсвічування певного місця або об'єкта. Враховуючи, що гараж часто є місцем з підвищеною вологістю, необхідно використовувати переноску, яка живиться низьковольтною напругою.

Електропроводка гаража

Наступним етапом, після вибору типу та кількості світильників, йде розрахунок необхідного метражу проводки та параметрів мережі, підбір схеми освітлення і пуско-регулюючої апаратури.

Найбільш поширеною є схема освітлення, при якій приміщення гаража зонується трьома контурами, які включають вхід, слюсарне та складське відділення. За наявності підвалу, його освітлення також включають в загальну схему.


Розрахунок освітленості приміщення


Розрахунок освітленості приміщення
Детальніше

Електропроводка для забезпечення живлення освітлювальних приладів, при такому поділі, здійснюється мідними або алюмінієвими кабелями перерізом два з половиною і чотири міліметри відповідно. Створюється три контури, для кожного з яких встановлюється індивідуальний автомат-вимикач на 16 ампер.

Такі параметри дозволять забезпечити безпечну роботу електричного кола як в штатному режимі, так і у разі виникнення аварійних режимів.

Монтаж електричного розподільного щитка

Важливим та відповідальним етапом організації освітлення гаража є встановлення і підключення розподільного щитка. Цей електричний прилад повинен бути зроблений у закритому виконанні та зі сторонами не меншими за 50 сантиметрів. Такі параметри забезпечать компактне і надійне розміщення в одному корпусі всього необхідного електричного господарства: проводів, з'єднань, вимикачів та розеток.

Електричний розподільний щиток в гаражі

Електричний розподільний щиток міцно кріпиться до стіни за допомогою кріпильних пристосувань, шурупів та дюбелів. Після його монтажу переходять до прокладання та підключення проводів. З міркувань пожежної безпеки, електричну проводку не можна прокладати дерев'яною поверхнею. Провід укладають уздовж стін у спеціальних накладних пластикових або металевих коробах.

Прокладання електричної проводки в гаражі

Прокладання електричної проводки в гаражі здійснюється суворо за правилами. При цьому вона має бути виконана у горизонтальному та вертикальному напрямку відносно підлоги. Зміна напрямку прокладання проводки робиться плавним вигином так, щоб лінія проводів утворювала прямий кут. Прокладати проводи слід на максимально можливій відстані від опалювальних та водопостачальних комунікацій. Установка електричних пристроїв проводиться в доступних місцях і на відповідній висоті. Після укладання проводів, підключення їх до розеток, вимикачів, світильників та розподільного щитка, можна подавати живлення в електричне коло гаража.

Електрична проводка в гаражі

Як бачимо, організація електричного освітлення вашого гаража не є над складною справою та не вимагає особливої професійної підготовки. Головне дотримуватися правил безпеки праці та норм, що регулюють правильність установки електричного обладнання.

Будемо дуже раді, якщо наша стаття станеться вам у нагоді. Підібрати все необхідне освітлювальне обладнання для організації освітлення вашого гаража і не тільки – можна в мережі магазинів Брилле. Крім того, наші кваліфіковані продавці-консультанти завжди знайдуть відповіді на всі ваші запитання, а також допоможуть вибрати необхідну продукцію.

Товари

Коментарі

Написати коментар